Защо се плезим, когато се концентрираме?

Опитвате се да паркирате в тясно място, изчислявате математическа задача или шиете копче – когато успеете да се фокусирате максимално, изведнъж се усещате, че сте се оплезили

Защо се плезим, когато се концентрираме?

Photo credit: Tú Nguyễn/Pixabay

Случвало ли ви се е, когато сте особено концентрирани, да се усетите, че сте изплезили езика си? Най-често наблюдаваме явлението при децата, но се случва и при много възрастни. Опитвате се да паркирате в тясно място, изчислявате математическа задача или шиете копче – когато успеете да се фокусирате максимално, изведнъж се усещате, че сте се оплезили.

Учените все още не са открили категоричен отговор на какво се дължи този феномен и помага ли ни наистина да се съсредоточим. Има обаче различни теории. Ето и някои от тях:

  1. Подсилване на паметта. Една от теориите е, че чрез изплезването на езика подсилваме връзката между ума и тялото. Според проучвания, извършвайки конкретни движения, като жестове с ръце или пози на тялото, можем да повлияем върху когнитивните процеси и засилването на паметта. Счита се, че такъв тип движения активират невронните вериги, свързани с вниманието и концентрацията.
  2. Сензорна стимулация. Друга теория твърди, че изплезването на езика повишава нивата на бдителност чрез сензорна стимулация, тъй като езикът съдържа много сензорни рецептори. Така изплезването би могло да стимулира определени сензори и да помогне за повишаване на концентрацията, при извършването на определени дейности.
  3. Навик. Според някои е възможно дори да „научим“ мозъка си да използва този навик като повишава съсредоточеността. Ако достатъчно често се плезим, докато вършим пипкава или трудна задача, то можем да създадем психологическа и когнитивна връзка, която подобрява концентрацията. Казано с други думи, научаваме мозъка си, че изплезването на езика е свързано със съсредоточаването и така всеки път, когато се оплезим, той ще засилва концентрацията ни.   
  4. Според друго изследване изплезването на езика при съсредоточаване подкрепя теорията, че говоримият днес език е еволюирал от жестовете. До този извод са стигнали учени, след експеримент, проведен с 14-годишни деца, на които са дадени различни задачи и са наблюдавани реакциите им. Британските учени стигнали до извода, че изплезването на езика е всъщност остатък от най-примитивното начало на човешката реч.  

Така или иначе няма категоричен отговор на въпроса защо се плезим, когато се концентрираме. Учените проявяват интерес към явлението, но всички възможно причини за него са предположения, някои от които са базирани на конкретни проучвания. Едно е ясно - макар плезенето да се смята за лоша проява и липса на възпитание, понякога трябва да се възползваме от феномена на изплезването.  

Коментирай »
Още по темата
Защо с възрастта времето започва да "лети" толкова бързо? Защо с възрастта времето започва да "лети" толкова бързо?
Препоръчваме още
Какво ни пречи да включваме полезни за здравето продукти в менюто си Какво ни пречи да включваме полезни за здравето продукти в менюто си
Най-вкусните балкански ястия Най-вкусните балкански ястия
Топ 5 на плодовете, топящи мазнини Топ 5 на плодовете, топящи мазнини
Мъжете и жените не могат да бъдат „само приятели“ - три доказателства и три изключения Мъжете и жените не могат да бъдат „само приятели“ - три доказателства и три изключения
Сериен убиец вижда бъдещето в смразяващия трилър от Алекс Нор „Създател на ангели“ (предложение за четене) Сериен убиец вижда бъдещето в смразяващия трилър от Алекс Нор „Създател на ангели“ (предложение за четене)
Болестта, за която не говорим: Симптоми, превенция и малко известни факти за хемороидите Болестта, за която не говорим: Симптоми, превенция и малко известни факти за хемороидите
4 от най-големите флирт грешки, които допускаме (ВИДЕО) 4 от най-големите флирт грешки, които допускаме (ВИДЕО)
Безплатно и много просто: Бързото ходене може да намали риска от диабет тип 2 Безплатно и много просто: Бързото ходене може да намали риска от диабет тип 2
Ангел Куюмджийски. Живот между пропасти и върхове (предложение за четене) Ангел Куюмджийски. Живот между пропасти и върхове (предложение за четене)
Красотата на танца Красотата на танца
Имат ли „Скрита дарба“ успелите личности разкрива Полина Маринова Помплиано (предложение за четене) Имат ли „Скрита дарба“ успелите личности разкрива Полина Маринова Помплиано (предложение за четене)
Магически реализъм в сърцето на едно българско село: „Зазидани“ от Петър Маринков (предложение за четене) Магически реализъм в сърцето на едно българско село: „Зазидани“ от Петър Маринков (предложение за четене)
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби