Високият холестерол и рисковете за здравето: Кои хора са застрашени и как да се предпазим Кардиолог дава ценна информация за опасностите от високия холестерол и полезни съвети за превенция
Кардиолог дава ценна информация за опасностите от високия холестерол и полезни съвети за превенция
Снимката е илюстративна. Photo credit: Gundula Vogel/Pixabay
Холестеролът е жизненоважен за правилното функциониране на организма. Всяка клетка в тялото съдържа холестерол, като той спомага за синтезирането на хормони и за производството на витамин D. Това разказват от УМБАЛ "Проф. д-р Александър Чирков".
Холестеролът е „добър“ и „лош“. Когато е в нормални нива, той е полезен за организма, но когато концентрацията му в кръвта ни стане прекалено висока, той води към сърдечносъдови заболявания. Какво влияе на нивата на холестерола, до какви усложнения може да доведе? За всичко това отговаря доктор Радостина Пенчева, кардиолог в болница „Чирков".
Защо високият холестерол е опасен за сърцето
Високият холестерол е един от рисковите фактори за атеросклероза или по- просто казано образуването на атеросклеротични плаки по съдовете. При лош контрол на рисковите фактори за атеросклероза, тези плаки нарастват и предизвикват стеснение на съдовете, хранещи сърцето, разяснява още специалистът. В други случаи те могат да се дестабилизират и разязвят, което от своя страна води до тромбоза на съда - тоест частично или пълно запушване на съда.
Какво провокира високия холестерол
Водещата причина за висок холестерол, за съжаление, е наследствеността, споделя д-р Пенчева. Освен чрез храната, голяма част от холестерола се произвежда от организма. Тоест продукцията му зависи до голяма степен от нашите гени. Разбира се значение има и начинът на живот:
- липса на физическа активност
- прием на богати на животински мазнини храни
- тютюнопушене
- алкохолна консумация
Какво представлява наследствената хиперхолестеролемия
Това е заболяване, характеризиращо се с генетично обусловени високи стойности на общия холестерол и ldl холестерола. Дължи се на генни мутации, водещи до невъзможност за преработка на холестерола. Пациентите с фамилна хиперхолестеролемия имат повишен риск за ранни сърдечносъдови инциденти. Затова е много важно при доказана наследствена хиперхолестеролемия, да се проведе фамилен скрининг, препоръчва кардиологът. Поставянето на диагнозата изисква максимално бързо иницииране на липидо-понижаваща терапия и третиране на пациентите като високорискови.
Има ли изявени симптоми
Клиничната изява на фамилната хиперхолестеролемия, както и на дислипидемиите като цяло, е свързана с вече развила се и често напреднала фаза на атеросклероза. Дислипидемиите, сами по себе си, са асимтпомни и се установяват чрез лабораторни изследвания. Не особено често при фамилните хиперхолестеролемии могат да се открият холестеролови отлагания по сухожилията - сухожилни ксантоми или корнеалмо холестеролови рингове- аркус корнеалис. Те обаче са доста характерни за фамилна хиперхолестеролемия и влизат в критериите за поставяне на диагнозата. Към тях спадат още: роднини с преждевременна коронарна /съдова болест или висок LDL холестерол, както и роднина с ксантоми и аркус корнеалис, пациенти с ранни сърдечносъдови, мозъчни или периферносъдови инциденти, високи стойности на ldl. Най-сигурен критерий за поставяне на диагнозата е положителен днк тест за мутация, споделя още д-р Пенчева.
Ако не се контролира, заболяването може да доведе до различни усложнения, като най-фаталното сърдечно усложнение е острият миокарден инфаркт. Атеросклерозата е генерализирано заболяване и засяга както съдовете, кръвоснабдяващи сърцето, така и редица други важни органи и тъкани.
Съвети за превенция
Специалистите от болницата препоръчват подобряване на качеството на живот - физическа активност, спазване на диета, бедна на животински мазнини, спиране на алкохола и тютюнопушенето.
Коментирай »