На Богоявление празнуваме Христовото покръстване. Започва надпреварата за кръста Йордановден е голям имен ден. Носи със себе си и редица поверия и обичаи
6 януари 2024
Йордановден е голям имен ден. Носи със себе си и редица поверия и обичаи
Photo credit: Jeff Jacobs/Pixabay
На 6 януари Църквата празнува свето Богоявление. Съществуват свидетелства за честването на празника още през II век, но до IV век той се съединявал с Рождество Христово. По-късно Църквата приела да празнува двете събития поотделно - на 25 декември Рождество Христово, а на 6 януари - Богоявление, разказва Българската патриаршия.
Богоявленският празник е свързан с великото водосвещение, което трябва да ни напомня, че при бреговете на река Йордан Бог е обновил чрез вода и Дух нашата овехтяла от греха природа.
Богоявление е денят, на който Йоан Кръстител покръстил братовчед си Исус Христос във водите на река Йордан. В момента на кръщението небето се отворило и Светият дух слязъл върху Христос във вид на гълъб. Оттук идва названието на празника Богоявление, който се отбелязва с литургия и водосвет. Свещеникът хвърля кръста във водата, а ергените се надпреварват да скачат в ледените води на реката, езерото или морето, за да го извадят. Този, който пръв хване кръста, обикаля с него из селището и всички го даряват. Вярва се, че той ще бъде здрав и честит през цялата година. Прави се и мъжко хоро, което се е превърнало в ежегоден обичай на този ден в Калофер, и се играе в ледените води на река Тунджа. Това се разказва в статията "Богоявление. Йордановден. Водици (6 януари)" на Валентина Шарланова, публикувана в сайта Българска етнография.
Богоявление в народните поверия
Българите наричат празника Йордановден, Водокръщи, Мъжки водици (в Прилепско). Богоявление е част от тридневния обичай Водици, който започва ден по-рано.
Празнуваме Зимен Кръстовден. Небето се отваря и сбъдва желания
На кръстената вода се приписва целебна сила и затова на този ден къпят болни там, където е хвърлен кръстът.
На Богоявление се извършват много обреди с кръстена вода за здраве и плодородие. Рано сутринта моми и невести отиват да налеят кръстена вода. Отнасят на реката или потока иконите от къщи и палешника, с който са кадили трапезата на трите кадени вечери, и ги потапят в реката да ги окъпят. Това се прави, за да е бяло житото, което ще се роди. После момите ритуално си измиват лицето и ръцете, за да бъдат бели и червени през годината. Пак за здраве окъпват и имениците.
На Йордановден се правят прогнози за бъдещото плодородие и за времето през годината. Ако денят е студен и сух, то се очаква плодородна година. И още – ако на този ден хвърленият във водата кръст и китката на попа, с която ръси, замръзнат –ще има голям берекет през година.
След осветяването на водата настъпва краят на „мръсните“ дни (25.12 – 06.01) и започва периодът (от Йордановден до Заговезни) на сватбите и изпращането на сгледници. На Йордановден с гостуване се почитат и всички именници.
Имен ден
На 6 януари имен ден празнуват Йордан, Йордана, Йорданка, Данка, Данко, Данчо и останалите производни. Днес е и един от дните в годината, в които имен ден могат да празнуват Банчо, Бистра, Богдан, Богдана, Богомил, Богомила, Божан, Божана, Божидар, Божидара, Борислав, Борислава, Боян, Бояна, Найден, Теодосий и производните.