Картина на Жорж Папазов вече е част от фонда на център „Помпиду“ в Париж

Първата картина от Жорж Папазов вече е в колекцията на Националния музей за модерно изкуство в Париж, известен още като център „Жорж Помпиду“

30 януари 2024
Картина на Жорж Папазов вече е част от фонда на център „Помпиду“ в Париж

„Мечтание“ на Жорж Папазов/Photo credit: Национална галерия

Първата картина от Жорж Папазов вече е в колекцията на Националния музей за модерно изкуство в Париж, известен още като център „Жорж Помпиду“, съобщава кураторът, критик и историк на изкуството Мария Василева.

Успешно завърши една сага с надежда за започването на друга, много по-голяма и оптимистична, коментира тя в социалните мрежи. 

„Всичко започна преди една година, когато директорът Ксавие Ре беше в България по покана на Френския институт и лично на Ирина Петреску (аташе по културните въпроси във Френския институт, в България – бел. ред.), и посети изложбата „Жорж Папазов – осветителят“ в Националната галерия (куратор е Мария Василева – бел. ред.). След направения от мен тур в експозицията, той беше искрено впечатлен от творчеството на художника и изказа огромното си съжаление, че музеят не притежава негови творби. Още тогава, в личен разговор между него и колекционера Георги Василев, чиято колекция изграждаше гръбнака на изложбата, започнаха преговорите за дарение на една творба на френския музей“, разказва Василева.

По думите ѝ професионалният процес по избора на картината е минал през внимателно изследване на колекцията – лично от директора и от специалисти по сюрреализъм. „В крайна сметка, изборът се спря на „Мечтание“, 1925, маслени бои и пясък на платно, 72,5 x 60 cм, подписана и датирана. През тази седмица Комисията по прием на нови творби в колекцията на музея е одобрила и приела картината и тя вече е част от фонда“, допълва Мария Василева.

Обяснява, че изборът на картината от страна на музея е базиран на възможността за нейната успешна интеграция във вече съществуващата колекция и осветляването на името на Жорж Папазов като един от най-видните представители на сюрреализма и на световното изкуство от първата половина на ХХ-и век.

Жорж Папазов е роден на 2 февруари 1894 г. в Ямбол, в семейството на търговци. През 1917-1918 г. е изпратен да учи парково инженерство в Прага. Това обаче не го влече и затова през 1918 г. се установява в Мюнхен, Германия, където постъпва в школата на Ханс Хофман. 

От 1924 г. е в Париж, Франция. Покровителствала го е галерия „Вавен – Распай“, чийто собственик – швейцарският поет и писател Макс Берже, купува първите му творби. Още на следващата година, Жорж Папазов излага свои произведения в Салона на независимите. През 1926 г. участва в първата изложба на сюрреалистите, заедно с Хуан Миро, Макс Ернс, Андре Масон, Пабло Пикасо, както и в експозицията „Танцът в изкуството“, заедно с Брак, Дерен и Дюфи. Същата година, негови творби са включени в Салона на модерното изкуство, в Бруклин, САЩ. Когато през 1925 г. групата поети, начело с Анре Бретон, го канят да подпише Манифеста на сюрреализма, Жорж Папазов отказва, защото не желае да принадлежи към никоя школа. Художникът не приема ролята на видимата реалност и изгражда нов свят в картините си, като отхвърля изцяло дотогавашния художествен опит, с което шокира европейския елит. Заради своя принос в изкуството на дадаизма и сюрреализма, той е причислен към „Парижката школа“.

През 1933 г. подрежда изложба в Стокхолм, Швеция, в Музея на модерното изкуство. През 1935 г. излага в Прага. Експресионистът Оскар Кокошка споделя, че изкуството на Жорж Папазов се приема в Париж като самостоятелна клонка на съвременната живопис. 

Жорж Папазов никога не прекъсва връзките с родната си. Кореспондира си с писателя Светослав Минков, Елисавета Багряна и други. Приживе организира четири самостоятелни изложби в България – през 1919, 1928, 1934 и 1938 г. 

През 80-те години на 20-и век в България са представени две изложби с негови творби. Едната е през 1982 г. в Галерията на Съюза на българските художници, на ул. „Шипка“ 6, където са изложени произведения, притежание на български музеи и колекционери. Втората експозиция е през 1988 г. в художествената галерия на фондация „Св. св. Кирил и Методий“ с творби от фонда на музея „Пти пале“.

Папазов е издал седем книги, почти всичките биографични. Първата му книга „Паскин! Паскин! Аз съм!“ е спомен епитафия. През 1971 г. излиза книгата „Постъпките на художника“, в която Папазов пише: „Изкуството ми не е ребус или проблем сам за себе си. То е израз на моите вътрешни сили, на моето въображение, форма на моето вдъхновение и съдба. В действителност аз бях и си оставам независим художник“. Единствената му небиографична книга – „Париж. Творчество и съдба на велики художници“, е издадена в България през 1938 г.

Жорж Папазов умира на 23 април 1972 г. във Ванс, Франция. По негова воля, прахът му е разпръснат над Средиземно море.

Източник: БТА
Коментирай »
Препоръчваме още
Защо хората нямат опашки? Защо хората нямат опашки?
Топ 13 на най-малките животни в света (ВИДЕО) Топ 13 на най-малките животни в света (ВИДЕО)
Банята на плъхчето Рио (ВИДЕО) Банята на плъхчето Рио (ВИДЕО)
Застрашена ли съм от диабет? Провери чрез въпросника FINDRISC Застрашена ли съм от диабет? Провери чрез въпросника FINDRISC
Най-доброто място за секс, ако искате да горите повече калории Най-доброто място за секс, ако искате да горите повече калории
Пет проблема, за които наистина не си струва да се тревожиш  Пет проблема, за които наистина не си струва да се тревожиш 
„Дендрити“ от Калия Пападаки (предложение за четене) „Дендрити“ от Калия Пападаки (предложение за четене)
10 трика за перфектно селфи (ВИДЕО) 10 трика за перфектно селфи (ВИДЕО)
Всичко за грипа: Какви са симптомите, за кого са рисковете и как да се предпазим Всичко за грипа: Какви са симптомите, за кого са рисковете и как да се предпазим
Завладяващ със своята откровеност сборник: „Скъпи Пиер Паоло“ от Дача Мараини (предложение за четене) Завладяващ със своята откровеност сборник: „Скъпи Пиер Паоло“ от Дача Мараини (предложение за четене)
Преждевременното изчерпване на яйчниковия резерв: Фактори и рискове Преждевременното изчерпване на яйчниковия резерв: Фактори и рискове
Предложение за четене: „Kотаракът в чизми“, красиво преразказана от Ерих Кестнер Предложение за четене: „Kотаракът в чизми“, красиво преразказана от Ерих Кестнер
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби