Почитаме патриарх Евтимий, празнуват всички с името му Днес е и Петльовден по нов стил. Какви са обичаите за Деня на мъжката рожба
20 януари 2024
Днес е и Петльовден по нов стил. Какви са обичаите за Деня на мъжката рожба
Photo via Canva.com/AI Generated Image
На 20 януари Църквата почита преподобни Евтимий Велики и свети Евтимий, патриарх Търновски. На същия ден честваме и мъченица Инна.
Свети патриарх Евтимий
Свети Евтимий е роден около 1327 г. в Търново – столица на тогавашна България. Израснал в благовъзпитана семейна среда, надарен щедро от Бога с богати заложби, още твърде млад Евтимий се издигнал високо със своите знания, мъдрост и чист духовен живот.
Добил за времето си добро светско образование, но духовните му търсения го отвели до Килифарския манастир, където около 1350 г. станал монах под духовното ръководство на преподобния Теодосий. По-късно, в продължение на седем години пребивавал в Цариград и в Атонската Света гора, разказва Българската патриаршия.
Завръщайки се в родината, св. Евтимий се усамотил в пещера недалеч от Търново и построил там църквата "Св. Троица". Скоро при него се заселили ревностни ученици и се образувал цял манастир, превърнал се след време в огнище на просвета и чист духовен живот. Тук св. Евтимий написал жития и похвални слова, поправил богослужебните книги съобразно с гръцките първоизточници, превел други текстове. Създал с времето школа за подготовка на богослови, литургисти, преписвачи на богослужебните и свещените книги, познавачи на гръцки, църковнославянски и на родния говорим език. Житиеписецът Григорий Цамблак сравнява делото на св. Евтимий със стореното от законодателя Мойсей и от египетския цар книголюбец Птолемей.
Славата на св. Евтимий като голям молитвеник, строг аскет, просветен и вдъхновен проповедник го довела до патриаршеския престол през 1375 година. Той станал патриарх по всенародно желание в една от най-бурните и страшни епохи в историята ни. Проявил се като истински пастир. Служил на Бога и народа без отдих и почивка. Когато в столицата нахлули турците и започнали да безчинстват, Евтимий смело се изправил срещу техния предводител и го накарал да спре ужасната сеч. Сред писъците, бодър и силен с пророческата си осанка, той издигнал глас: "Не бой се, народе-мъченик, вярвай в Божията правда и милост! След Голгота иде Възкресение!" Със заповед на султана патриархът бил изпратен на заточение някъде в Родопите.
Къде точно е бил заточен великият патриарх на осиротяла България не се знае. Предполага се, че е издъхнал през 1401 – 1402 година.
Петльовден
На 20 януари отбелязваме Петльовден по нов стил. На повечето места в страната обаче предпочитат да празнуват Деня на мъжката рожба по стар стил – на 2 февруари.
Легендата за Петльовден всъщност не е никак празнична. Тя е свързана с „кръвния данък“, събиран от турците (взимането на малки момчета за еничари). Смята се, че, за да спасят синовете си, българите са клали петли, с които са оцапвали вратите на къщите си. Така са заблуждавали еничарите, че сами са убили децата си, за да не им ги взимат.
От там идва и наименованието на този ден, както и поверията, с които той е свързан.
На 20 януари/ 2 февруари по традиция се коли петел, който е отглеждан специално за тази цел. После с него се приготвя курбан, който се раздава на съседи и близки.
На този ден не се върши домакинска работа и се извършват различни ритуали за плодородие и плодовитост.
Имен ден
На 20 януари имен ден празнуват Евтим, Ефтим, Евтимия, Ефтимия, Евтимий и останалите производни.
Коментирай »