Шест полезни съвета, които ще ни спестят неприятности по време на пътуване Какво може да обърка ваканцията ни и как да го избегнем
Какво може да обърка ваканцията ни и как да го избегнем
снимка: Gerhard Gellinger, pixabay.com
Какво може да обърка пътуването ви, как да се предпазите и какво да направите, ако все пак се случи някое от изброените?
Ето какво ни разказаха експертите от онлайн туристическа агенция eSky:
1. Резервирайте внимателно
Ако резервирате сами самолетните си билети, хотелското настаняване и автомобила под наем, бъдете внимателни за дестинациите, датите и имената, които въвеждате. Възможно е да изберете грешен ден или месец и промяната да ви струва пари.
Защо местата ни в самолета не са едно до друго?
Ако все пак се случи да сбъркате, незабавно се свържете със сайта, от който сте резервирали, за да попитате за промяна. Колкото по-бързо го направите, толкова по-голяма е вероятността грешката да ви струва по-малко.
2. Джобни – в брой или с карта?
Ние бихме казали – и двете, като парите в брой са по-скоро за всеки случай. Плащането с карта от доста време не е тема табу, дори и извън Европа, така че, ако не ви коства допълнителни такси, защо да носите пари в брой?
В случай че изгубите или ви откраднат портмонето, трябва много бързо да се обадите на банката издател на картата. След няколко идентификационни въпроса, картата ще бъде блокирана и няма да имате повод за притеснение, че някой би могъл да злоупотреби с нея.
3. Пазете документите си
Около туристическите обекти и най-оживените места във всеки град има джебчии, които „дебнат“ особено за разсеяни, снимащи туристи. Възможно е миг невнимание да ви коства много, като откраднато портмоне с документа ви за самоличност в него.
Ако това се случи, незабавно се свържете с българското посолство в града, в който се намирате, за да ви съдействат с временен документ – пасаван, с който да се приберете в родината.
Възможно е ситуацията да се усложни, ако в града, в който сте, няма българско посолство и се налага да пътувате до съседен, затова бъдете много внимателни.
Друг удобен вариант, ако пътувате в Европа с лична карта, а имате и международен паспорт в България, е някой близък да ви изпрати паспорта посредством експресна куриерска услуга.
4. Застраховайте се
Ако допреди няколко години застраховката беше лукс, то сега все повече хора виждат ползите и положителните ѝ страни. Добрата новина е, че цената на туристическата застраховка изобщо не е висока, а покритията са доста добри.
Малка сума, инвестирана в застраховка, може да ви спести огромни разходи, в случай че се наложи да потърсите лекарска помощ например.
5. Загубен или забавен багаж
Кошмарът на всеки пътешественик, за който не можем да направим почти нищо. Разбира се, ядосваме се, изпадаме в ситуация, в която нямаме дрехи и други лични вещи от първа необходимост.
Ръчен багаж в самолета – всичко, което трябва да знаем
За щастие в повечето случаи багажът не е безвъзвратно загубен, а или е забавен и не е качен на полета ви (поради малко време за прекачване), или е станала грешка и е транспортиран с друг полет. И при двата случая ще си го получите, но със закъснение.
Тук застраховката отново ще ви помогне, защото предвижда обезщетение при загуба, забавяне или повреда на багаж.
6. Кола под наем
Наемането на автомобил става все по-популярно и това се дължи не само на изгодните цени, а и на свободата, която дава автомобилът.
Кола под наем за ваканцията: Шест неща, които трябва да знаем
С него сте съвсем независими, можете да обикаляте свободно без да губите време в проучване на градския транспорт, да чакате по спирки, да сменяте няколко транспортни средства и т.н. Можете да се придвижвате лесно както в града, така и в околностите.
Разбира се, не забравяйте да се запознаете с общите условия, когато наемате автомобил, включително и с допълнителната застраховка, която ще ви спести доста ангажименти, ако случайно колата претърпи определена щета.
Коментирай »