Днес е Савинден! Имен ден празнуват всички, кръстени на светеца Почитаме двама смирени монаси, живели благочестив живот
5 декември 2024
Почитаме двама смирени монаси, живели благочестив живот
Photo via Canva.com/AI generated image
На 5 декември Църквата почита преподобни Сава Освещени и преподобни Нектарий Битолски.
Св. преподобни Сава Освещени
Свети Сава, основателят на много манастири в Палестина и на знаменитата лавра, известна под неговото име, се родил в областта Кападокия през ІV век от богати и знатни родители. Поради несъгласие между роднините, на които било поверено неговото възпитание през време на служебното пътуване на баща му в Александрия, той още 18-годишен се поселил в манастир. Като прекарал дванадесет години в манастира, Сава пожелал по-голямо усамотение. Поселил се в една пещера и там прекарвал дни и нощи в молитва и труд. Починал тихо в пещерата си на 94-годишна възраст в 533 година, разказва Българската патриаршия.
Св. преподобни Нектарий Битолски
Той бил роден към 1420 г. и се казвал Никола. Благочестивата му майка имала пророчески сън, в който св. Богородица я посъветвала с бягство да спаси себе си и семейството си от турско изтребление. По-късно Никола и баща му постъпили в манастира "Св. Безсребреници". След смъртта на бащата светецът заминал за Света гора Атонска, където приел монашеството и името Нектарий. Той водел благочестив живот, въпреки интригите на негови събратя, а когато остарял, търпеливо понасял някаква тежка болест. Починал на 5 декември 1500 г. След 5 години монасите разкрили гроба на Нектарий, като открили нетленните му мощите, разказва Pravoslavieto.com.
Савинден в народните поверия
В българските предания Сава е представян различно – светец и брат на св. Варвара (почита се ден по-рано) и на св. Никола (почита се ден по-късно). Според други вярвания Сава е жена – светица и сестра на св. Варвара и св. Никола. Едни почитат свети Сава като покровител на вълците, а според други света Сава е покровителка на чумата.
На св. Варвара (4 декември) и на Савинден (5 декември) се подготвяме и за празника Никулден (6 декември). Затова народът е казал: „Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща“.
Празникът идва с редица поверия и обредни практики за зачеване. Сред тях е пресяване на брашно със сито, обърнато наопаки, меси се обреден хляб и се раздава. На места на Савинден жените не боравят с остри предмети като ножици, игли, ножове и т.н.
На места денят е посветен за почит на мъртвите, посещават се гробовете и се вари жито.
Имен ден
На 5 декември имен ден празнуват всички с имената Сава, Савина, Елисавета, Събка, Съби, Съботин, Съботина, Славка, Славчо, Славомир, Славомира, Светослав, Светослава, Слав, Слава, Славей и останалите производни. Това е един от дните, на които имен ден може да празнува и Венцислав.
Коментирай »