Хемофилията – наследствена, коварна и животозастрашаваща

Нова генна терапия може да предизвика революция в лечението на пациенти с хемофилия

18 април 2023
Хемофилията – наследствена, коварна и животозастрашаваща

Photo credit: Karolina Grabowska/Pexels

Хемофилията е рядко, наследствено, генетично заболяване на кръвта, което пречи на кръвта да се съсирва правилно. Хемофилията се предава от майка на син, като майката, в повечето случаи, е само носител на заболяването, а синовете са тези, които боледуват. Както при повечето генетични заболявания, състоянието не се лекува. Пациентите цял живот са на поддържаща терапия, чиято цел е да предотврати тежките усложнения. Това разказват от УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.

Хемофилията бива два основни вида – хемофилия А и хемофилия В. В България има около 700 души, в това число и деца, които страдат от това заболяване. Осемдесет от децата се проследяват в Експертния център за хемофилия и други редки доброкачествени заболявания на кръвта при деца към ИСУЛ. До скоро малките пациенти там са били около 50, но след пенсионирането на единствения детски хематолог към МУ-Плевен, децата, наблюдавани там, са били пренасочени за лечение и наблюдение към София. Дефицитът на детски хематолози е един от проблеми, за който лекарите сигнализират от години.

Заболяването се проявява със спонтанна поява на кръвоизливи, най-често в ставите: коленете, глезените и лактите. Понякога, дори при съвсем леки наранявания, кръвоизливи възникват и във важни органи като мозъка, стомаха. Това налага спешно преливане на важния 8-и фактор при хемофилия А и съответно 9-и фактор при хемофилия В, които помагат да се спре кървенето. „Колегите извън специализираните центрове не познават добре тези препарати и съответно се въздържат да ги прилагат на пациентите и вместо това ги изпращат при нас. Забавянето заради транспортирането до най-близкия център, такива има в София, Варна и Пловдив, обаче може да бъде фатално за тези пациенти“, обяснява д-р Денка Стоянова, хематолог в Експертния център по хемофилия и други редки доброкачествени заболявания на кръвта при деца към УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, който е най-големият в страната. Тя дава за пример случай на дете от Вълчедръм с черепно-мозъчна травма, което е било транспортирано чак до София, вместо на място да му бъде приложен животоспасяващият препарат. 

Тази година посрещнахме Световния ден на хемофилията (17 април) и с добра новина. Нова генна терапия за хемофилия B беше одобрена от Комитета по лекарствените продукти в хуманната медицина към Европейската агенция по лекарствата (EMA). Лекарите са единодушни, че тази терапията може да предизвика революция в лечението на това рядко заболяване, съобщават от болницата. За да се държи под контрол хемофилията на пациентите се налага инжектиране на изкуствен фактор за кръвосъсирване няколко пъти в седмицата. В тежките случаи това се налага всеки ден. Одобрената от ЕМА терапия се прилага инжекционно, при това еднократно, след което болният се смята за излекуван. Тя е насочена към най-тежките форми на болестта, но преди да започне масовото ѝ прилагане предстоят още много проучвания. За съжаление отсега е ясно, че на този етап е неприложима при деца, уточняват още специалистите.

Коментирай »
Още по темата
Пет факта, които не знаем за децата с хемофилия и таласемия Пет факта, които не знаем за децата с хемофилия и таласемия
Препоръчваме още
Отново ретрограден Меркурий – за какво да внимаваме през периода Отново ретрограден Меркурий – за какво да внимаваме през периода
Плетеница от интриги, секс и убийства във „Всичко свършва в полунощ“ от Хариет Тайс (предложение за четене) Плетеница от интриги, секс и убийства във „Всичко свършва в полунощ“ от Хариет Тайс (предложение за четене)
Топ 100 на най-добрите традиционни храни по света Топ 100 на най-добрите традиционни храни по света
Два съвета за още по-горещ секс Два съвета за още по-горещ секс
Бързо, лесно и супер вкусно: Брускети с домати и моцарела Бързо, лесно и супер вкусно: Брускети с домати и моцарела
Дълъг COVID-19 и постковид: Рискови фактори и симптоми Дълъг COVID-19 и постковид: Рискови фактори и симптоми
Петте неща, които той мрази Петте неща, които той мрази
Никога не прави това на работа Никога не прави това на работа
Променена версия на средиземноморската диета подобрява здравето на мозъка Променена версия на средиземноморската диета подобрява здравето на мозъка
ТЕСТ: Как ще изглежда бъдещото ти гадже? ТЕСТ: Как ще изглежда бъдещото ти гадже?
Седем тайни знака, че те харесва Седем тайни знака, че те харесва
Осем знака, че трябва да се събереш с бившия си Осем знака, че трябва да се събереш с бившия си
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби