Безплатни очни прегледи в ИСУЛ в Световната седмица за борба с глаукомата  

Глаукомата е основна причина за слепота в света. Един от основните „виновници“ за възникването ѝ е повишеното вътреочно налягане

1 март 2024
Безплатни очни прегледи в ИСУЛ в Световната седмица за борба с глаукомата  

Photo credit: Lisa Fotios/Pexels

Безплатни очни прегледи за глаукома ще се проведат в Клиниката по офталмология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, съобщиха от лечебното заведение. Прегледите ще се извършват от 11 до 15 март 2023 г. от 13:00 до 15:00 часа на втория етаж в Клиниката по очни болести.

Задължително е предварително записване на тел. 02/ 94 32 262 (в делнични дни между 13:00 и 15:00 часа).

Прегледите ще включват измерване на вътреочно налягане с въздушен тонометър и оглед на очното дъно. Рецепти за очила не се планира да се изписват, уточняват още от болницата. При необходимост от по-задълбочени инструментални изследвания /компютърна периметрия или оптична кохерентна томография/, пациентите могат да се хоспитализират по клинична пътека в планов порядък.

Прегледите ще се извършват от опитни специалисти от Клиниката по офталмология:

  • 11.03.2024 д-р Нора Великова
  • 12.03.2024 д-р Наталия Боцевска
  • 13.03.2024 д-р Мая Карагеоргиева
  • 14.03.2024 д-р Иванова
  • 15.03.2024 д-р Мирела Петрова - Силяновска 

От 11 до 16 март отбелязваме Световната седмица за борба с глаукомата. Глаукомата е група от дегенеративни заболявания, обединени от един общ признак – прогресивно  и типично увреждане на зрителния нерв и зрителното поле. Тя е втората причина за слепота в световен мащаб след катарактата и първа сред по-възрастните хора. Един от основните „виновници“ за възникването ѝ е повишеното вътреочно налягане, което, когато е много високо, уврежда необратимо очния нерв и човек губи зрението си.

Един на всеки 200 души над 40-годишна възраст и всеки 8-ми над 70 години развива глаукома, съобщават още от ИСУЛ. Тя може да засегне и двете очи и води до необратим слепота. Съвременната медицина може да спре или забави процеса, но не и да го върне обратно. В повечето случаи болестта протича безсимптомно – половината от засегнатите изобщо не подозират, че имат такова заболяване. Засяга по-често жени.

Лечението включва редовни медицински прегледи, за да се следи нивото на вътреочното налягане, дефектите в зрителното поле и промените в диска на зрителния нерв. При начална глаукома вътреочното налягане се контролира с локални медикаменти /очни капки/, а в по-тежките случаи се прилага лазерна, миниинвазивна или конвенционална хирургия, които се извършва успешно в Клиниката по очни болести на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, допълват от болницата. 

Д-р Нора Великова, FEBO, e асистент към Катедра Спешна медицина на МУ-София и офталмолог в Клиниката по очни болести на ИСУЛ. Д-р Великова има специалност по очни болести и професионална насоченост към миниинвазивна и конвенционална хирургия при глаукома, дренажни импланти за глаукома, очен травматизъм, естетична и реконструктивна хирургия на клепачи, обща офталмология. Специализирала е във водещи центрове в Австрия, Испания, Ирландия, Швейцария, Португалия. През 2022 г. тя беше отличена със специалната награда „Млад учен” на Българското глаукомно дружество. Наградата бе връчена за представянето на резултатите от иновативна за България миниинвазивна антиглаукомна операция - гониотомия с Kahook Dual Blade. Членува в Българското глаукомно дружество, Българско дружество по офталмология и Европейското дружество на по катаракта и рефрактивна хирургия.

Д-р Мая Карагеориева, FEBO, завършва МУ-София през 2007 г. През 2013 г. придобива специалност по офталмология, а през 2014 година получава и  престижната диплома от  European Board of Ophthalmology и звание FEBO (Fellow of the European Board of Ophthalmology): EBO – 2014 – Париж. През м. юни 2019г.  печели конкурс за асистент по очни болести към Катедра по Спешна медицина към МУ-София. Има участия в редица публикации в български научни списания и на офталмологични форуми в страната и чужбина. Професионалните ѝ интереси са в областта на заболяванията на задния очен сегмент, глаукома. От 2009 г. е част от екипа на Клиниката по очни болести на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ – отначало като специализант, а от 2013 г. и като специалист по очни болести. 

Д-р Наталия Боцевска е офталмолог с над 10-годишен опит и професионални интереси в областта на заболяванията на ретината. Завършила е медицина в МУ-София. Специалността си по офталмология придобива през 2015 г. Асистент е по очни болести към Катедрата по спешна медицина в университета. Преминала е през различни специализации в България и чужбина. Член е на Българското глаукомно дружество, European Society of Cataract and Refractive Surgeons, European Society of Retina Specialists. Д-р Боцевска е част от екипа на Клиниката по очни болести на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ от 2013 г.

Д-р Мирела Петрова – Силяновска се дипломира като лекар с отличие от Медицински университет – София през 2016 г. Специалността си по очни болести придобива през 2021 г. От 2020 г. е назначена като лекар асистент в Клиниката по очни болести на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Преминала е през различни курсове и обучения, между които Едномесечно обучение с подспециалности медицинска ретина и витреоретинална хирургия, EBO grant winner, UMC Utrecht, The Netherlands; Curso Refrativa R.I.O - Research in Ophthalmology, Рио де Жанейро, Бразилия; курс за специализанти EGS’s glaucoma for residents, Майнц, Германия; SOE’s EUPO course, Барселона, Испания.Има публикации и участия в научни форуми, сред които "Сравнение, оценка и впечатления от зеничните дилататори - Mоrcher, Malvain Ring, I-Ring, Oasis, APX и ирисни куки по време на факоемулсификация при пациенти с тесни зеници", Новости в офталмологията, Правец и “Индикации и методи за апликация на глаукомни дренажни импланти - обзор”, 17ти Конгрес на Българското глаукомно дружество, София.

Д-р Гергана Иванова завършва медицина в Медицинския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ през 2013 г. Специалността си по офталмология придобива през 2022 г. През 2016 г. започва работа като лекар-ординатор към Спешно отделение в УМБАЛ „Царица Йоанна“ – ИСУЛ. Преди това е заемала същата позиция в МБАЛ „Христо Ботев“, гр. Враца. От 2020 г. е ординатор в Клиниката по очни болести на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Участвала е в различни курсове и специализации, сред които 10-ти EGS Европеийски глаукомен курс за специализанти, Женева; Курс за напасване на торични и мултифокални лещи, организиран от  Bausch & Lomb и др.

Коментирай »
Препоръчваме още
ТЕСТ: Готова ли си да се обвържеш?   ТЕСТ: Готова ли си да се обвържеш?  
Eсенната и пролетната смяна на часовото време: Коя води до повече нарушения на съня? Eсенната и пролетната смяна на часовото време: Коя води до повече нарушения на съня?
Топ 10 на най-сексапилните акценти в света Топ 10 на най-сексапилните акценти в света
Глобалното затопляне пречи на дърветата да "дишат" Глобалното затопляне пречи на дърветата да "дишат"
Кога ставаш "досадното гадже"? Кога ставаш "досадното гадже"?
Как да се справим с натоварения си график - 5 безценни съвета Как да се справим с натоварения си график - 5 безценни съвета
Предложение за четене: „Глад“ от Джамал Уариаши Предложение за четене: „Глад“ от Джамал Уариаши
Мръсният въздух и тежкият COVID-19 свързани, ето как Мръсният въздух и тежкият COVID-19 свързани, ето как
Битовите теории на конспирацията: Заговорничат ли наистина чорапите ни срещу нас Битовите теории на конспирацията: Заговорничат ли наистина чорапите ни срещу нас
Вана с кафе и кафето като лекарство Вана с кафе и кафето като лекарство
Мъжките на най-малката зъбата жаба прегръщат малките си Мъжките на най-малката зъбата жаба прегръщат малките си
Храненето пред телевизора води до затлъстяване Храненето пред телевизора води до затлъстяване
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби