Изобретателна, непочтителна, предприемчива: Мери Куонт променя модата не само с популяризирането на минижупа

Когато Мери Куонт предлага миниполи и рокли в Лондон през 1966 г., младите веднага ги харесват, не само защото дават чувство за свобода, но и защото шокират възрастните

Дизайнерката Мери Куонт, която почина на 13 април 2023 г. на 93 години, предизвиква революция в модата, като популяризира минижупа, яркия грим и цветни чорапогащници, но и като я прави достъпна. Тя е изобретателна, непочтителна, предприемчива. Пионер е не само в дизайна, но и в продажбите на дребно. 

Първият ѝ магазин "Базар", открит заедно с богатия й съпруг в лондонския квартал Челси през 1955 г. , има ресторант в подземието. Той се превръща в център на младежи с артистичен и бунтарски дух. Там се отбиват също Бриджит Бардо, Одри Хепбърн, "Бийтълс", "Ролинг стоунс".

Макар и минижупът да е по-скоро идея на дизайнера Андре Куреж, той работи във висшата мода, докато Мери Куонт предлага достъпни дрехи и го популяризира. Тя е негова "кръстница" - нарича го на любимия си автомобил "Мини". Жените ѝ дължат също късите панталонки, дъждобраните от PVC, палитрите с ярък грим, водоустойчивата маскара, но и освободения дух и идеята, че не трябва да се подчиняват на модата, а да я приспособяват към себе си. Мъжете пък ѝ дължат продукти за поддържане на кожата.

Тоалетите, които създава Мери Куонт, са освободени, сексапилни, забавни и се различават много от рокли на цветя, които преобладават през годините след Втората световна война. Линията е семпла, но дрехите са с ярки цветове, с геометрични форми, точки, контрасти не само в палитрата, но и в материите. Мери Куонт усеща, че дните на ексклузивните модни къщи са преброени и е убедена, че дори големите парижки дизайнери ще се впуснат в прет-а-порте, което и става.

Когато Куонт предлага миниполи и рокли в Лондон през 1966 г., младите веднага ги харесват, не само защото дават чувство за свобода, но и защото шокират възрастните. Макар и Куреж пръв да показва минижуп в колекцията си от 1964 г., той го популяризира само в Париж. Куонт се заема с международния маркетинг. Тя самата носи такива дрехи и следи реакцията в магазина си. Снима се за колекциите си, с характерната си прическа -  геометрично каре, създадено от Видал Сасун. Момичетата искат все по-късо и по-късо, минижуп търсят и тези с ограничени средства за дрехи. Мери Куонт казва, че не тя е измислила минижупа, а клиентките й.

Магазинът ѝ е толкова популярен, че тя отваря и други в Лондон и започва да изнася в САЩ. Преминава и към други продукти - грим, кухненски съдове и прибори, аксесоари, спално бельо. Гримовете ѝ са много популярни, особено в Япония.

"Тя преодоля бариерите на снобизма и традициите с визията си за модата като начин за противопоставяне на стереотипите, с добре изработени дрехи и козметика, които дават самочувствие и освобождават, но са и достъпни", казва Джени Листър, която е куратор на изложба за Куонт в лондонския музей "Виктория и Албърт" през 2020 г.

Мери Куонт е дъщеря на учители. Те са напредничави, но не ѝ разрешават да учи мода. Вместо това записва илюстрация в колежа Голдсмитс. Тогава се запознава с бъдещия си съпруг аристократа Александър Плънкет Грийн. Завършва през 1953 г. и започва да стажува при моден шапкар. Магазина си създава освен със съпруга си, който е много предприемчив, с фотографа Арчи Макниър, който е с юридическо образование.

Сред елита на модата Мери Куонт остава и през 70-те години на миналия век.  От края на 70-те години, освен дамски облекла, фирмата ѝ произвежда съвместно с компанията ICI аксесоари и материали за интериорен дизайн, включително спално бельо, килими, бои и тапети. Създава бански костюми, чорапи, бижута, популярни продукти за грим и грижа за кожата. През 1990 г. тя е въведена в Залата на славата на Британския моден съвет - признание за нейния изключителен принос към британската мода. Тя е Офицер на Ордена на Британската империя от 1966 г. През 2014 г. получава титлата дама, еквивалент на рицар, за принос към британската мода.

Мери Куонт се оттегля през 2000 г.  

Източник: Снимка: mahdi chaghari/pexels.com. Текст: Христина Терзиева/БТА
Коментирай »
Още по темата
Почина кралицата на миниполите Мери Куонт Почина кралицата на миниполите Мери Куонт
Препоръчваме още
Живот за другите: За тихата борба с чуждите очаквания   Живот за другите: За тихата борба с чуждите очаквания  
Повратна точка в борбата с Алцхаймер: Ново лекарство забавя болестта Повратна точка в борбата с Алцхаймер: Ново лекарство забавя болестта
Предложение за четене: „Червеният ангел“ от големия писател и общественик Недим Гюрсел Предложение за четене: „Червеният ангел“ от големия писател и общественик Недим Гюрсел
Четири вкусни начина да освежим лицето си през лятото Четири вкусни начина да освежим лицето си през лятото
Дните без телевизия са ключ към по-здравословен живот Дните без телевизия са ключ към по-здравословен живот
Възможно ли е да се влюбиш... на сляпо? Отговорът в „Любов на сляпо“ от Лорън Лейн (предложение за четене) Възможно ли е да се влюбиш... на сляпо? Отговорът в „Любов на сляпо“ от Лорън Лейн (предложение за четене)
Секс по вампирски Секс по вампирски
Пет лесни стъпки за перфектна първа среща Пет лесни стъпки за перфектна първа среща
Мъже признават кои са най-отблъскващите неща у жените през лятото Мъже признават кои са най-отблъскващите неща у жените през лятото
Дали костариканските ленивци са носители на антибиотика на бъдещето? Дали костариканските ленивци са носители на антибиотика на бъдещето?
Човекът зад музиката: „Боб Марли: One Love“ (кино предложение) Човекът зад музиката: „Боб Марли: One Love“ (кино предложение)
Строго наказваните деца са по-склонни да развият психични проблеми Строго наказваните деца са по-склонни да развият психични проблеми
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби