Разранена бенка? Oтидете при дерматолог без паника Обикновено хората са силно притеснени, а наличието на кръв е стимул за записване на възможно най-скорошния час
Обикновено хората са силно притеснени, а наличието на кръв е стимул за записване на възможно най-скорошния час
Photo credit: Angélica Echeverry/Unsplash
Спешните посещения при дерматолог са сравнително редки. Повечето от тях са свързани с остри инфекциозни или автоимунни процеси, когато навременната хоспитализация е наложителна.
Голям брой от спешните дерматологични консултации са заради разраняване на бенки. Обикновено пациентите са силно притеснени, а наличието на кръв е стимул за записване на възможно най-скорошния час. Необходима ли е тази паника?
Преди да огледаме ситуацията, нека отбележим, че проследяването на бенките е задължителна част от профилактиката на раковите заболявания на кожата, в частност меланома, и е желателно всеки да е посетил дерматолог за обстоен преглед поне веднъж в живота си. Колкото по-рано се случи, толкова по-добре, съветват специалистите от клиника Aestheline.
Разранени бенки – причини и следствия
Тук е важно да се отбележат два много важни момента: има ли причина за разраняването на бенката или процесът е спонтанен.
В първия случай причина за притеснение няма. Обикновено това са бенки над нивото на околната кожа – дермални и смесени невуси. Най-често са „стари“ образувания, от тях излизат косъмчета и могат да бъдат както пигментирани, така и с цвета на околната кожа. Еволюцията им с годините е бавна и предвидима. Твърде често те се раздразват от дрехи или аксесоари, при игра, т.е. причината за тяхното разраняване е чисто механична.
Кървенето често съпровожда клиничната картина, която е вероятно да включва и леко зачервяване и подуване на околната кожа, наличие на сърбежи и болка. Понякога е възможно цялото образувание да почернее. Това е свързано с некротични процеси, резултат от прекъсване на кръвоснабдяването. Характерно е за големи бенки със сравнително тясна основа. По-често се наблюдава при фибромите – доброкачествени кожни образувания с телесен цвят, растящи „на краче“, които нямат злокачествен потенциал.
Колкото и драматично да изглежда всичко това, то не е повод за паника. Посещението при дерматолог е желателно, без да е спешно, за да се дадат насоки за поведение и профилактика при следващи рецидиви.
Случва се пациентите да искат проблемната бенка да се премахне на мига, но при започнал възпалителен процес не е най-подходящият момент за това. За да се успокои мястото се прилага консервативно лечение, след което може да се премине към хирургичната ексцизия. Някои бенки в областта на лицето биха могли да бъдат премахнати и с лазер.
Излагането на слънце: Ползи, рискове и пет грешки, които често допускаме
Спорно е дали многократните разранявания на бенките увеличават шанса за развитие на злокачествен процес. Излагането на UV светлина и най-вече слънчевите изгаряния са с доказана роля и следва да бъдат ограничени до минимум. Механичното дразнене от друга страна по-скоро води до естетичен проблем.
Вторият случай на разранена бенка е по-притеснителен. При тях е изключено механичното дразнене и няма явна причина за тяхното възпаление. Такова възпаление може се получи при запушен фоликул, който впоследствие се инфектира и се зачервява, заедно със самата бенка.
Повърхността ѝ може отново да е покрита с кръв, а самата тя да е станала черна или да има подуване и зачервяване на околната кожа. Първоначално поведението тук е идентично – подхожда се консервативно с локални средства, целящи овладяване на възпалението. След около седмица обикновено мястото е спокойно и позволява детайлен преглед с дерматоскоп, който определя дали бенката наистина е проблемна, или отново е имало чисто механично дразнене, останало незабелязано от пациента. В случай на съмнение за злокачественост, бенката се изрязва хирургично и се праща за хистологично изследване. При бенки, които променят своят вид с бързи темпове, често се разраняват и са сравнително нови, консултацията с лекар е задължителна.
При бенки, които променят своя вид с бързи темпове, често се разраняват и са сравнително нови, консултацията с лекар е задължителна.
Разранените бенки са често срещано явление и не бива да бъдат повод за паника. Еднократното разраняване не е свързано с увеличен риск за поява на злокачествено заболяване. При една разранена бенка, колкото и да е голямо желанието за нейното незабавно премахване, по-удачно е прилагането първо на консервативно лечение с последваща оценка на състоянието и евентуално премахване.
Навременното посещение при опитен дерматолог със сигурност премахва излишните притеснения.
Коментирай »