Умора, недостиг на въздух, нарушения в съня, „мозъчна мъгла”: Най-честите оплаквания след COVID-19

Учени от САЩ изследваха неврологичните симптоми на дългия COVID

Умора, недостиг на въздух, нарушения в съня, „мозъчна мъгла”: Най-честите оплаквания след COVID-19

Photo credit: Juraj Varga/Pixabay

Специалисти от Националните здравни институти в САЩ изследваха дванадесет пациенти с трайни неврологични симптоми след прекарана инфекция от SARS-CoV-2 и установиха различия в профилите на имунните клетки на болните, съобщи електронното издание „МедикълЕкспрес”.

Резултатите от изследването, публикувани в специализираното издание „Нюролъджи: Нюроимюнолъджи енд нюроинфламейшън”, могат да подпомогнат бъдещите изследвания върху неврологичните симптоми на дългия COVID и да доведат до по-добра диагностика и лечение.

Дългият COVID-19 може да се дължи на проблеми с имунната система

Пациентите с остра симптоматика след прекаран COVID-19, включително и с дълъг COVID, изпитват множество разнообразни симптоми, сред които умора, недостиг на въздух, треска, главоболия, нарушения в съня, „мозъчна мъгла” и когнитивни ограничения. Тези симптоми могат да продължат месеци наред след инфекцията с вируса SARS-CoV-2. Умората и „мозъчната мъгла” са сред най-разпространените и изтощителни оплаквания, вероятно произтичащи от дисфункция на нервната система.

Учените прилагат изследване на фенотипа, за да проучат детайлно клиничните и биологични характеристики на дългия COVID при 12 пациенти с дълготрайни, ограничаващи неврологични оплаквания след COVID-19. Повечето от тях прекарват инфекцията с умерена симптоматика. Участниците в изследването преминават клинични прегледи, попълват анкети, подложени са на анализи на кръвта и на гръбначномозъчна течност, образна диагностика на мозъка.

Проф. Момеков за постковид симптомите: Могат да възникнат мултиорганни ефекти или автоимунни състояния

Резултатите сочат, че пациентите с дълъг COVID са с понижени нива на имунните Т-клетки CD4+ и CD8+ , които участват в координиране на имунната реакция срещу вируси. Учените установяват и повишен брой B-клетки и други видове имунни клетки у пациентите, което навежда на мисълта, че дългият COVID е свързан с дерегулация на имунитета.

Предишни изследвания установиха, че дългият COVID се свързва с проблеми във вегетативната нервна система, контролираща функции като дишането, сърдечния ритъм, кръвното налягане. Тестовете показват нарушения в съдовия тонус, сърдечния ритъм и кръвното налягане. Авторите на изследването посочват, че са нужни още проучвания за връзката на тези промени с умората, когнитивните затрудния и други нервологични симптоми при дълъг COVID.

Резултатите от изследването подкрепят вече наличните данни, че промените в имунната система и вегетативната нервна система допринасят за дългия COVID. 

Източник: Антоанета Маркова/БТА
Коментирай »
Още по темата
Как COVID-19 поразява мозъчните клетки Как COVID-19 поразява мозъчните клетки
Ябълки и къпини срещу мускулна слабост и обща умора Ябълки и къпини срещу мускулна слабост и обща умора
Истинските мащаби на пандемията: COVID-19 коства 336 милиона години човешки живот Истинските мащаби на пандемията: COVID-19 коства 336 милиона години човешки живот
COVID пандемията във факти: Какво се подобри и какво се влоши в живота ни COVID пандемията във факти: Какво се подобри и какво се влоши в живота ни
Краят на пандемията: На какво ни научи COVID-19   Краят на пандемията: На какво ни научи COVID-19  
Дългият COVID-19 може да се дължи на проблеми с имунната система Дългият COVID-19 може да се дължи на проблеми с имунната система
Проучване: Бременните жени имат силен имунен отговор при заразяване с COVID-19 Проучване: Бременните жени имат силен имунен отговор при заразяване с COVID-19
Проучване: Ваксинацията намалява наполовина риска от дълъг COVID-19 Проучване: Ваксинацията намалява наполовина риска от дълъг COVID-19
Препоръчваме още
Един-единствен ден от живота на 35-годишен адвокат: „В дните живеем“ от Хрѝстос Китреотис (предложение за четене) Един-единствен ден от живота на 35-годишен адвокат: „В дните живеем“ от Хрѝстос Китреотис (предложение за четене)
Как да спреш да бъдеш „грозната приятелка“ Как да спреш да бъдеш „грозната приятелка“
Защо ментата ни кара да чувстваме охлаждане? Защо ментата ни кара да чувстваме охлаждане?
Четири лесни стъпки за секси грим Четири лесни стъпки за секси грим
ТЕСТ: Пада ли си по теб? ТЕСТ: Пада ли си по теб?
„Зоната“ на доброто здраве „Зоната“ на доброто здраве
Какво трябва да знаем за сънната апнея – рискове, симптоми и лечение Какво трябва да знаем за сънната апнея – рискове, симптоми и лечение
Срещаме се със сина на Хадес в „Слънцето и звездата“ (предложение за четене) Срещаме се със сина на Хадес в „Слънцето и звездата“ (предложение за четене)
Четири трика да скриеш недостатъците си на плажа Четири трика да скриеш недостатъците си на плажа
Има ли връзка между размера на обувките и този на мъжкото достойнство? Има ли връзка между размера на обувките и този на мъжкото достойнство?
Не парите, спортът ни прави щастливи Не парите, спортът ни прави щастливи
Осем правила за щастлива връзка Осем правила за щастлива връзка
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби