И ароматът на сапуни привлича комарите

Съществуват доказателства, че кокосовите масла са естествено средство за отблъскване на комарите

И ароматът на сапуни привлича комарите

Photo credit: skigh_tv/Pexels

Измиването със сапун може да изглежда като разумна стратегия за избягване на комарите, тъй като ако не могат да ви усетят, не могат и да ви ухапят. Проучване обаче показва, че вместо да ви помогнат да останете инкогнито, ароматите на сапуна могат да ви направят по-привлекателна мишена, тъй като комарите са предпочели аромата на участниците в изследването, които се мият с три от четири тествани популярни марки сапун. Това съобщава електронното издание на британския в. „Гардиън”.

Учените, провели изследването, казват, че комарите може да са привлечени от сапуна, защото когато не се хранят с кръв, те допълват нуждата си от захари с растителни нектари.

"Фактът, че приемаме тези цветни, плодови миризми и ги поставяме върху телата си, означава, че сега един и същи предмет мирише едновременно на цвете и на човек", казва Клеман Виноже, ръководил проучването в Политехническия институт и държавен университет на Вирджиния. "Това е все едно да се събудиш и да усетиш мирис на нещо, което прилича едновременно на кафе и на кифлички. Много привлекателно."

В проучването обаче се отбелязва също, че ефектът на сапуните се различава донякъде при различните хора, вероятно поради взаимодействието между сапуните и уникалната миризма на всеки човек.

 "Забележително е, че един и същ индивид, който е изключително привлекателен за комарите, когато не е измит, може да се превърне в още по-привлекателен за комарите с един сапун, а след това да стане отблъскващ или противен за комарите с друг сапун", каза Виноже.

Учените стигат до заключението, че изборът на сапун може отчасти да обясни защо някои хора са магнит за комари, докато други се измъкват без ухапвания.

В изследването, публикувано в списание iScience, са участвали четирима доброволци, които са предоставили проби от тъкани, които са носили като ръкав, докато са били неизмити или след измиване с четири различни марки сапуни. За да се изключи въздействието на издишания въглероден диоксид, който е друг важен сигнал за комарите, е използвана тъкан, а не кожата на участниците.

Измиването с три от използваните сапуни изглежда, че е увеличило привлекателността на някои, но не на всички доброволци, докато измиването с четвъртия вид, който съдържал кокосово масло, по-скоро отблъсквал комарите. Съществуват доказателства, че кокосовите масла са естествено средство за отблъскване на комарите, припомнят учените.

Източник: Антоанета Маркова/БТА
Коментирай »
Още по темата
„Мирисни разкрития“: Ароматът на ръцете издава пола на човека „Мирисни разкрития“: Ароматът на ръцете издава пола на човека
Какво привлича комарите и има ли как да се предпазим Какво привлича комарите и има ли как да се предпазим
Препоръчваме още
Защо всяко пътуване трябва да има своя „главен герой“ Защо всяко пътуване трябва да има своя „главен герой“
Йети е вид древна бяла мечка Йети е вид древна бяла мечка
Под завивките с по-млад мъж Под завивките с по-млад мъж
Новата поредица на Никола Бьогле продължава с „Пътника без лице“ (предложение за четене) Новата поредица на Никола Бьогле продължава с „Пътника без лице“ (предложение за четене)
Валентина Сампайо - първият транссексуален модел на Victoria’s Secret (СНИМКИ) Валентина Сампайо - първият транссексуален модел на Victoria’s Secret (СНИМКИ)
Обичаш картофи и яйца? Тази лесна рецепта е точно за теб! Обичаш картофи и яйца? Тази лесна рецепта е точно за теб!
5 лесни начина да стигнете до „О, да!” в леглото 5 лесни начина да стигнете до „О, да!” в леглото
Състезание по ядене на чесън Състезание по ядене на чесън
Сладко-солени макарони на фурна за начинаещи: Изненадващо вкусни Сладко-солени макарони на фурна за начинаещи: Изненадващо вкусни
Какво става, когато релаксиращата ваканция се превърне в маратон от активности Какво става, когато релаксиращата ваканция се превърне в маратон от активности
„Парижката Кари Брадшоу“ вече и в роман: „Емили в Париж“ от Катрин Каленгула (предложение за четене) „Парижката Кари Брадшоу“ вече и в роман: „Емили в Париж“ от Катрин Каленгула (предложение за четене)
За тази лесна рецепта ти трябват само няколко продукта! За тази лесна рецепта ти трябват само няколко продукта!
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби