Кратка история на света за млади читатели (предложение за четене) Сър Ернст Гомбрих е един от най-изтъкнатите учени на XX век
Сър Ернст Гомбрих е един от най-изтъкнатите учени на XX век
Photo credit: Издателство „Дамян Яков“
Сър Ернст Гомбрих (1909-2001), един от най-изтъкнатите учени на XX век, е събрал във великолепно организирания си разказ историята на света от едно време до наши дни. Всички истории започват с Имало едно време. Така започва и неговата „Кратка история на света“, увлекателна и въздействаща книга, предназначена за млади читатели на всяка възраст.
Без да отегчава с излишни сухи факти и дати, разказът на Е. Х. Гомбрих пресъздава пъстра и всеобхватна картина на развитието на човешката цивилизация от каменната ера до наши дни: картина на войни и завоевания; на смели научни открития и жестоко преследване на учените; на забележителни хора и грандиозни събития – от Конфуций до Екатерина Велика и Уинстън Чърчил, от създаването на първите скални рисунки от далечните ни предци до падането на Берлинската стена.
Книгата е в поредицата на Йелския университет „Малка история на…“
На български език са преведени и издадени „Малка история на философията“ от Найджъл Уорбъртън, „Малка история на икономиката“ от Ниал Кищайни и „Малка история на религията“ от Ричард Холоуей.
Неустоима книга, написана с много любов към младите читатели, обясняваща без усилие и без снизхождение и най-сложните теми от историята. Поколения бъдещи историци ще припишат доживотната си страст към историята и истината на „Кратката история“ на Гомбрих.
- Ню Йорк Таймс
За автора
Ернст Гомбрих е роден на 30 март 1909 година във Виена в заможно еврейско семейство, добре познато в културните среди на града. Първите му публикации са от 1933 г., когато защитава докторска степен по история на изкуството. През 1935 г. емигрира в Лондон и започва работа в библиотеката на Аби Варбург (от 1944 г. – Институт Варбург при Лондонския университет). През Втората световна война служи във BBC като анализатор на предаванията на германските радиостанции. В института Варбург работи до 1976 г., а от 1959 г. е негов директор. Заедно с това е редовен професор по история на изкуството в Лондонския университет и гостуващ професор в много други английски и европейски университети. Близки приятели на Гомбрих по това време са Карл Попър и Фридрих фон Хайек, които също са избягали през 30-те години от нацисткия терор в Австрия.
Научните трудове на Ернст Гомбрих, посветени на историята на изкуството, са преведени на десетки езици, а за цялостното си огромно творчество той е удостояван с много награди и отличия, сред които рицарско звание и Орден на Британската империя, Австрийски кръст за принос към културата, Орден за заслуги на Френската академия на изкуствата, наградите Лудвиг Витгенщайн и Гьоте.
Гомбрих е определян като един от най-влиятелните историци на изкуството във Великобритания и в света.
Коментирай »