„Градът на Божията мъдрост“ – изповедта на един писател за невъзможните мечти (предложение за четене)

Романът представя трудностите по пътя към успешната реализация

„Градът на Божията мъдрост“ – изповедта на един писател за невъзможните мечти (предложение за четене)

Photo credit: Издателство "Ентусиаст"

Десет години след премиерата на последната му книга „Гравюра от белези“ писателят и журналист Светлозар Стоянов отново стъпва на литературната сцена. Новият му роман „Градът на Божията мъдрост“, издаван от „Ентусиаст“, съдържа неговите лични признания за годините от пристигането му в София и първите опити да се наложи в културните ѝ среди до разочарованието и горчивината, която впоследствие тя му оставя.

Светлозар Стоянов работи основно като репортер, редактор и автор в регионални и национални медии. Той е трикратен носител на отличието „Журналист на годината“ на Българската асоциация на регионалните медии и получава повече от десет литературни награди за първите му две книги „Втора класа“ и „Гравюра от белези“. Писателят публикува своите разкази в редица български списания, сред които „Култура“, „Biograph“, „Пламък“, „Светлоструй“, чешкото издание „Роден край“ и украинското „Превал“, както и във вестниците „Труд“, „Преса“, „Литературен форум“ и „Новинар“. Превеждан е на английски, руски и украински език.

В настоящия роман Светлозар споделя своя опит от стремежа си към литературно признание. Дошъл от Казанлък в София, той преследва мечтата си да се реализира като успешен автор в епицентъра на конкурентната среда. Важна роля в неговата история играе известният писател и поет Калин Терзийски, на който Светльо искрено се възхищава и уважава.

През погледа на Светлозар читателите ще се потопят в суровите емоции на надежда, отчаяние и устойчивост, докато той се цели към неуловимото и така далечно удовлетворение. А София, с нейното неуморно темпо и високи амбиции, се превръща едновременно в убежище и бойно поле за писателските копнежи.

„Градът на Божията мъдрост“ показва ситуация, характерна за съвременния българин – мигриране от родното място в столицата: заради провинциализма, ограничаващ свободата и възможностите за развитие, но също така и от любопитство и желание да постави на изпитание и личността си, и способностите си да преодолее по-сложни житейски трудности, както и да попадне в конфликтна и конкурентна литературна среда“, споделя редакторът на книгата Палми Ранчев. „Светлозар Стоянов успява с безкомпромисна честност и смелост да разкаже за онова, което мнозина български писатели са премълчали.“

Коментирай »
Препоръчваме още
“Allegro Pastell“ от Лeйф Ранд - размисъл върху природата на любовта през XXI век (предложение за четене) “Allegro Pastell“ от Лeйф Ранд - размисъл върху природата на любовта през XXI век (предложение за четене)
Кюфтетата по света: 8 вида, които най-вероятно не сте опитвали Кюфтетата по света: 8 вида, които най-вероятно не сте опитвали
Защо не трябва да си вярвате, че ще станете за ранния полет Защо не трябва да си вярвате, че ще станете за ранния полет
Най-добрите дестинации за интровертни пътешественици Най-добрите дестинации за интровертни пътешественици
Фастинг или интервално гладуване: Какво представлява, как действа и подходящо ли е за всеки? Фастинг или интервално гладуване: Какво представлява, как действа и подходящо ли е за всеки?
Откъс от „Епидемиите. Истински опасности и фалшиви тревоги“ Откъс от „Епидемиите. Истински опасности и фалшиви тревоги“
Вижте колко време ни остава! „28 години по-късно“ (филмово предложение) Вижте колко време ни остава! „28 години по-късно“ (филмово предложение)
Теодора Димова събира свои текстове в „Молитва за Украйна“ (предложение за четене) Теодора Димова събира свои текстове в „Молитва за Украйна“ (предложение за четене)
Как да обиколите света почти без пари (да, възможно е!) Как да обиколите света почти без пари (да, възможно е!)
Играта „Пътуване по цвят“: Можете ли да ѝ отделите един цял ден Играта „Пътуване по цвят“: Можете ли да ѝ отделите един цял ден
„Три коня“ - поетична история за екзистенциалния избор и ролята на съдбата в човешкия живот (предложение за четене) „Три коня“ - поетична история за екзистенциалния избор и ролята на съдбата в човешкия живот (предложение за четене)
Защо истинската почивка започва, щом включите автоматичния „Out of Office“ Защо истинската почивка започва, щом включите автоматичния „Out of Office“
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби