“Bouquinerie” (Книжарница за употребявани книги) се появява на витрините на галерия Структура Алисън Дарби е авторът на новата работа, част от проекта “Отворени прозорци”
18 май 2023
Алисън Дарби е авторът на новата работа, част от проекта “Отворени прозорци”
Алисън Дарби/Photo credit: Галерия Структура
Алисън Дарби е третият резидент, който прекарва известно време в София в опит да опознае града и да се вдъхнови за изложба, която става част от проекта на галерия Структура “Отворени прозорци”.
Той има за цел да намали напрежението между изложбеното пространство и „улицата“, които не винаги намират общ език и често се разминават. Идеята е изкуството, поставено директно на витрините, да бъде едновременно по-достъпно и да провокира минувачите да общуват с него.
На 20 май, събота, между 18.00-20.00 ч. любителите на съвременното визуално изкуство ще могат да видят композицията “Bouquinerie” (Книжарница за употребявани книги) на Алисън Дарби, съставена от няколко визуални компонента. Тя олицетворява нейното възприятие за една позната градска гледка: импровизираните сергии за книги и картички „втора ръка“ в реновиращата се в момента градинка пред хотел Рила. Това, което я впечатлява е неформалното използване на публичните пространства. Пощенски картички и стари снимки, отнасящи се до далечни места, и оформяне на стени от кутии, пълни с истории, които се събират на това място. Тези елементи Алисън трансформира в дълга лента от орнаменти (думи). Те са нейната транскрипция на звуковия пейзаж и историите, които е чула. Орнаменталните записки допълват гипсов релеф, изпъкващ от стената, който изразява тактилното ѝ възприятие.
Проектът отразява концепцията на художничката за различните начини на употреба на местата, за натрупването на истории и смисли, и как историческите и визуалните пластове си взаимодействат със средата и хората.
Централна тема в творчеството на Алисън Дарби е именно градската среда и взаимодействието с нея. Тя се мотивира от пространства и техните истории, преображения и нови функции. Особено я вълнуват места, които не са обозначени на официалните карти, а съществуват като пролука във времето, като междинен момент и преход към следващо битие.
„В инсталациите си напластявам различни медии като колаж. Скулптури, снимки, рисунки и аудио записи се преплитат, за да образуват плътна тъкан. В работата си се занимавам с полета, градски археологии и територии, които носят отпечатъците на човешката дейност. Насочвам погледа си към земята, за да разгледам по-отблизо калдъръма, тъканта на града, следите върху битума.
Насочвам погледа си към повърхностите и подлагам текстурата и следите на внимателно съзерцание. Като изхождам от формите и материалите, поставям въпроси за това какво е фундаментално и формиращо за това общество. Какви социално-политически структури и механизми се крият под повърхностите? Като използвам например паваж, сграда в реконструкция или пустош, изследвам как човешкото тяло е инсценирано и в същото време какви спомени, следи и истории са оставени в материала.“
Алисън Дарби е родена (1986) в Белгия, но понастоящем живее в Берлин. След като завършва класическо пиано в Кралската консерватория в Монс, през 2011 изучава живопис в продължение на една година в Koninklijke Academie voor Schone Kunsten в Антверпен. През 2012 започва обучението си по скулптура в Берлинския университет по изкуствата и през 2018 получава титлата Meisterschülerin в класа на проф. д-р Манфред Перниш.
Нейни творби са показвани в няколко групови изложби в страната и в чужбина. През 2019 тя участва в Международния симпозиум по скулптура във Велхенхаузен, Германия и изработва каменна скулптура за „Пътеката на скулптурите“ в „Нашата долина“. Алисън Дарби е работила колективно с други художници: с колектива FroonTimmer от 2017 до 2019; художничката Тама Рус тя изгражда временен бетонен монумент в откритото пространство на Берлин през 2018, който дава тласък за възникването на обществена градина и инициативата DaWoEdekaMaWa; през 2020 тя прави художествено изследване на изкуството в публичното пространство с колектива x-embassy и разработва публикация и перформативна разходка в берлинския квартал Панков. През 2021 получава изследователска субсидия от Сенатския департамент за култура и Европа, Берлин, а през 2022 – стипендия за създаване на нови творби Neustart Kulturstipendium от Stiftung Kunstfonds.
Коментирай »