Астероид, който може да помете цял град, ще премине безопасно между Земята Подобно приближаване на подобни небесни тела не е необичайно, но от НАСА отбелязаха, че рядко се случва преминаване близо до планетата ни на толкова голяма космическа скала
24 март 2023
Подобно приближаване на подобни небесни тела не е необичайно, но от НАСА отбелязаха, че рядко се случва преминаване близо до планетата ни на толкова голяма космическа скала
Photo credit: Pixabay/pexels.com
Голям астероид, който може да помете цял град, ще премине безопасно между Земята и лунната орбита в края на тази седмица, без да засегне нито планетата ни, нито Луната, съобщи Асошиейтед прес.
Преминаването му на малко над 168 000 километра от Земята в събота ще даде възможност на астрономите да го изследват. Това е наполовина на разстоянието от Земята до Луната и астероидът ще може да се наблюдава с бинокли и малки телескопи.
Подобно приближаване на подобни небесни тела не е необичайно, но от НАСА отбелязаха, че рядко се случва преминаване близо до планетата ни на толкова голяма космическа скала - не повече от веднъж на десетилетие. Според учените размерът на астероида, който се очаква да прелети край Земята, е около 40 метра на 90 метра.
An asteroid big enough to wipe out a city will zip harmlessly between Earth and the moon's orbit this weekend, AP reports. NASA says it is rare for one so big to come so close. https://t.co/dEtfrZ9Th3
— Bloomberg (@business) March 24, 2023
Открит преди месец, астероидът 2023 DZ2 ще прелети на 515 000 километра от Луната в събота и няколко часа по-късно ще премине край Земята, над Индийския океан, със скорост от около 28 000 км/ч.
"Няма вероятност този "убиец на градове" да удари Земята, но приближаването му създава отлична възможност за наблюдения", каза в изявление Рихард Мойсъл, ръководител по планетарна защита в Европейската космическа агенция.
От НАСА съобщиха, че за астрономите от Международната мрежа за предупреждение за астероиди близкото преминаване на небесни тела е добра възможност за подготовка за планетарна защита.
Проектът Виртуален телескоп ще излъчва на живо приближаването на небесното тяло. Не се очаква той да прелети отново край Земята преди 2026 г.