Да укрепим имунната система! 5 начина, по които водата ни помага

Правилната хидратация е жизненоважен елемент за подкрепа на имунитета

Да укрепим имунната система! 5 начина, по които водата ни помага

Photo credit: Ron Lach/pexels.com

Хидратацията на организма e сред водещите фактори за нашето здраве през цялата година. Това в голяма степен се дължи на факта, че средно тялото ни се състои от 60-70 процента вода. Тя присъства в клетките и междуклетъчното пространство, в кръвта и в други течности в тялото ни, като слюнка, пот или сълзи.

Поддържането на имунната система в оптимално състояние се превърна в една от основните задачи както от страна на лекарските екипи, така и в личен план. В този смисъл хидратацията играе много важна роля, когато става въпрос за укрепване на имунната ни система. Тя ни държи далеч от болести и укрепва защитата ни срещу вируси, бактерии, гъбички.

От колко вода се нуждаят бъбреците – една от най-активно работещите системи в организма

Хидратацията помага на имунната система, като осигурява основни соли и минерали за всяка част на тялото. Тя влияе на различни нива, подпомагайки имунната ни система да се задейства като бариера срещу вредителите.

Добрата хидратация намалява токсините в организма, подобрява усвояването на хранителните вещества, допринася за облекчаване на безсънието, подобрява храносмилането, овлажнява лигавицата, очите и устната кухина.

  • Намалява токсините в организма: Водата спомага за тяхното разтваряне, като насърчава циркулацията на кислород до всички органи. Здравите, богати на кислород клетки са гаранция за максимално доброто функциониране на мускулите и органите. Бъбреците са един от най-добрите примери за жизненоважната роля на правилната хидратация. Колкото повече вода пием, толкова по-добре работят бъбреците за изхвърлянето на нежелани токсини чрез урината.
  • Подобрява усвояването на хранителните вещества: Лимфната система е отговорна за транспортирането и усвояването на хранителните вещества. В същото време лимфата „обира“ нежеланите бактериите и ги отвежда до лимфните възли, където да бъдат елиминирани.
  • Допринася за облекчаване на безсънието: Правилната хидратация намалява главоболието и мускулните спазми, свързани в голяма степен с безсънието. В същото време хидратацията улеснява производството на мелатонин и серотонин, наред с други химични вещества, които помагат за здрав сън. От своя страна липсата на достатъчно качествен сън и почивка могат да се превърнат в много голямо предизвикателство за имунната система.
  • Подобрява храносмилането: Достатъчната консумация на вода помага на храносмилателната система да изпълнява по-добре функциите си, способства разтварянето на фибри и мазнини, предотвратява запек и стомашно-чревни заболявания.
  • Овлажнява лигавицата, очите и устната кухина, като по този начин възпрепятства достъпа на инфекцията до тялото и съответната атака срещу имунната ни система. От друга страна състояние като течащ или запушен нос може да е сигнал от тялото за недостатъчна хидратация.

Човешкото тяло губи средно между 2 и 2,5 литра вода на ден чрез дишане, потене, уриниране. Чрез тези действия губим също натрий, калий, калций, флуорид и други електролити. Ако обаче не заместим водата, която изразходваме през целия ден, страдаме от дехидратация. Тя настъпва, когато водният ни баланс е отрицателен, тоест губим повече вода, отколкото поглъщаме.

Течностите осигуряват между 75 и 80% от водата, необходима на нашето тяло. Останалите 20-25% получаваме чрез храната. Основен начин за хидратиране на тялото е приемът на вода, „най-незаменимата хранителна съставка“, както твърдят тримата автори на книгата  „La cocina de la salud“ („Кухнята на здравето“).

Не чакайте да ожаднеете, за да пиете вода

Когато стане въпрос за правилна хидратация, количеството варира в зависимост от всеки организъм, възрастта, диетата, нивото на активност и условията на околната среда, наред с други фактори. Има обаче някои референтни стойности и съвети от Европейския орган по безопасност на храните (EFSA), към които е добре да се придържаме:

  • Децата са изложени на риск от дехидратация по няколко причини. Имунната им система все още е в процес на  развитие, вследствие на което те са по-податливи на диария или гастроентерит например, със съответната загуба на течности. Промените в околната среда им влияят повече, а и в тази възраст усещането за жажда все още не е развито напълно.
  • Възрастните хора също са изложени на по-висок риск от умерена или продължителна дехидратация, защото те също имат по-притъпено усещане за жажда или защото страдат от някакъв вид заболяване.
  • Средните препоръчителни количества в границата 20-70-годишна възраст са съответно два литра за жените и два и половина литра за мъжете.
Коментирай »
Още по темата
Симптоми на обезводняване при децата – за какво да следим Симптоми на обезводняване при децата – за какво да следим
Газираната вода - естественият отговор на подсладените напитки Газираната вода - естественият отговор на подсладените напитки
Проф. Донка Байкова: Ако сте жадни, това е сигурен знак, че вече сте дехидратирани Проф. Донка Байкова: Ако сте жадни, това е сигурен знак, че вече сте дехидратирани
Хранителното отравяне ни изтощава и обезводнява: Ето как да го разпознаем и лекуваме Хранителното отравяне ни изтощава и обезводнява: Ето как да го разпознаем и лекуваме
От колко вода се нуждаят бъбреците – една от най-активно работещите системи в организма От колко вода се нуждаят бъбреците – една от най-активно работещите системи в организма
Лято е! Да поговорим за физическата активност и хидратацията Лято е! Да поговорим за физическата активност и хидратацията
Какво е общото между часовника и водата: Рецептата на Тяна Пресолска за здраве и красота Какво е общото между часовника и водата: Рецептата на Тяна Пресолска за здраве и красота
Как да приучим детето отрано редовно да пие вода: 6 полезни съвета за добра хидратация Как да приучим детето отрано редовно да пие вода: 6 полезни съвета за добра хидратация
Топ 10 предимства на хидратираната кожа, разкрити от дерматолог Топ 10 предимства на хидратираната кожа, разкрити от дерматолог
Кога и колко вода да пием, за да сме здрави и в добра форма Кога и колко вода да пием, за да сме здрави и в добра форма
Не чакайте да ожаднеете, за да пиете вода Не чакайте да ожаднеете, за да пиете вода
Препоръчваме още
Четири проблема, за които изобщо не трябва да ти пука Четири проблема, за които изобщо не трябва да ти пука
Как да си направим хляб от нахут (лесна и здравословна рецепта) Как да си направим хляб от нахут (лесна и здравословна рецепта)
ТЕСТ: Колко ти е слаб ангелът? ТЕСТ: Колко ти е слаб ангелът?
Маринара и доматен сос - каква е разликата? Маринара и доматен сос - каква е разликата?
„Нашето вечно утре“ – интимна възхвала за златния век на видеоигрите (предложение за четене) „Нашето вечно утре“ – интимна възхвала за златния век на видеоигрите (предложение за четене)
Кутия за тревоги: Един лесен метод срещу лошите мисли Кутия за тревоги: Един лесен метод срещу лошите мисли
Какво представлqва хиаталната херния: Симптоми и рискови фактори Какво представлqва хиаталната херния: Симптоми и рискови фактори
Мъжете си умират да чуят това Мъжете си умират да чуят това
Кога да започнем да се изследваме с мамограф? Здравните власти в САЩ с нови препоръки Кога да започнем да се изследваме с мамограф? Здравните власти в САЩ с нови препоръки
Пет филма на Тарантино, в които и храната играе главна роля Пет филма на Тарантино, в които и храната играе главна роля
Остаряването не винаги води до помъдряване Остаряването не винаги води до помъдряване
Ново издание на „Принцът и просякът” от Марк Твен (предложение за четене) Ново издание на „Принцът и просякът” от Марк Твен (предложение за четене)
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби