На Атанасовден почитаме повелителя на зимата. Празнуват всички, кръстени на светеца Според народните поверия свети Атанасий е брат близнак на свети Антоний и се честват в два поредни дни
18 януари 2024
Според народните поверия свети Атанасий е брат близнак на свети Антоний и се честват в два поредни дни
Photo via Canva.com
На 18 януари Църквата почита св. Атанасий и Кирил Александрийски. На Атанасовден почитаме и свети Йоаким, патриарх Търновски.
Свети Йоаким, патриарх Търновски
Според житието му той е българин по произход и прочут подвижник, разказва Българската патриаршия. Първоначално се подвизава на Атон, а после се поселва с трима свои ученици при Червен (Красен) на Дунава, където изсичат в скалите килии с църква "Св. Преображение" и се отдава на аскетически живот. Цар Йоан Асен II посещава прославилия се духовник, за да получи благословение. С дареното от царя злато Йоаким наема работници и изсича в скалите голям манастир, който нарича на името на св. Архангел Михаил, и събира множество монаси. По предложение на царя съборът на българските епископи избира Йоаким за Търновски архиепископ.
Църковен събор провъзгласява Йоаким за Търновски патриарх. Според житието му патриарх Йоаким светителства 19 години и издъхва на 18 януари 1246 година.
Свети Атанасий Велики
Св. Атанасий бил голям защитник на Православната вяра. Участвал в Първия Вселенски събор, където се показал с благодатно озарен ум в защита на вярата против ереста на Арий. На 28-годишна възраст, след смъртта на архиепископ Александър, е ръкоположен за архиерей на негово място в Александрия. За вярата преследван в изгнание 15 години, разказва Pravoslavieto.com. Страдал при императорите Констанций, Юлиан Отстъпник и при Валент, по време на когото известно време се укривал в една гробница. Жителите на Александрия тъй настоявали да се върне епископът им, че императорът като се опасявал от бунт, се съгласил. В старанието си да се омиротвори църквата бил в постоянни спорове с еретиците. Починал в 373 година на 80 години.
Народни поверия
Според народните вярвания светците Антоний Велики (17 януари) и Атанасий Велики са братя близнаци – ковачи и се почитат в два последователни дни.
Атанасовден е известен още като „среди зима“, защото се смята, че от този ден зимата започва да отстъпва място на лятото. Светецът се счита за повелител на зимните студове и снегове. Според легендата свети Атанасий се качил на бял кон в планината, облякъл копринена риза и прогонил зимата с думите „Иди си, зимо, идвай лято!“
На Атанасовден е забранено да се шие и плете, не трябва да се играе хоро и не се варят боб и леща.
На някои места на днешния ден се коли черна кокошка, която се готви с ориз и се раздава против болести. На други места се прави курбан, а според някои обичаи на днешния ден се пали огън, като всички го прескачат за здраве. Сред ритуалите на Атанасовден е гадаенето на времето – колкото повече сняг има днес, толкова по-плодородна ще е годината. На 5 юли пък честваме Летен Атанасовден.
Имен ден
На 18 януари имен ден празнуват всички с имената Атанас, Атанаска, Наско, Нася и останалите производни.
Коментирай »