На 29 февруари почитаме монах, отдаден на духовното просвещение

Той написал много книги, чрез които запознал западните християни с духа и правилата на източните иночески обители

29 февруари
На 29 февруари почитаме монах, отдаден на духовното просвещение

Photo via Canva.com/AI Generated Image 

На 29 февруари Църквата чества преподобни Йоан Касиан Римлянин. Преподобни Йоан Касиан живял в края на IV век и първата половина на V век. В това време духовното просвещение било най-вече разпространено на Изток. Там също така се развивал с всичката си сила подвижническият живот. Пустините и планините били заселени от свети иноци, чиито славни имена се почитали от целия християнски свят.

Стремейки се към духовен живот, Касиан напуснал своето отечество Рим и дошъл на Изток. Той поживял известно време в Скитската пустиня, във Витлеем приел монашество, обиколил всички пустини и обители в Тиваида. В Цариград той слушал свети Йоан Златоуст и след няколко години се върнал в Рим. Това било през време на гонението против Йоан Златоуст. Касиан бил един от неговите възторжени почитатели и смели защитници.

След известно време той се преселил в Галия (Франция) в град Марсилия и пръв въвел в тази страна монашески общежителен живот по примера на Изтока.

Преподобни Касиан написал много книги, чрез които запознал западните християни с духа и правилата на източните иночески обители, изложил беседите на пустинническите отци за разни духовни предмети и опровергал лъжеученията. Той починал през 435 година.

Източник: Pravoslavieto.com
Коментирай »
Препоръчваме още
Американка, родена с двойна матка, носи бебе във всяка Американка, родена с двойна матка, носи бебе във всяка
Туристически неволи: Какво да кажете, когато някой поиска мнението ви за ястие, което мразите Туристически неволи: Какво да кажете, когато някой поиска мнението ви за ястие, което мразите
5 начина да освежим дрехите си в офиса през лятото 5 начина да освежим дрехите си в офиса през лятото
Предизвикателството „Без хотели“ – спете навсякъде, но не и в хотел Предизвикателството „Без хотели“ – спете навсякъде, но не и в хотел
ТЕСТ: Кой от мъжете в „Мамник“ е твоят кармичен партньор? ТЕСТ: Кой от мъжете в „Мамник“ е твоят кармичен партньор?
Как да се престорите, че не ви е страх, когато маймуна ви открадне храната Как да се престорите, че не ви е страх, когато маймуна ви открадне храната
Какво разказва асцендентът за първото впечатление, което оставяш? Какво разказва асцендентът за първото впечатление, което оставяш?
Мозъкът на порно маниаците "свети" като на алкохолици Мозъкът на порно маниаците "свети" като на алкохолици
ТЕСТ: Коя принцеса на Дисни си? ТЕСТ: Коя принцеса на Дисни си?
Какво става, когато „тихият“ курорт се окаже парти зона Какво става, когато „тихият“ курорт се окаже парти зона
Психосоматиката и болестите – 10 симптома, чрез които тялото ни алармира за проблем Психосоматиката и болестите – 10 симптома, чрез които тялото ни алармира за проблем
Кръвта е власт в мрачния готически шедьовър „Къщата на глада“ (предложение за четене) Кръвта е власт в мрачния готически шедьовър „Къщата на глада“ (предложение за четене)
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби