Изложбата „Приносът. Евреите за България“ дава отговор защо евреи и българи живеят в равенство, любов и чувство за взаимна принадлежност Изложбата може да бъде разгледана до 15 май 2023 г. на „Моста на влюбените“ в София
9 май 2023
Изложбата може да бъде разгледана до 15 май 2023 г. на „Моста на влюбените“ в София
Photo credit: Издателство "Ентусиаст"
Десетки гости се събраха на официалното откриване на фотографската документална изложба, посветена на големия принос на еврейската общност за България и организирана по повод 80-та годишнина от спасяването на евреите в България и почитането на паметта на жертвите от Беломорска Тракия, Вардарска Македония и Пирот.
На събитието, което се проведе на 4 май 2023 г. на „Моста на влюбените“, НДК, взеха участие авторът Леа Коен, председателят на Организацията на евреите „Шалом“ проф. Александър Оскар, председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев, заместник-кметът на Столична община Мирослав Боршош и кураторът на изложбата издателят Виктория Бисерова. Експозицията представя исторически и съвременни личности от еврейската общност, изиграли ключова роля в политическия, обществения и културния живот в страната ни.
„Винаги ме е впечатлявало колко интегрирани са българските евреи в страната. Вероятно това е причината голяма част от българския народ да помага на своите братя и сестри по време на Втората световна война, като предотвратява тяхната сигурна смърт в лагерите в Полша“, заяви проф. Оскар. „Всички български евреи, включително и тези, които от години не живеят тук, са силно привързани към страната.“
„Спасението на евреите е подтикнато от гражданското общество, мнозинството от политици и интелектуалци по онова време. Тези хора са били първите, които са проумели значението на еврейските строители на съвременна България. Затова са им помогнали, както евреите са го правили във войните за спасение и независимост на страната ни“, сподели Леа Коен. „Това е симбиоза между две общности, породена от равенство, любов и чувство за взаимна принадлежност, и, може би, това прави българската култура толкова богата и пъстра. Настоящата изложба е една страница, която следва да бъде дописана.“
„За мен е огромна чест да видим тази изложба вече реализирана. Извън клишетата и догмите ние показваме положителния принос, който не е важен само за България, а и в световен мащаб“, заяви Виктория Бисерова. „Голяма част от имената, които са подбрани, са посланици на нашата култура и наука извън страната ни. Подобни добри примери са от особено значение за обединението ни не само в кризисни моменти, а и в мирни времена. Те могат да бъдат вдъхновение за съвременното ни развитие като общество.“
„В качеството си на преподавател ще добавя няколко щриха за големите авторитети от еврейската общност, които са светила в правната наука и вдъхновяват студентите днес. Това са професор Йосиф Фаденхехт, проф. Нисим Меворах и проф. Витали Таджер, чието име е атестат за изключителен принос към българската наука. Почитание и към софийския равин Габриел Алмоснино, който успява да спаси София от опожаряване“ сподели Георги Георгиев. „От името на целия общински съвет ви благодаря, че представяте добрите примери, които ни свързват и обединяват.“
„Изложбата показва, че българите са едно цяло, независимо от своята религия“, заяви Мирослав Боршош. „Тази връзка е много силна, защото еврейската общност тук е част от нашата страна и следва да бъде почитана“.
Силно привързани към страната ни, приели културата, езика, обществения живот, евреите от векове са играли народотворческа роля в историята на България. Със своята горда независимост, чувство на достойнство и храброст, когато е било необходимо, те са се родеели по дух с българите, които са приели като свои братя и сестри.
Предстои да бъде публикувано колекционерско албумно издание, което включва допълнителни материали и фотографии. След София домакин на изложбата ще бъдат други европейски и американски градове.
Изложбата може да бъде разгледана до 15 май 2023 г. на „Моста на влюбените“ в София.
Коментирай »