Спасиха млада жена с редкия Синдром на лешникотрошачката

Съдовите хирурзи на УМБАЛ „Света Екатерина“ извършиха уникална операция на младата жена

29 юли 2024
Спасиха млада жена с редкия Синдром на лешникотрошачката

Photo credit: УМБАЛ „Света Екатерина“

От 2022 година 33-годишната Галя изпитва постоянна болка в левия фланг под реброто, която не се повлиява от никакви медикаменти. Болката е съпроводена с кръв в урината и невъзможност да се храни пълноценно, тъй като при прием на минимално количество храна изпитва силна тежест в стомаха. Състоянието ѝ налага търсене на специалист. Младата жена посещава невролог и гастроентеролог, но те така и не установяват причината за проблема. След дълго обикаляне Галя е насочена към съдов хирург в Плевен, където след скенер ѝ се поставя диагноза Синдром на лешникотрошачката. Лечението, което ѝ се предлага, е минимално инвазивно – чрез поставяне на стент в бъбречната вена, която е притисната анатомично. Процедурата обаче не дава нужния резултат, тъй като шест месеца по-късно се установява, че стентът има стеснение. Прави се опит за разширяване с балон и се поставят още два стента, разказват от УМБАЛ „Света Екатерина“. След интервенцията Галя продължава да изпитва нетърпими и постоянни болки в малкия таз и в корема, което я провокира да търси спасение в София. Намира клиника в столицата, в която известен австрийски хирург оперира пациенти със сложна сърдечно-съдова патология. Той прилага оперативно лечение, чрез отстраняване на стентовете и прави байпас операция, която има за цел да дренира кръвта от левия бъбрек и тазовите вени. Операцията не дава резултат, защото се получава запушване на бъбречната вена и започва да се обременява овариалната вена, която дренира кръвта от левия яйчник. Симптоматиката се влошава и болките на Галя стават все по-силни и не отшумяват. Тогава нейна приятелка я насочва към екипа на проф. Валентин Говедарски, началник на Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия на УМБАЛ „Света Екатерина“ заради опита му в лечението на синдрома. 

След записване на час за консултация и преглед, младата жена веднага е приета в съдовото отделение на болницата с изразен венозен застой, което означава, че венозната кръв от яйчника и малкия таз не се дренира. Тази кръв се задържа, разширява вените в малкия таз и води до болковия синдром на пациентката.

Съдовите хирурзи на решават да пристъпят към оперативно лечение, което е уникално за България, тъй като реимплантират овариалната (яйчниковата) вена директно към вената, която дренира кръвта от левия долен крайник, вътре в корема. Конструираният в миналото байпас, който се запушва, създава дефект в хемодинамиката на венозната кръв на бъбрека и тазовите вени, като обременява значително овариалната вена. Екипът на проф. Говедарски извършва анастомоза и превръщат хемодинамичния дефект в ефективен дренаж, след реимплантация на овариалната вена към тази на крака. По този начин кръвта от малкия таз и яйчника се дренира безпрепятствено. Така съдовите хирурзи, които се изправят пред предизвикателството на повторната хирургия в този сегмент, намират ново решение за лечението на синдрома и да облекчат страданието на пациента.

Още на първия ден след операцията Галя забравя за всички болки, започва да се храни и да се раздвижва без проблем. На третия следоперативен ден е изписана от Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия на УМБАЛ „Света Екатерина“ с липса на всякаква клиника и изключително намаление на венозния застой.

Екипът, извършил операцията, е в състав проф. Валентин Говедарски, д-р Елица Димитрова и д-р Мартин Александров.  

Проф. Валентин Говедарски, Photo credit: УМБАЛ „Света Екатерина“

Днес Галя е изключително благодарна на целия екип за професионализма и положените грижи. След две години на болки и страдания 33-годишната жена се връща към живота с пълни сили и с готовност да сбъдва мечтите си.

Синдромът на лешникотрошачката е вродена рядка съдова малформация. Заболяването представлява притискане на лявата бъбречна вена, която е разположена между коремната аорта и горната мезентериална артерия, отговорна за кръвоснабдяването на червата и може да има нарушение в дренажа на левия бъбрек и яйчник.

Синдромът на Лешникотрошачката засяга предимно млади жени.

Симптоматиката се изразява в тазова болка, кръв в урината и болка в лявото подребрие. Единственият начин да се диагностицира е прилагането на скенер с контрастна материя.  

Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия на УМБАЛ „Света Екатерина“ приема много пациенти със Синдром на лешникотрошачката и е една от водещите болници за лечение на вродената и рядка съдова патология.   

Коментирай »
Препоръчваме още
Извлякоха древна ДНК от праисторическо бижу Извлякоха древна ДНК от праисторическо бижу
Храненето само вечер води до тлъстини около корема Храненето само вечер води до тлъстини около корема
Новият властелин на фентъзи литературата? „Четвърто крило“ продължава да гори с „Железен пламък“ (предложение за четене) Новият властелин на фентъзи литературата? „Четвърто крило“ продължава да гори с „Железен пламък“ (предложение за четене)
Предложение за четене: „Форсиране на романа река” Предложение за четене: „Форсиране на романа река”
Арабската кухня е вкусна и богата на аромати Арабската кухня е вкусна и богата на аромати
Защо рискът от тежък инфаркт е по-висок в понеделник? Защо рискът от тежък инфаркт е по-висок в понеделник?
Какво трябва да знаем за сънната апнея – рискове, симптоми и лечение Какво трябва да знаем за сънната апнея – рискове, симптоми и лечение
Какво трябва да знаем за хепатита: Видове, симптоми и лечение Какво трябва да знаем за хепатита: Видове, симптоми и лечение
Храненето пред телевизора води до затлъстяване Храненето пред телевизора води до затлъстяване
Застрашена ли съм от диабет? Провери чрез въпросника FINDRISC Застрашена ли съм от диабет? Провери чрез въпросника FINDRISC
Черен или не е петък 13-и? Черен или не е петък 13-и?
Как всяка зодия посреща новата година Как всяка зодия посреща новата година
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби