Пожелай си нещо! Наближава метеорният поток Юнски Боотиди

Очаква ни ярък небесен спектакъл

15 юни 2023
Пожелай си нещо! Наближава метеорният поток Юнски Боотиди

Photo credit: Frank Cone/pexels.com

Любителите астрономи ще имат възможност да наблюдават впечатляващи явления в небето в дните до края на месеца. Това разбираме от справочника "Гид на любителя астроном" на катедра Астрономия на Физическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Метеорният поток Юнски Боотиди, който е активен от 22 юни до 2 юли, е интересен с бавните си ярки жълто-оранжеви метеори. Неговият максимум за 2023 г. на 28 юни около 01:00 часа българско време. В нощта на 27 срещу 28 юни (вторник срещу сряда), уточнява Пенчо Маркишки физик в Института по астрономия с НАО при БАН и катедра „Астрономия“ при СУ „Св. Климент Охридски“. Луната ще залезе в 02:02 часа за София с 66% осветен диск и след това условията за наблюдение ще бъдат добри.

Активността на потока по време на максимума варира в широки граници през различни години, но дори и при ниска активност, неговите ярки и бавни метеори се фотографират по-успешно от бързите метеори на повечето други потоци, посочи Маркишки за БТА.

Юнски Боотиди се поражда от метеорни роеве, отделили се от кометата 7P/Pons-Winnecke, която е с орбитален период 6,4 години. За последен път тази комета премина през перихелия си на 27 май 2021 г., а следващият неин перихелий ще бъде на 25 август 2027 г., припомня специалистът.

"Гид на любителя астроном" на катедра Астрономия на Физическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" излиза за пета поредна година и се разпространява безплатно сред студенти, сред учители по физика и астрономия в средните училища, сред ученици от кръжоците по астрономия, функциониращи към народните астрономически обсерватории в страната, сред участниците в различни школи по астрономия и пр. От уеб сайта на катедра „Астрономия“ вече има свободен достъп и до електронната му версия. Автор на изданието е Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с НАО при БАН и катедра „Астрономия“ при СУ „Св. Климент Охридски“.

Източник: БТА
Коментирай »
Препоръчваме още
10 любопитни факта за яйцето 10 любопитни факта за яйцето
Осем причини за изневярата на мъжа  Осем причини за изневярата на мъжа 
Искаш да задълбочиш връзката ви: Изпробвай тези три техники, с които да му вземеш ума   Искаш да задълбочиш връзката ви: Изпробвай тези три техники, с които да му вземеш ума  
Мъжете не искали да сме съвършени Мъжете не искали да сме съвършени
Ракът на маточната шийка: Пациентките губят средно по 20 години живот, а превенция има Ракът на маточната шийка: Пациентките губят средно по 20 години живот, а превенция има
Синът на змей се бори със злото на Долната земя в „Кало Змея 2. Чудовища като мен” от Милен Хальов (предложение за четене) Синът на змей се бори със злото на Долната земя в „Кало Змея 2. Чудовища като мен” от Милен Хальов (предложение за четене)
Вековните живописни градове на Турция: Какво знаем за Сафранболу и Дадай? Вековните живописни градове на Турция: Какво знаем за Сафранболу и Дадай?
Мразите тълпите, но обожавате да пътувате? Тези места са точно за вас Мразите тълпите, но обожавате да пътувате? Тези места са точно за вас
Да разтълкуваме еротичните сънища Да разтълкуваме еротичните сънища
Историята на най-успешния град държава в света: „Сингапур и изграждането на съвременна Азия“ от Джийван Васагар Историята на най-успешния град държава в света: „Сингапур и изграждането на съвременна Азия“ от Джийван Васагар
Топ 10 на най-сексапилните акценти в света Топ 10 на най-сексапилните акценти в света
Кутия за тревоги: Един лесен метод срещу лошите мисли Кутия за тревоги: Един лесен метод срещу лошите мисли
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби