„Златните правила“, с които да опазим бъбреците си

Лекари от МБАЛ „Св. Екатерина“ разкриват кои са 7-те „златни“ правила при профилактиката на бъбречните заболявания

„Златните правила“, с които да опазим бъбреците си

©Natali_Mis from Getty Images via Canva.com 

Честотата на хроничните бъбречни заболявания в световен мащаб нараства драматично. Основните рискови фактори са високото кръвно налягане, диабет, холестерол, първично бъбречно заболяване и други, от УМБАЛ "Света Екатерина".  

Бъбречното заболяване много често не се диагностицира преди развитието на крайната фаза на бъбречната недостатъчност, защото при по-голямата част от болните липсват съществени клинични оплаквания. По тази причина много пациенти не подозират, че имат такова заболяване. 

Докато в началните стадии заболяването може да се лекува или поне да се задържи развитието му, то при напреднала бъбречна недостатъчност терапевтичните възможности са крайно ограничени, предупреждават лекарите. Този краен стадий на бъбречната функция е свързан с поражения и на други органи като сърце и кости, развитие на анемия и други. От болницата подчертават, че има няколко изследвания, които могат да помогнат на лекарите да разпознаят бъбречното заболяване по-рано. Това са изследването на урината, кръвта и артериалното налягане. Лабораторните тестове изискват взимане на малко количество кръв и урина. Наличието на белтък в урината е един от най-ранните тестове, които показват наличието на бъбречно заболяване. Ранното диагностициране не само ще ограничи прогресията на бъбречните увреждания, но и ще намали сърдечносъдовите усложнения, до които се стига впоследствие, уверяват специалистите.

Лекарите предупреждават и за друга зависимост – пациентите с болни бъбреци по-често страдат от сърдечни заболявания. От друга страна, увреждания на бъбреците са чести при хората с болно сърце. Повечето пациенти с бъбречно заболяване страдат и от високо кръвно. До една пета от кръвта, която сърцето изпомпва, минава през бъбреците. Основната функция на бъбреците е да пречистват именно кръвта от отпадъчните продукти, както и да отделят излишната течност.

„Златните правила“ за предпазване на бъбреците  

От болницата разкриват и няколко „златни“ правила, които биха ни помогнали в профилактиката на бъбречните заболявания:

🔸Бъдете активни. Движението спомага да се намали артериалното налягане и така се ограничава рискът от развитие на хронично бъбречно заболяване. Ходене, тичане или каране на колело – това е залегнало в концепцията „Движение за здрави бъбреци“.

🔸Редовно следете кръвната си захар. Повече от половината болни с диабет развиват и бъбречно увреждане. Необходимо е диабетиците редовно да изследват бъбречната си функция.

🔸Следете артериалното си налягане. Хипертонията може да увреди бъбреците, а при голяма част от болните тя е израз на увреждане на бъбреците. Нормалните стойности на артериалното налягане са 120/80 , при нива от 129/89 се приема за прехипертония, което налага промяна в начина на живот и диетични ограничения. При стойности от или над 140/90 е необходимо да обсъдите с лекаря си поведението и необходимостта от лечение, посочват още специалистите.

🔸Хранете се здравословно и поддържайте оптимално тегло. Ограничете приема и на сол. Препоръчителното количество сол дневно е около 1 чаена лъжичка.

🔸Не пушете, тютюневият дим е рисков фактор за бъбречни увреждания.

🔸Не злоупотребявайте с лекарства. Известно е, че някои широко рекламирани лекарства, каквито са нестероидни противовъзпалителни медикаменти, причиняват бъбречно заболяване.

🔸Периодично изследвайте урината си за наличие на белтъци в нея.  

Коментирай »
Още по темата
Първи симптоми, които издават проблеми с бъбреците Първи симптоми, които издават проблеми с бъбреците
От колко вода се нуждаят бъбреците – една от най-активно работещите системи в организма От колко вода се нуждаят бъбреците – една от най-активно работещите системи в организма
Четири неподозирани фактора, които увреждат бъбреците Четири неподозирани фактора, които увреждат бъбреците
Препоръчваме още
15 техники да останем спокойни при конфликт (с близки и непознати) 15 техники да останем спокойни при конфликт (с близки и непознати)
Изглеждай перфектно всеки ден Изглеждай перфектно всеки ден
Как се е оформил носът на съвременния човек? Учени с ново откритие Как се е оформил носът на съвременния човек? Учени с ново откритие
Галактика със "странни качества": „Хъбъл“ засне Месие 85, която крие доста изненади Галактика със "странни качества": „Хъбъл“ засне Месие 85, която крие доста изненади
ТЕСТ: Добър готвач ли си? ТЕСТ: Добър готвач ли си?
Една горчиво-сладка история оживява отново: „Лятото на неудачниците“ (предложение за четене) Една горчиво-сладка история оживява отново: „Лятото на неудачниците“ (предложение за четене)
Научно доказано: Ракията е лековита Научно доказано: Ракията е лековита
Пролетната умора: 4 начина да я преодолеем Пролетната умора: 4 начина да я преодолеем
Истинските мащаби на пандемията: COVID-19 коства 336 милиона години човешки живот Истинските мащаби на пандемията: COVID-19 коства 336 милиона години човешки живот
Да забавим темпото и да се съсредоточим върху простичките неща в живота Да забавим темпото и да се съсредоточим върху простичките неща в живота
Цветът на очите разкрива тайни за характера Цветът на очите разкрива тайни за характера
Не измивайте тези храни преди готвене Не измивайте тези храни преди готвене
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби