Дори нормално изглеждаща кожа може да крие рак Изследване разглежда връзката между предишната история на злокачествени заболявания на кожата и броя на мутациите, открити в „нормално изглеждаща“ кожа
Изследване разглежда връзката между предишната история на злокачествени заболявания на кожата и броя на мутациите, открити в „нормално изглеждаща“ кожа
Photo credit: Emilian Robert Vicol/Pixabay
Кожата с незначителен брой видими лунички или петна може да крие промени, причинени от увредена от слънцето ДНК, които да доведат до рак. Това показва проучване, проведено от учени от Университета на Куинсланд (УК), цитирано от Синхуа.
Изследването, публикувано в списание „Сайънс адвансис“, разглежда връзката между предишната история на злокачествени заболявания на кожата и броя на мутациите, открити в „нормално изглеждаща“ кожа.
Лекари от ИСУЛ съветват: Ето как да забележите рака навреме и да подобрите шансовете си за живот
„Взехме кожни проби от предмишниците на 37 пациенти с рак на кожата, които често са се излагали на слънце“, казва Хоу И Вон, водещ автор на изследването и докторант в УК.
#Cancer may lurk in 'normal looking' skin @uq_news @ScienceAdvances https://t.co/lGNGKM147h https://t.co/hPx8mUMV75
— Medical Xpress (@medical_xpress) May 11, 2023
Изследователите установили, че австралийците имат средно четири до пет пъти повече мутации в нормално изглеждаща кожа в сравнение с подобни проучвания в чужбина, тъй като в страната има два до четири пъти по-високи нива на ултравиолетова светлина от Великобритания и Европа.
Проучването също така е съпоставило хора на една и съща възраст и пол, които са имали различен брой ракови заболявания на кожата, като едната група е имала много ракови заболявания на кожата, а другата - малко или никакви през последните 5 години.
„Открихме 45-процентна разлика между двете групи, като установихме много по-голям брой мутации по предмишниците на тези с повече ракови заболявания на кожата“, отбелязва Вон.
🔬🔍 Did you know that cancer may lurk in normal-looking skin?@UQ_News says the hidden presence of cancer cells in seemingly healthy skin
— Australian Science Media Centre (@AusSMC) May 12, 2023
Learn more: https://t.co/QevRHhD2Rb pic.twitter.com/HdPykoHvN8
Според водещия учен на изследването и професор от УК Киараш Хосротерани откритията обясняват защо лицата, които вече са имали един рак на кожата, имат много по-висок риск да имат други случаи в същата част на тялото по-късно.
„Откритията също така предполагат, че ако намалим нивата на мутации в нормално изглеждащата кожа, тогава бихме могли да намалим риска от нови случаи на рак на кожата“, казва професорът. Следващата стъпка е да се проучат терапии, които могат да намалят натоварването на кожата с мутации, добави Хосротерани.