За какво служат белите петна по крилата на пеперудите монарх? Учени твърдят, че белите петна по крилата на пеперудите монарх им помагат да мигрират на дълги разстояния
Учени твърдят, че белите петна по крилата на пеперудите монарх им помагат да мигрират на дълги разстояния
Photo credit: PublicDomainPictures/Pixabay
Учени от университета на Джорджия, САЩ, твърдят, че белите петна по характерните черно-оранжеви крила на пеперудите монарх им помагат да мигрират на дълги разстояния, съобщава сайтът на учебното заведение.
Авторите на изследването с ръководител Анди Дейвис са установили, че атрактивните насекоми с повече бели петна достигат по-успешно до отдалеченото им на хиляди километри място за зимуване.
Дейвис и колегите му са анализирали около 400 крила на пеперуди монарх, събрани на различни етапи от пътуването им, и са измерили съотношението на цветовете по тях. Учените са установили, че при успешно мигриращите пеперуди черното е с 3 процента по-малко, а бялото - с 3 процента повече.
The big white spots on the wings of monarch butterflies may not be just for show, but for better aerodynamics https://t.co/uPc9065Fih
— New Scientist (@newscientist) June 21, 2023
Допълнителен анализ на музейни екземпляри, включващи монарси и шест други вида пеперуди, е показал, че първите имат значително повече бели петна от немигриращите си роднини.
Изследователите смятат, че оцветяването на пеперудите е свързано с количеството слънчева радиация, която те поглъщат по време на мигрирането си. По-дългото пътуване на насекомите означава по-продължително излагане на неблагоприятното въздействие на слънчевата светлина и бялата окраска помага за отразяването й. По този начин се задейства механизмът на естествения подбор: оцеляват индивидите с най-голям брой светли петна и само те предават гените на потомството си.
Авторите на изследването работят по експерименти, които ще им помогнат да проверят твърдението си.
The butterflies who survived the migration to Mexico tended to have less black pigment on their wings and more white pigment. https://t.co/meFipVauq9
— Popular Science (@PopSci) June 24, 2023
Други учени, занимаващи се с пеперуди, реагират на работата на своите колеги както с ентусиазъм, така и със скептицизъм.
"Доколкото мога да преценя, това е напълно нова идея. Мисля, че е доста вълнуваща", казва Маркус Кронфорст, еволюционен биолог от Чикагския университет, който не е участвал в изследването.
"Цял живот работя върху цветовите модели на пеперудите и никога не съм се замислял за подобна възможност", казва Кронфорст. "И през ум не ми е минавало, че това може да повлияе на начина, по който пеперудите летят", допълва специалистът.