COVID пандемията във факти: Какво се подобри и какво се влоши в живота ни

Повече домашно сготвена храна, но и повече време на телефона - как пандемията повлия на децата 

COVID пандемията във факти: Какво се подобри и какво се влоши в живота ни

Photo credit: Anna Shvets/Pexels

Пандемията от COVID-19, с нейните забрани за достъп и политики за извънредни ситуации, промени начина ни на хранене, физическата активност, времето, прекарано пред екрана, и много други ежедневни навици, тясно свързани със здравето, съобщават от СЗО.

Данните, предадени чрез нов информационен лист на СЗО/Европа, показват както положителните, така и отрицателните ефекти от пандемията в 13 от 53-те държави от европейския регион на СЗО - със специален акцент върху децата в училищна възраст.

Първи факт: Повече готвене вкъщи

Приблизително 30 % от семействата са започнали да приготвят повече домашна храна по време на пандемията, което им е позволило да имат по-голям контрол върху съставките, съобщават още от организацията. Приготвената вкъщи храна обикновено съдържа по-малко трансмазнини, захари и сол в сравнение с "готовата за консумация" храна от супермаркетите или доставената храна. Така че готвенето вкъщи обикновено е чудесен начин да се намали рискът от незаразни болести (НЗБ), свързани с храненето, като сърдечносъдови заболявания, диабет и някои видове рак, отчитат от СЗО.

Втори факт: Повишена консумация на сладкиши

Всеки пети родител съобщава, че децата му са започнали да консумират повече сладкиши по време на пандемията, като бонбони, торти, сладолед и сладкиши.

Повишената консумация на захар е свързана с повишен риск от затлъстяване - състояние, което е достигнало епидемични размери в европейския регион на СЗО. Днес 1 от 3 деца в региона живее с наднормено тегло и затлъстяване, което ги излага на риск от развитие на незаразни болести на по-късен етап от живота.

Трети факт: Намалено ниво на активна игра за децата

Ограниченията, наложени по време на пандемията от COVID-19, значително намалиха възможностите на децата да се занимават с физическа активност и да играят на открито. През този период 30 % от децата в региона са станали по-малко физически активни, пропускайки ползите за здравето от дейности като каране на колело, игра на футбол или тичане в парка.

Четвърти факт: Повече време пред екрана

По време на лоукдауните около 35 % от децата са прекарвали повече време в гледане на телевизия, играене на видеоигри или използване на социални медии, което е увеличило заседналия начин на живот. Така се е увеличил и рискът от наднормено тегло и затлъстяване, а чрез електронните мрежи децата са били по-дълго изложени на маркетинга на нездравословни продукти.

Информационният лист показва и отрицателното въздействие, което COVID-19 е оказал върху психосоциалното благосъстояние на децата, което има потенциал да окаже допълнително въздействие върху начина на живот и поведението на децата, съобщават още от СЗО.

"Уроците, които научихме от пандемията, подчертават значението на прилагането на ефективни политики за подобряване на хранителната среда, насърчаване на физическата активност и защита на здравето и благосъстоянието на семействата. Като се възползваме от тези уроци, можем да се стремим да създадем по-здравословно бъдеще за децата и младите хора - всъщност за всички нас - при излизането от пандемията. Това е особено важно за опазване на здравето на групите от по-ниските социално-икономически слоеве, които бяха най-силно засегнати от негативните ефекти на пандемията", заяви д-р Кремлин Викрамасингх, регионален съветник на СЗО/Европа по въпросите на храненето, физическата активност и затлъстяването.

"Политическите съображения за смекчаване на негативното въздействие, което COVID-19 оказа върху психосоциалното благополучие на децата, включват дейности по превенция на психичното здраве за деца в училищна възраст, разширяване на достъпа до инициативи за подкрепа на семейството и родителите и идентифициране на възможностите за предоставяне на достъпна психосоциална подкрепа в рамките на общността и първичната здравна помощ", заяви д-р Ледия Лазери, регионален съветник на СЗО/Европа по психично здраве.

Коментирай »
Още по темата
Пациенти с дълъг COVID-19 се възстановяват напълно след около две години Пациенти с дълъг COVID-19 се възстановяват напълно след около две години
Пандемията от COVID-19 се оттегли, но вирусът, който я предизвика, продължава да дебне Пандемията от COVID-19 се оттегли, но вирусът, който я предизвика, продължава да дебне
"Това е науката. Не отхвърляйте нищо": Видният учен Джордж Гао за COVID-19 "Това е науката. Не отхвърляйте нищо": Видният учен Джордж Гао за COVID-19
Мръсният въздух и тежкият COVID-19 свързани, ето как Мръсният въздух и тежкият COVID-19 свързани, ето как
Умора, недостиг на въздух, нарушения в съня, „мозъчна мъгла”: Най-честите оплаквания след COVID-19 Умора, недостиг на въздух, нарушения в съня, „мозъчна мъгла”: Най-честите оплаквания след COVID-19
Краят на пандемията: На какво ни научи COVID-19   Краят на пандемията: На какво ни научи COVID-19  
Дългият COVID-19 може да се дължи на проблеми с имунната система Дългият COVID-19 може да се дължи на проблеми с имунната система
Как е възникнал COVID-19? Китайски учени публикуваха дългоочаквани данни Как е възникнал COVID-19? Китайски учени публикуваха дългоочаквани данни
Дълъг COVID-19 и постковид: Рискови фактори и симптоми Дълъг COVID-19 и постковид: Рискови фактори и симптоми
Препоръчваме още
Революции превземат света в „Малка омраза” на Джо Абъркромби (предложение за четене) Революции превземат света в „Малка омраза” на Джо Абъркромби (предложение за четене)
Защо ментата ни кара да чувстваме охлаждане? Защо ментата ни кара да чувстваме охлаждане?
„Любов, или нещо такова“ от норвежката писателка Тересе Тунген (предложение за четене) „Любов, или нещо такова“ от норвежката писателка Тересе Тунген (предложение за четене)
Хобито да погребваш знаменитости в Туитър Хобито да погребваш знаменитости в Туитър
„Сто нощи“ – еротичен ноар за любовта, изневярата и формите на лъжата „Сто нощи“ – еротичен ноар за любовта, изневярата и формите на лъжата
Кой герой от "Шрек" си според зодиакалния си знак? Кой герой от "Шрек" си според зодиакалния си знак?
Лунна диета - Фаза на бързото отслабване Лунна диета - Фаза на бързото отслабване
Предложение за четене: „Жената от Йерусалим“ от А. Б. Йехошуа Предложение за четене: „Жената от Йерусалим“ от А. Б. Йехошуа
„Златните правила“, с които да опазим бъбреците си „Златните правила“, с които да опазим бъбреците си
Петте неща, които той мрази Петте неща, които той мрази
ТЕСТ: От каква фобия страдаш? ТЕСТ: От каква фобия страдаш?
„Представете си мечка в хибернация, след като е изяла всичко около себе си“: Черната дупка в центъра на Млечния път не е толкова „сънлива“ „Представете си мечка в хибернация, след като е изяла всичко около себе си“: Черната дупка в центъра на Млечния път не е толкова „сънлива“
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби