Настъпи Нова година по стар стил. Днес се празнува и Банго Васил На 14 януари почитаме и целомъдрена светица. Празнуват всички с името ѝ
14 януари 2024
На 14 януари почитаме и целомъдрена светица. Празнуват всички с името ѝ
Photo credit: Анна Хазова/Pexels.com
На 14 януари Църквата отдава почит на преподобните отци, избити в Синай и Раита. На този ден честваме също света Нина и свети Потит Сердикийски.
Преп. отци, избити в Синай и Раита. Св. Нина
Няма точни сведения за времето, когато християнството проникнало на Синайския полуостров, но в началото на ІV век там, на Хорив и в разположената по източния бряг на Червено море Раитска пустиня живеели много отшелници в строго подвижничество. Към 311-313 г. те били нападнати от сарацинско племе и в Синайския манастир били избити всичките четиридесет монаси. Това нападение било описано от знаменития египетски подвижник Амоний, разказва Българската патриаршия. За да защити Синайските подвижници от бъдещи угрози на бедуините, Юстиниан Велики (527-565 г.) построил в първата година от царуването си прочутия до днес Синайски манастир "Св. Екатерина", където се съхраняват два скъпоценни старобългарски пергамента – Синайски псалтир и Синайски требник.
Света Нина
Света Нина е родена в Кападокия. Баща ѝ бил роднина на св. Георги Победоносец, а майка ѝ - сестра на Йерусалимския патриарх, разказва Pravoslavieto.com. Дванадесетгодишна, св. Нина заминала за Йерусалим, а по-късно и за Иверия (днешна Грузия). Св. Нина живяла благочестиво и целомъдрено, проповядвала Евангелието и призовавала християните и друговерците към покаяние.
Имен ден
На 14 януари имен ден празнуват Нина, Нино, Калчо, Адам и техните производни.
Нова година по стар стил
На 14 януари се отбелязва Нова година по стар стил, известна още като Юлианска Нова година. Разликата с Григорианския календар, който е международно приет и широко използван днес, е 13 дни.
Празнуването на Нова година по стар стил е популярно в православни страни като Русия, Украйна, Сърбия и други, където този ден се отбелязва със същите традиции, както и на 1 януари – със събирания на семейството, празнични вечери, фойерверки и пожелания за щастие и здраве.
Банго Васил
На същата дата се празнува и ромският празник Банго Васил (Василица), който е един от най-важните празници за ромската общност. Банго Васил (буквално „Куцият Васил“) е считан за покровител на ромите. Денят се свързва с празнуването на началото на Новата година и се чества три дни с различни обичаи и традиции. Типично за Банго Васил е също организирането на пищни празненства, музика и танци.
Коментирай »