Какво трябва да знаем за стреса след травмиращи събития

Повечето хора, които преминават през травмиращи събития, могат да срещат временно затруднения при приспособяване и справяне с проблеми

Какво трябва да знаем за стреса след травмиращи събития

Доц. Данчо Дилков/ Снимка: ВМА 

Посттравматичното стресово разстройство (ПТСР) е психично състояние, което се отключва от силно стресиращо събитие, преживяване или дори наблюдение на травмираща сцена. Повечето хора, които преминават през травмиращи събития, могат да срещат временно затруднения при приспособяване и справяне с проблеми, но с течение на времето и с адекватна терапия, в повечето случаи се подобряват, разказва полк. доц. Данчо Дилков, началник на Клиника по психиатрия на ВМА.

Процентът на хората, които развиват ПТСР след травматично преживяване варира, но обикновено се движи в диапазона от 5% до 10%. Някои травми, като сексуално насилие или участие във военни конфликти, са свързани с по-висок риск от развитие. В световен мащаб ПТСР засяга милиони хора, като честотата му може да варира в зависимост от географския район и културните фактори. Жените са по-склонни да го развият, отколкото мъжете, а гените могат да създадат предразположеност към по-лесно развитие.

По време и след травматична ситуация страхът е нормална реакция. Той предизвиква много промени в тялото, за да ни предпази от опасността. Почти всеки ще преживее редица реакции на организма след травмата, но повечето хора се възстановяват от първоначалните симптоми по естествен път. Тези, които продължават да се чувстват зле дълго време след случилото се, могат да бъдат диагностицирани, казва още доц. Дилков.

Симптомите обикновено започват в рамките на 3 месеца след травматичния инцидент, но е възможно и да започнат години след това. Те трябва да продължат повече от месец и да бъдат достатъчно тежки, за да бъде поставена диагноза ПТСР. Продължителността на състоянието варира. Някои хора се възстановяват в рамките на 6 месеца, докато други имат симптоми, които продължават много по-дълго. При някои хора състоянието става хронично. Симптомите на тревожност обикновено са постоянни, с хроничен характер, без значение от конкретната ситуация. Тези симптоми могат да накарат страдащия да се чувства стресиран и раздразнителен. Те могат да се отразят на съня, храненето, концентрацията, енергията и настроението като цяло. Негативни промени в мисленето и настроението могат да започнат или да се влошат след травматичното събитие. Тези симптоми могат да накарат човек да се чувства отчужден или дистанциран от приятелите си, семейството си или обичайната си среда.

За диагностициране на ПТСР в повечето случаи лекарят извършва физически преглед, за да провери за медицински проблеми, които могат да причинят симптомите. Прави психологическа оценка, която включва обсъждане на признаци и симптоми, както и събитието довело до тях.

Лечението може помогне за възвръщане контрола върху живота на засегнатия. Основното е психотерапия, но може да се включват и медикаменти. Често се използва когнитивна терапия заедно с терапия с експозиция. Последната може да бъде особено полезна за спомени и кошмари. Друг подход използва програми за представяне на виртуална реалност, които позволяват да се попадне виртуално отново в среда, в която човек е преживя травмата, посочва специалистът. 

Антидепресантите влияят добре на симптомите на депресия и тревожност. Те също подобряват проблемите със съня и концентрацията. Селективните инхибитори на обратното захващане на серотонина са одобрени за лечение на посттравматичното стресово разстройство.

Източник: Военномедицинска академия 
Коментирай »
Препоръчваме още
Пет стилни съвета за жегите Пет стилни съвета за жегите
Пътешественикът Николай Н. Нинов се завръща с още едно приключение из тайнствената България в „Маршът на идолите“ Пътешественикът Николай Н. Нинов се завръща с още едно приключение из тайнствената България в „Маршът на идолите“
ТЕСТ: Какъв е цветът на твоята аура днес? ТЕСТ: Какъв е цветът на твоята аура днес?
„Картина в пясъка“ – епична житейска сага за вярата, надеждата, терора и киното (предложение за четене) „Картина в пясъка“ – епична житейска сага за вярата, надеждата, терора и киното (предложение за четене)
„Императрицата“: Муза на Рафаело е най-желаната куртизанка в Рим (предложение за четене) „Императрицата“: Муза на Рафаело е най-желаната куртизанка в Рим (предложение за четене)
Първи стъпки при изгаряне: Какво можем да направим в домашни условия Първи стъпки при изгаряне: Какво можем да направим в домашни условия
Вдъхновение от древен Рим: "Диор" показа дълги прави рокли, палта и пелерини в Париж Вдъхновение от древен Рим: "Диор" показа дълги прави рокли, палта и пелерини в Париж
Нехирургични методи за отслабване: Какво трябва да знаем за стомашния ботокс и стомашния балон Нехирургични методи за отслабване: Какво трябва да знаем за стомашния ботокс и стомашния балон
Франк Тилие разкрива тайните на „Недовършеният ръкопис“ (предложение за четене) Франк Тилие разкрива тайните на „Недовършеният ръкопис“ (предложение за четене)
Дъглас Бойд повдига завесата към „Конспирацията „Кремъл“ (предложение за четене) Дъглас Бойд повдига завесата към „Конспирацията „Кремъл“ (предложение за четене)
Безплатни кардиологични прегледи в ИСУЛ в Световния ден на сърцето Безплатни кардиологични прегледи в ИСУЛ в Световния ден на сърцето
Зеленчуците, които "подмладяват" мозъка Зеленчуците, които "подмладяват" мозъка
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби