Google отбеляза 540 години от рождението на Николай Коперник с анимирано лого

Google отбеляза 540 години от рождението на Николай Коперник с анимирано лого.

19 февруари 2013
Google отбеляза 540 години от рождението на Николай Коперник с анимирано лого

screenshots/Google

Google отбеляза 540 години от рождението на Николай Коперник с анимирано лого.

Николай Коперник е астроном от времето на Ренесанса. Роден е на 19 февруари 1473 година в Торун.  Град Торун е включен в територията на Полша няколко години преди раждането му, а преди това е бил част от Прусия. Етнически Коперник е наполовина немец по майчина линия, но се смята за поляк. Всъщност националната му принадлежност остава дискусионна.

Коперник е първият учен, който предлага хелиоцентричната система, според която Слънцето се намира в центъра на Вселената, а Земята и другите планети обикалят по концентрични кръгови орбити около него. В тази епоха е било опасно да се твърди, че съществуват и други слънца. Заради твърденията си, че другите звезди са далечни слънца, Джордано Бруно е изгорен на клада в Рим.

Идеята за хелиоцентризма е изказана още в древността от Аристарх Самоски, но Коперник успява да я обоснове научно и да обори геоцентричното учение на Клавдий Птолемей, господстващо тогава и официално поддържано от църквата. С помощта на двете основни движения на Земята - въртенето около оста ѝ и около Слънцето, Коперник обяснява сложните движения на планетите, смяната на годишните времена, явлението прецесия и определя относителните разстояния на планетите до Слънцето.

Най-важното съчинение на Коперник - „За въртенето на небесните сфери“ (De revolutionibus orbitum coelestium), публикувано малко преди неговата смърт през 1543 година, често е приемано за началото на съвременната астрономия и на общата научна революция. Работата на Коперник стимулира последвалите научни изследвания, превръщайки се в ключов момент от историята на науката.

Освен астроном Коперник е и математик, лекар, филолог, преводач, художник, католически духовник, юрист, държавен служител, офицер, дипломат и икономист. Макар астрономията да е само странично занимание сред множеството му дейности, точно в тази област той оставя своето най-трайно наследство.

Източник: Wikipedia

Коментирай »
Препоръчваме още
„Моята булчинска рокля“: 44 жени разказват своите съвсем истински истории (предложение за четене) „Моята булчинска рокля“: 44 жени разказват своите съвсем истински истории (предложение за четене)
Героят Балто: Откриха специална ДНК в легендарното куче Героят Балто: Откриха специална ДНК в легендарното куче
Намаляването на силата на захвата може да е признак за деменция Намаляването на силата на захвата може да е признак за деменция
Шест неочаквани неща, които са по-важни за него от красотата Шест неочаквани неща, които са по-важни за него от красотата
Интелигентни или дългокраки жени предпочитат мъжете? Интелигентни или дългокраки жени предпочитат мъжете?
Човешкото докосване може да действа лечебно Човешкото докосване може да действа лечебно
Как да разбием стените, зад които сме затворени Как да разбием стените, зад които сме затворени
Сутрешен секс за събуждане Сутрешен секс за събуждане
„Амок и други новели“ от Стефан Цвайг, том II (предложение за четене) „Амок и други новели“ от Стефан Цвайг, том II (предложение за четене)
Предложение за четене: „Невероятните приключения на барон Мюнхаузен“ от Рудолф Ерих Распе Предложение за четене: „Невероятните приключения на барон Мюнхаузен“ от Рудолф Ерих Распе
Любимите десерти на зодия Риби Любимите десерти на зодия Риби
Не е срамно да си жена Не е срамно да си жена
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби