Без паника: Ето как да извадим кърлеж и 4 „народни средства“, на които да не вярваме

Експерт от ВМА дава ценни съвети за предпазване и правилно изваждане на кърлеж от кожата

Без паника: Ето как да извадим кърлеж и 4 „народни средства“, на които да не вярваме

Photo credit: Erik Karits/Pexels 

Кърлежите са познати на човечеството от дълбока древност. Едва през 19-ти и 20-ти век се доказа тяхната способност да бъдат преносители („вектори“) на много заболявания при животните и човека.

Кърлежово разнообразие е голямо, а спектърът на инфекциозните патогени е голям и постоянно се обновява. Контролът върху кърлежовите популации изисква както третиране на площите на местообитанието на кърлежите с инсектицидни средства, така и дезакаризацията на домашните животни, домашни любимци и селскостопански животни, съветват от ВМА.

Какво да правим при ухапване от кърлеж и за какво да внимаваме – вижте съветите на д-р Магдалена Баймакова, д.м., главен асистент в Първа клиника по инфекциозни болести на ВМА.

Как да се предпазим от ухапване от кърлеж:

  • Носене на защитно облекло с дълги ръкави и дълги панталони, пъхнати в чорапи или ботуши;
  • Третиране на дрехите, чорапи и крачоли с продукти, съдържащ перметрин;
  • Използване на репеленти против насекоми върху откритата кожа.
  • Приложените репеленти трябва да съответстват на възрастта на човека и стриктно да се спазват препоръките на фирмата производител за интервали на приложение и място на третиране. Следните химични съединения са ефективни за действие срещу една или повече групи членестоноги: DEET; IR3535; Picaridin; Oil of lemon eucalyptus; Para-menthane-diol (PMD).
  • След всяко посещение на рискови места и активности на открито, винаги проверявайте цялото тяло за кърлежи. Те предпочитат мека кожа и окосмени участъци, уточнява специалистът. Намерен кърлеж се отстранява незабавно от кожата.

Начини на отстраняване на кърлежа:

  • Използвайте пинсети, за да захванете кърлежа възможно най-близо до повърхността на кожата;
  • Издърпайте нагоре с постоянна, равномерна сила;
  • Не въртете кърлежа;
  • Не мачкайте кърлежа с пръсти, защото съдържанието на кърлежа може да предаде инфекциозен патоген;
  • Ако части от кърлежа не могат да бъдат отстранени с чисти пинсети, оставете ги; рискът от предаване на инфекция е много по-малък от неотстранена част в сравнение с наличен прикрепен кърлеж;
  • След като извадите кърлежа, почистете добре мястото на ухапване и ръцете си със спирт или сапун и вода.
  • Избягвайте т.нар. "народни средства" за отстраняване на кърлеж като например използване на лак за нокти, вазелин, горещ кибрит или алкохол. Те няма да накарат кърлежа да се „отдръпне“, а всъщност това може да доведе до отлагане на повече слюнка от кърлежа (която може да съдържа инфекциозни патогени).

Познанията за тези членестоноги (кърлежите) активно се обновяват и обогатяват. Тяхното значение за здравето на животните и хората е голямо и изисква комплексни мерки за контрол и превенция. Нужни са много добри познания за борба и превенция с тях, а не страх и изолация, се казва още в публикацията. 

Коментирай »
Още по темата
Как правилно да извадим кърлеж и кога да потърсим лекар Как правилно да извадим кърлеж и кога да потърсим лекар
Не задушавайте кърлежа с олио: 6 трика, с които сами да извадим паразита Не задушавайте кърлежа с олио: 6 трика, с които сами да извадим паразита
Препоръчваме още
Тренировка вкъщи: Четири подходящи и супер ефективни упражнения (и как да ги изпълним правилно) Тренировка вкъщи: Четири подходящи и супер ефективни упражнения (и как да ги изпълним правилно)
Eсенната и пролетната смяна на часовото време: Коя води до повече нарушения на съня? Eсенната и пролетната смяна на часовото време: Коя води до повече нарушения на съня?
Грабливите „Длани“ на миналото в новия роман от Георги А. Николов (предложение за четене) Грабливите „Длани“ на миналото в новия роман от Георги А. Николов (предложение за четене)
Как Венера е успяла да запази "младата" си повърхност Как Венера е успяла да запази "младата" си повърхност
Да дойдеш по погрешка в България и да откриеш призванието си – историята на Хайри Хамдан Да дойдеш по погрешка в България и да откриеш призванието си – историята на Хайри Хамдан
В безплодието няма дискриминация: Всеки шести човек е засегнат В безплодието няма дискриминация: Всеки шести човек е засегнат
Идеалното време за сериозен разговор с мъж и въпросът, който той ненавижда Идеалното време за сериозен разговор с мъж и въпросът, който той ненавижда
ТЕСТ: Колко е добра паметта ти? ТЕСТ: Колко е добра паметта ти?
По-малко секс за красивите жени По-малко секс за красивите жени
Предложение за четене: „Този търпелив лабиринт от линии” Предложение за четене: „Този търпелив лабиринт от линии”
Възможно ли е?! Шоколадов мус само от две съставки (ВИДЕО) Възможно ли е?! Шоколадов мус само от две съставки (ВИДЕО)
Скакалците излъчват феромон, за да не бъдат изядени от своите събратя Скакалците излъчват феромон, за да не бъдат изядени от своите събратя
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби