Почитаме трима светци, противопоставили се на езичниците

Те били жестоко измъчвани и убити, защото отказали да се поклонят на идолите

19 септември 2024
Почитаме трима светци, противопоставили се на езичниците

Photo via Canva.com/AI Generated Image

На 19 септември Църквата почита светите мъченици Трофим, Саватий и Доримедонт.

Св. мъченици Трофим, Саватий и Доримедонт

Светите мъченици Трофим, Саватий и Доримедонт живели през третия век, когато християните били преследвани от езичниците. През времето, когато управител на град Антиохия бил фанатикът езичник Атик, наречен Илиодор, тук било устроено шумно празненство в чест на езическите богове. Това празненство било придружено с различни безчинства. Светите мъченици отказали да се поклонят на идолите и жестоко пострадали за Христа. Първоначално били пуснати на зверове, но по чуден начин те не ги докоснали, но след това по заповед на местния управител Дионисий били обезглавени. Това станало в 278 година. Както Саватий преди това, така и Трофим и Доримедонт дали живота си за прослава на Господа Иисуса Христа. С радост и надежда те приели пратените им от небесата мъченически венци.

Коментирай »
Препоръчваме още
Гледащите порно имат по-малко сиво вещество Гледащите порно имат по-малко сиво вещество
Какво подлудява мъжете Какво подлудява мъжете
 „Един тъмен прозорец“ на Рейчъл Гилиг ще ни потопи в готическия си мрак (предложение за четене) „Един тъмен прозорец“ на Рейчъл Гилиг ще ни потопи в готическия си мрак (предложение за четене)
От незабележим площад до магнит за туристи: Как "Емили в Париж" преобрази френския "Естрапад" От незабележим площад до магнит за туристи: Как "Емили в Париж" преобрази френския "Естрапад"
„Последната игра“ е смъртоносна в новия роман на Клеър Макинтош (предложение за четене) „Последната игра“ е смъртоносна в новия роман на Клеър Макинтош (предложение за четене)
"Не те чух": Защо мъжете пропускат думите ни покрай ушите си? "Не те чух": Защо мъжете пропускат думите ни покрай ушите си?
Предложение за четене: „Невероятните приключения на барон Мюнхаузен“ от Рудолф Ерих Распе Предложение за четене: „Невероятните приключения на барон Мюнхаузен“ от Рудолф Ерих Распе
7 идеи за романтична вечер у дома с половинката 7 идеи за романтична вечер у дома с половинката
ТЕСТ: Колко си добра в съблазняването? ТЕСТ: Колко си добра в съблазняването?
Потвърдено: Викингите са били в Америка 500 години преди Христофор Колумб Потвърдено: Викингите са били в Америка 500 години преди Христофор Колумб
За най-малките: „Господин Катеричко знае пътя към щастието“ За най-малките: „Господин Катеричко знае пътя към щастието“
Как да се справим с депресията след отпуската Как да се справим с депресията след отпуската
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби