Честита Баба Марта! Митове, легенди и поверия за празника Празникът на Баба Марта в родните традиции е символ на пролетта и носи пожелание за здраве и плодородие
1 март 2021
Празникът на Баба Марта в родните традиции е символ на пролетта и носи пожелание за здраве и плодородие
снимка: Chris Iontcheva, Pixabay
Всички свързваме датата 1 март със закичването с мартеници. Правим го за здраве, късмет и щастие, а докато се подарява и връзва мартеницата, се казва "Честита Баба Марта" и се намисля хубаво желание. Празникът символизира пролетта, новия жизнен цикъл, и затова пожеланията обикновено са за здраве и плодородие.
История на празника
От векове българите на 1 март се закичват с бял и червен конец и така с хубост се борят срещу злото, допълва БТА. На този ден всичко живо - хора, дървета и животни, се закичват с бяло-червени мартеници за здраве и успех. Те се носят или до 9 март, когато църквата отбелязва Денят на Свети 40 мъченици, или до 25 март - Благовещение. Мартеницата може да се свали и при първото съзиране на щъркел, лястовичка, кукувица или на цъфнало дръвче, разказва етнографът в Регионалния исторически музей на Видин Десислава Божидарова в интервю за агенцията.
Символите на мартеницата
Белият цвят символизира мира, спокойствието и мъдростта, а червеният - здравето и плодовитостта, като се вярва, че предпазва от зли сили и уроки. Традиционната мартеница представлява пресукан бял и червен вълнен конец, като към него могат да се добавят малки монети и раковини, семена, както и разноцветни конци. Пример за изпъстрена в много цветове мартеницата е родопската - там преобладават, освен традиционните бял и червен цвят, също така и син, зелен и розов, разказва още етнологът.
Според повелите, мартениците се приготвят от най-възрастната жена в дома. В различните краища на България мартеницата има и много други наименования, като например галушка, байница, кичилка и др.
И още поверия и ритуали за Баба Марта
Съществува любопитно поверие - казва се, че Баба Марта е своенравна старица с внезапни промени в настроението - понякога е сърдита, друг път - щастлива. Затова се казва и че времето през март е непостоянно.
Друго поверие казва, че не трябва да се подстригваме през март, за да не ни се „подстриже" умът и да станем глупави.
На 1-ви март можем да си намислим една дата от месеца и да проследим какво ще е времето на избрания ден. Ако е слънчево – годината ще е успешна и обратното - ако вали и духа вятър, може би ще решаваме различни проблеми.
Имен ден
На 1 март имен ден празнуват всички с името Март, Марта, Мартина, Мартин и останалите производни. Днес имен ден има и Евдокия, Евдоки и производните.
Коментирай »