Стиг Ларшон: Мъжът, който си играеше с огъня

CineLibri 2019 отшумя, но филмите, които плениха публиката, остават!

Стиг Ларшон: Мъжът, който си играеше с огъня

снимки: "Колибри"

CineLibri 2019 отшумя, но филмите, които плениха публиката, остават!

Филмът "Мъжът, който си играеше с огъня", посветен на култовия автор на поредицата "Милениум" Стиг Ларшон, вече е на голям екран.

Хенрик Георгсон е режисьор на лентата, посветена на автора на трилогията „МилениумСтиг Ларшон и проактивната му позиция по отношение на формите на съпротива срещу десните екстремисти и неонацистите.

Борбата му с тях се превръща в обсесия с фатални последствия.

Главните роли в "Мъжът, който си играеше с огъня" са поверени на Емил Алмен, Матиас Кьонигсон, Йан Симонсон, Йохан Ериксон и др.

Стиг Ларшон (1954-2004) е известен шведски журналист и писател, чиито разследвания изобличават антидемократичните, дясноекстремистките и расистките практики в обществото и медиите.

Трилогията Милениум му носи изключителна популярност още с публикуването на „Мъжете, които мразеха жените”, който има две успешни екранизации – шведска и американска.

Стиг Ларшон умира от сърдечна криза на 50-годишна възраст наскоро след като е предал на издателя криминалната си поредица „Милениум“ и не доживява нейното отпечатване.

Носят се непотвърдени слухове, че смъртта му не е случайна и е свързана с дейността му на разследващ журналист.

Награди и номинации:

Номинация за Голямата награда на журито на филмовия фестивал в Сънданс 2019

Номинация Kristallen за най-добър документален филм 2019

Номинация в категория „Ново кино” от Трансатлантическия фестивал в Лодз за 2019

Коментирай »
Още по темата
Бляскави кинопремиери в програмата на CineLibri 2019 Бляскави кинопремиери в програмата на CineLibri 2019
От Япония до Бразилия: Филми и литературни творби от цял свят на CineLibri 2019 От Япония до Бразилия: Филми и литературни творби от цял свят на CineLibri 2019
Препоръчваме още
Поне шест причини да пиете бира Поне шест причини да пиете бира
Чудовищата имат човешки лица в „Стая за гости“ на Клеманс Мишалон (предложение за четене) Чудовищата имат човешки лица в „Стая за гости“ на Клеманс Мишалон (предложение за четене)
Най-големите звездни фенове на Обама Най-големите звездни фенове на Обама
Ракът на маточната шийка: Пациентките губят средно по 20 години живот, а превенция има Ракът на маточната шийка: Пациентките губят средно по 20 години живот, а превенция има
Секс за здраво сърце Секс за здраво сърце
5 доказателства, че във връзката ви липсва доверие 5 доказателства, че във връзката ви липсва доверие
Победата на Мишел Йео на Оскарите - "фар на надеждата" за азиатските жени Победата на Мишел Йео на Оскарите - "фар на надеждата" за азиатските жени
Необичайно, но не и за Нова Зеландия: Председателят на парламента нахрани бебе, докато води заседание (ВИДЕО) Необичайно, но не и за Нова Зеландия: Председателят на парламента нахрани бебе, докато води заседание (ВИДЕО)
Играта „Пътуване по цвят“: Можете ли да ѝ отделите един цял ден Играта „Пътуване по цвят“: Можете ли да ѝ отделите един цял ден
„Когато Ницше плака“ от Ървин Д. Ялом (предложение за четене) „Когато Ницше плака“ от Ървин Д. Ялом (предложение за четене)
Денят на Страшния съд се задава във „Вечна светлина“ – финала на хуситската трилогия от автора на „Вещерът“ Анджей Сапковски (предложение за четене) Денят на Страшния съд се задава във „Вечна светлина“ – финала на хуситската трилогия от автора на „Вещерът“ Анджей Сапковски (предложение за четене)
Четири лесни стъпки за секси грим Четири лесни стъпки за секси грим
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби