Честваме покаяла се светица, изживяла живота си като мъж

Имен ден празнуват всички, които носят името ѝ

11 септември
Честваме покаяла се светица, изживяла живота си като мъж

Създадено с Leonardo AI 

На 11 септември църквата почита преподобната света Теодора Александрийска.

Света Теодора била родом от град Александрия. Живяла по времето на император Зенон (474-491 г.). Нейният покаен подвиг е особен и никак не бил лек. Тя била омъжена и била примерна съпруга, но доколкото никой не е застрахован против греха, така и тя поради неразумно увлечение извършила прелюбодеяние.

Деянието ѝ останало скрито, но съвестта непрекъснато я укорявала. Затова решила да изкупи своя грях, тайно напуснала съпруга си и облечена като мъж отишла да се замонаши в мъжки манастир, за да се бори с изкушението. Приела мъжкото име Теодор. Там показала силно покайно настроение и голямо послушание, неуморно работела, дори повече от всички монаси. След две години на тежък труд, молитва и пост обаче монахът Теодор (т.е. Теодора) бил наклеветен от злонамерени хора, че е блудствал с жена. Те дори донесли едно пеленаче, което изоставили пред вратата на манастира с обвинението, че е негово (всъщност нейно). За да не се разкрие, смирената Теодора понесла клеветата, взела бебето и се заселила недалече от манастира в бедна колиба да го отгледа като собствено. Защото си помислила, че и това детенце явно е плод на прелюбодейство или блудство. Цели седем години сред несгоди и оскъдица тя се грижила за детето. Понякога ѝ помагали с храна хора от околните селища, пастири ѝ давали мляко за детето. Накрая отново била приета в манастира, където момчето било поверено на учители заедно с други сирачета. Това момче по-късно също станало монах в обителта, където бил отгледан и образован.

Теодора пък продължила още няколко години да се подвизава примерно като монах Теодор, докато накрая се упокоила. Тогава при подготвянето на тялото ѝ за погребение се разкрило, че този смирен и много усърден монах Теодор, понесъл толкова несправедливи упреци и клевети, бил жена.  

Имен ден

На 11 септември имен ден празнуват всички с имената Теодора, Теодор, Тодор, Теди, Тео, Дора и другите производни.

Източник: Проф. Иван Желев/БТА
Коментирай »
Препоръчваме още
Шест знака, че е време да смениш работата си  Шест знака, че е време да смениш работата си 
Какви тайни крие неразказаната „История на СС“ (предложение за четене) Какви тайни крие неразказаната „История на СС“ (предложение за четене)
Да се приготвя туршия е традиция Да се приготвя туршия е традиция
Най-добрите съвети за оцеляване при 12+ часа във въздуха Най-добрите съвети за оцеляване при 12+ часа във въздуха
Валентина Сампайо - първият транссексуален модел на Victoria’s Secret (СНИМКИ) Валентина Сампайо - първият транссексуален модел на Victoria’s Secret (СНИМКИ)
Как и какво пазаруват дамите онлайн Как и какво пазаруват дамите онлайн
Един мъж без име търси отговори за същността на живота и смъртта в „Тъжният гост“ от Матиас Наврат (предложение за четене) Един мъж без име търси отговори за същността на живота и смъртта в „Тъжният гост“ от Матиас Наврат (предложение за четене)
Любимият ти сладолед издава характера ти Любимият ти сладолед издава характера ти
Магията на подправките: Как да превърнем готвенето в медитация Магията на подправките: Как да превърнем готвенето в медитация
Любовен хаос: Тези зодии винаги избират грешния човек Любовен хаос: Тези зодии винаги избират грешния човек
Японска пенсионерка подари жирафи на местен зоопарк Японска пенсионерка подари жирафи на местен зоопарк
Спомените, които (не) пазим Спомените, които (не) пазим
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби