Какво привлича комарите и има ли как да се предпазим

Специалист разкрива кои фактори са най-привлекателни за жилещите насекоми, както и възможните зарази, които носят

Какво привлича комарите и има ли как да се предпазим

Photo credit: Fabio/Pixabay

Комарите са най-активни преди изгрев и около залеза на слънцето. Това каза в интервю за БТА старши лейтенант д-р Диляра Маринова от Катедрата по инфекциозни болести на Военномедицинска академия. Специалистът съветва пътуващите за Африка, Южна Америка и южните части на Азия да започнат профилактика на малария две седмици преди тръгване. Комарите се привличат най-много от издишания от човек въглероден диоксид, както и от някои съставки на потта. Най-сигурният начин за предпазване от ухапване е напръскване с репелент, допълни тя.

Какво привлича комарите

Комарите се привличат от топлокръвни – хора и животни. Достатъчно е да диша човек и комарът е привлечен, тъй като го привлича издишваният въглероден диоксид. Има данни, че определени вещества, съдържащи се в потта, също привличат комарите. Друга „притегателна сила“ за комара е телесната температура 35-37 градуса.

Има хипотеза, че определени хора са „по-сладки“ за комарите, но това не е научно издържано, добави д-р Маринова. Факт е, че има хора, които повече привличат комарите и най-вероятно това се дължи на комбинация от фактори – съставки на пот, количество издишан въглероден диоксид. Няма човек, който да не е хапан от комари, каза д-р Маринова в отговор на въпрос дали кръвната група на човек „предразполага“ комарите.

Предпазване от ухапване

Най-ефективният начин да се предпазим от ухапване на комар е ползването на репеленти, посочи д-р Маринова. В топлото време не винаги е възможно да се носят дрехи с дълги ръкави и крачоли, затова е добре да са в цветове, върху които се отличава кацналият комар.

Препоръчително е да се прецени по кое време на деня къде ще се намира човек, особено ако знае, че мястото е ареал на малария. На такива места е добре да се излиза в тъмната част на деня.

Малария

Маларията е едно от най-често срещаните и трудно контролируеми инфекциозни заболявания, чието разпространение е доста специфично. Заразяването става чрез ухапване от комар, като маларийният плазмодий циркулира по вектора човек – комар - човек – комар. Болестта съществува от хиляди години, но е специфичен видът комари, които я пренасят – анофилус. По думите на Маринова този вид комари вече не се среща в България, тъй като тук няма достатъчно водни басейни със застояла вода, където те могат да живеят нормално и маларийният плазмодий няма как да се развива по естествен начин.

В България е имало малария през 60-те и 70-те години, но оттогава е ликвидирана. По думите ѝ в тези години в Северна България е имало изключително много блата със застояла вода и там са се размножавали комари, пренасящи малария. Тогава е било взето много добро решение - да се пресушат тези блата, за да се унищожат местообитанията на комарите. С пресушаването на блатата маларията в България е ликвидирана, каза още лекарят.

През последните години всички известни случаи на малария в България са били внесени от други държави.

Заразяването

Заболяването засяга много голям брой хора, но над 90 на сто от тях са в държави, които се намират на юг от Сахара, посочи още д-р Маринова. Специфичното за маларията е, че тя си има определен ареал.

Един „чист“ комар, ухапвайки заразен с малария човек, също се заразява с малария, а след това, когато ухапе здрав човек, пренася маларията и на него. Прекъсне ли се веригата, престава пренасянето на малария. Този цикъл се повтаря и това е циркулацията на заразяване. По думите ѝ не може да се каже кой е първоизточникът на заразата. Има различни хипотези, според които болестта тръгва от примати, а след това са се заразили комарите. Впоследствие заразата се пренася и върху хората. Със сигурност не се пренася от човек на човек, каза още д-р Маринова.

Ваксина и профилактика

Към момента ваксината срещу малария е достъпна само за децата в Африка, като все още е в начален етап на прилагане, допълни д-р Маринова. По думите ѝ ваксината е преминала всички клинични изпитвания, но не е достъпна за широката общественост.

Профилактиката на заболяването дава много висок процент предпазване от заразяване, като тя трябва да започне най-малко две седмици преди пътуването към държава, в която маларията е разпространена. Профилактиката продължава през цялото време на престоя, както и около месец след напускането на ендемичния район.

Налично е ефективно лечение на малария

Освен лекарствената профилактика, има и напълно ефективно лечение на маларията, стига да е започнало навреме, добави д-р Маринова. Хората, завърнали се от ендемичните райони, трябва да се наблюдават. Инкубационният период на маларията е 7-30 дни. Всяко повишаване на телесната температура, което не се повлиява от лекарства, налага консултация с лекар. Ние имаме „наивен“ имунитет за малария, тъй като „не познаваме“ това заболяване, но хората в Африка може да са боледували по няколко пъти от малария без тя да протича тежко.

Първите симптоми на болестта са температура, главоболие, болки в мускулите, възможно гадене или повръщане, но е много специфична високата температура, която не се повлиява от медикаменти, както и придружаващото втрисане.

Жълта треска и денга, пренасяни от комари

В България рядко се срещат заболявания, които се пренасят от комари. В по-южните части на страната ни може да се срещнат тигрови комари, които биха могли да пренесат западнонилски енцефалит. Заболяването може да протече тежко, но може да премине и като обикновена настинка. Жълтата треска и денга се предават с подобни комари, но са изключително рядко срещани в България, каза специалистът.

Източник: Десислава Пеева/БТА
Коментирай »
Още по темата
И ароматът на сапуни привлича комарите И ароматът на сапуни привлича комарите
Комарите предпочитат любителите на бира Комарите предпочитат любителите на бира
Препоръчваме още
Български писатели продължават традицията да разказват българската Коледа в „Нашата Коледа 2“ (предложение за четене) Български писатели продължават традицията да разказват българската Коледа в „Нашата Коледа 2“ (предложение за четене)
Топ 10 предимства на хидратираната кожа, разкрити от дерматолог Топ 10 предимства на хидратираната кожа, разкрити от дерматолог
Липсва ли ти сексът с бившия Липсва ли ти сексът с бившия
Предложение за четене: „Ти го каза“ от Кони Палмен Предложение за четене: „Ти го каза“ от Кони Палмен
Сърцебиене, задух, усещане за „прескачане“: Как да разпознаем и лекуваме аритмията Сърцебиене, задух, усещане за „прескачане“: Как да разпознаем и лекуваме аритмията
Трогателно бебе панда, вкопчано в крака на гледача си, открадна сърцата на милиони (ВИДЕО) Трогателно бебе панда, вкопчано в крака на гледача си, открадна сърцата на милиони (ВИДЕО)
Защо рискът от тежък инфаркт е по-висок в понеделник? Защо рискът от тежък инфаркт е по-висок в понеделник?
„Магьосника от Кремъл“ изследва тайните на руската власт (предложение за четене) „Магьосника от Кремъл“ изследва тайните на руската власт (предложение за четене)
Изгубени разкази на Тери Пратчет излизат в сборника „Едно драсване на перото“ (предложение за четене) Изгубени разкази на Тери Пратчет излизат в сборника „Едно драсване на перото“ (предложение за четене)
Ако не помниш кога за последно изпита радост, се откажи от тези седем вредни навика Ако не помниш кога за последно изпита радост, се откажи от тези седем вредни навика
„Слънчогледови деца“ от Кристина Терзийска (предложение за четене) „Слънчогледови деца“ от Кристина Терзийска (предложение за четене)
Нямаха "никакъв шанс да оцелеят", но отпразнуваха първия си рожден ден с нов рекорд Нямаха "никакъв шанс да оцелеят", но отпразнуваха първия си рожден ден с нов рекорд
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби