"Умна" превръзка контролира процеса на зарастване на рани "Умната" превръзка е изработена от гъвкав и разтеглив полимер, съдържащ вградена електроника и медикаменти
"Умната" превръзка е изработена от гъвкав и разтеглив полимер, съдържащ вградена електроника и медикаменти
Photo credit: Pixabay/pexels.com
Учени от Калифорнийския технологичен институт са разработили "умна" превръзка за рани, която подпомага възстановяването на тъканите и контролира процеса на заздравяване, съобщава сайтът на учебното заведение.
В повечето случаи, когато някой се пореже, одраска, изгори или получи друга рана, тялото се грижи за себе си и заздравява само. Заболявания като диабет обаче могат да попречат на оздравителния процес и да доведат до появата на рани, които не зарастват и могат да се инфектират и да загноят.
Тези хронични рани са изтощителни не само за хората, които страдат от тях, но представляват и бреме за здравните системи.
New ‘smart’ bandages can monitor and medicate chronic wounds
— Science Academy (@Academ18Academy) March 29, 2023
Scientists have created a “smart bandage,” which can be used to treat and monitor wounds. This tiny gadget is particularly beneficial for people with diabetes. https://t.co/SLP8Td0LEa
Интелигентната превръзка, разработена от специалистите от Калифорнийския технологичен институт, може да направи лечението на подобни рани по-лесно, по-ефективно и по-евтино.
"Умната" превръзка е изработена от гъвкав и разтеглив полимер, съдържащ вградена електроника и медикаменти. Във вътрешността й има сензори, които следят състоянието на пациента (температура, възпаление, наличие на инфекция).
It's not the first time I've heard about a smart bandage, but ideally this one is designed in such a way that it can become widely available soon and not just a technologically proven concept.
— Berci Meskó, MD, PhD (@Berci) March 31, 2023
This bandage was designed to monitor chronic wounds. https://t.co/kek1alT13x
Превръзката може да се свърже със смартфон или компютър, за да се предава данни за състоянието на раната в реално време. Тя може също така да освобождава антибиотици и да прилага слабо електрическо поле, за да стимулира заздравяването ѝ.
Разработчиците отбелязват, че тестовете с животински модели са дали обещаващи резултати. Следващата им цел е да усъвършенстват технологията и да тестват "умната" превръзка върху хора.