„Фалшификаторите“ на Андре Жид за ценителите на изтънчената проза (предложение за четене)

Ново българско издание на едно от най-значителните произведения на френския писател и Нобелов лауреат Андре Жид

31 март 2026
„Фалшификаторите“ на Андре Жид за ценителите на изтънчената проза (предложение за четене)

снимка: Издателство "Колибри"

Ново българско издание на едно от най-значителните произведения на френския писател и Нобелов лауреат Андре Жид. Публикуван в оригинал през 1925 година, „Фалшификаторите“ изпъква с експерименталната си форма и структура на метароман. Преводът е дело на Иво Христов.

„Фалшификаторите“ рисува проницателен и фино напластен портрет на група французи, които непрекъснато са в режим на анализ и самонаблюдение. Нелинейният сюжет проследява динамиката на психологическите състояния и преживявания на тези взаимосвързани герои, предимно млади мъже, които преживяват лични кризи и морални дилеми в стремежа към изграждане на собствена идентичност. Творбата се откроява насред цялостното творчество на Андре Жид не само с жанровата си специфика и похвати, но също като обхват и мащаб, и е спрягана като първия „роман за романа“ във френската литература. Написан през междувоенния период, „Фалшификаторите“ проблематизира буржоазните норми, oтразявайки променящите се морални ценности.

Андре Пол Гийом Жид (1869–1951) е писател и хуманист, автор на пиеси, романи, есета, пътеписи, автобиографични книги и стихосбирки, литературен критик, преводач на Уитман, Шекспир, Конрад и Рилке на френски език. През 1947 г. е удостоен с Нобелова награда заради своите „всеобхватни и художествено значими текстове, в които проблемите и положението на човека са представени с безстрашна любов към истината и остра психологическа проницателност“.

В началото на 1900 г. Андре Жид е широко известен като литературен критик, а през 1908 г. е сред основателите на „La Nouvelle Revue Française“, литературно списание, обединяващо прогресивните френски писатели до Втората световна война. До 20-те години на миналия век Жид е известен главно в авангардните литературни среди, сетне се превръща в силно влиятелна, макар и противоречива фигура.

В настоящото издание е включена ексклузивна илюстрация на Теодор Ушев, а художественото оформление е дело на художника Иво Рафаилов.

Коментирай »
Препоръчваме още
ТЕСТ: Какви качества трябва да притежава перфектният ти партньор? ТЕСТ: Какви качества трябва да притежава перфектният ти партньор?
Странни неща се случват в Нощта на Хелоуин Странни неща се случват в Нощта на Хелоуин
Хидратация срещу стрес: 5 доказани ползи от водата Хидратация срещу стрес: 5 доказани ползи от водата
Кажи ми зодията си и ще разбереш кой герой от "Mortal Kombat" си Кажи ми зодията си и ще разбереш кой герой от "Mortal Kombat" си
Четири неща, които жените наистина ненавиждаме Четири неща, които жените наистина ненавиждаме
Летните вируси атакуват в сезона на отпуските: Как да ги разпознаем и лекуваме Летните вируси атакуват в сезона на отпуските: Как да ги разпознаем и лекуваме
Идеи за романтичен уикенд в България: Скритите бижута, които трябва да посетите Идеи за романтичен уикенд в България: Скритите бижута, които трябва да посетите
Защо винаги трябва да оглеждате хотелската стая преди да разопаковате Защо винаги трябва да оглеждате хотелската стая преди да разопаковате
„Чуй ме“ - романът, с който Маргарет Мацантини покори читателите (предложение за четене) „Чуй ме“ - романът, с който Маргарет Мацантини покори читателите (предложение за четене)
Най-хубавите песни на всички времена (ВИДЕО) Най-хубавите песни на всички времена (ВИДЕО)
Роза Вентрела разказва „Историята на едно порядъчно семейство“ (предложение за четене) Роза Вентрела разказва „Историята на едно порядъчно семейство“ (предложение за четене)
Роман, който те кара и да се смееш, и да плачеш: „Последните ласки“ от Шерсти Анфинсен (предложение за четене) Роман, който те кара и да се смееш, и да плачеш: „Последните ласки“ от Шерсти Анфинсен (предложение за четене)
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби