Пожелай си нещо! Наближава метеорният поток Юнски Боотиди

Очаква ни ярък небесен спектакъл

15 юни 2023
Пожелай си нещо! Наближава метеорният поток Юнски Боотиди

Photo credit: Frank Cone/pexels.com

Любителите астрономи ще имат възможност да наблюдават впечатляващи явления в небето в дните до края на месеца. Това разбираме от справочника "Гид на любителя астроном" на катедра Астрономия на Физическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Метеорният поток Юнски Боотиди, който е активен от 22 юни до 2 юли, е интересен с бавните си ярки жълто-оранжеви метеори. Неговият максимум за 2023 г. на 28 юни около 01:00 часа българско време. В нощта на 27 срещу 28 юни (вторник срещу сряда), уточнява Пенчо Маркишки физик в Института по астрономия с НАО при БАН и катедра „Астрономия“ при СУ „Св. Климент Охридски“. Луната ще залезе в 02:02 часа за София с 66% осветен диск и след това условията за наблюдение ще бъдат добри.

Активността на потока по време на максимума варира в широки граници през различни години, но дори и при ниска активност, неговите ярки и бавни метеори се фотографират по-успешно от бързите метеори на повечето други потоци, посочи Маркишки за БТА.

Юнски Боотиди се поражда от метеорни роеве, отделили се от кометата 7P/Pons-Winnecke, която е с орбитален период 6,4 години. За последен път тази комета премина през перихелия си на 27 май 2021 г., а следващият неин перихелий ще бъде на 25 август 2027 г., припомня специалистът.

"Гид на любителя астроном" на катедра Астрономия на Физическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" излиза за пета поредна година и се разпространява безплатно сред студенти, сред учители по физика и астрономия в средните училища, сред ученици от кръжоците по астрономия, функциониращи към народните астрономически обсерватории в страната, сред участниците в различни школи по астрономия и пр. От уеб сайта на катедра „Астрономия“ вече има свободен достъп и до електронната му версия. Автор на изданието е Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с НАО при БАН и катедра „Астрономия“ при СУ „Св. Климент Охридски“.

Източник: БТА
Коментирай »
Препоръчваме още
ТЕСТ: Колко лесно се влюбваш? ТЕСТ: Колко лесно се влюбваш?
Сайт изчислява фитнес възрастта ви Сайт изчислява фитнес възрастта ви
Митовете за секса… от научна гледна точка Митовете за секса… от научна гледна точка
Да се приготвя туршия е традиция Да се приготвя туршия е традиция
„Коя е билката?“ - лечебните свойства на 17 растения, които можем да открием в България (предложение за четене) „Коя е билката?“ - лечебните свойства на 17 растения, които можем да открием в България (предложение за четене)
Секс по време на пандемия: Правила за безопасност Секс по време на пандемия: Правила за безопасност
Електронна "татуировка" наблюдава здравето на сърцето Електронна "татуировка" наблюдава здравето на сърцето
7 абсурдни суеверия, свързани с храни и напитки 7 абсурдни суеверия, свързани с храни и напитки
5 фрази, с които да промениш личната си философия, за да бъдеш щастлива 5 фрази, с които да промениш личната си философия, за да бъдеш щастлива
Най-доброто място за секс, ако искате да горите повече калории Най-доброто място за секс, ако искате да горите повече калории
Почина френският режисьор Жак Розие Почина френският режисьор Жак Розие
Древно океанско дъно може би обгръща земното ядро Древно океанско дъно може би обгръща земното ядро
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби