Камерна вечер с шедьоври от Бетовен и Брамс

Камерна вечер с шедьоври от Бетовен и Брамс със струнен квартет Филхармоника и Димитър Московски в зала „България“

15 ноември 2020
Камерна вечер с шедьоври от Бетовен и Брамс

Струнен квартет Филхармоника и Димитър Московски (на кадъра под текста)/снимки: Софийска филхармония

Първият концерт от есенния сезон на струнен квартет „Филхармоника“ на 16 ноември е посветен на двама колоси в немската музика – Лудвиг ван Бетовен и Йоханес Брамс.

По случай 250-годишнината от рождението на Бетовен в началото на програмата ще прозвучи един от ранните му квартети – оп. 18 № 4 в до минор. Драматизмът и напрежението на първата част, напълно съзвучни с духа на ранния немски романтизъм, се уравновесяват по великолепен начин от елегантната изисканост на втората част. Менуетът връща усещането за тревожност и несигурност, които постепенно се смекчават от бляскавата виртуозност и деликатен хумор на финала.

Квинтет за кларинет и струнен квартет“ в си минор, оп. 115 е написан през лятото на 1891 г., скоро след като Брамс се запознава с Рихард Мюлфелд – виртуозен кларинетист от Дворцовия оркестър на Майнинген. Само година по-рано композиторът е на път изобщо да се откаже от това да твори.

Срещата му с Мюлфелд обаче подтиква Брамс да изучи по-подробно кларинетните квинтети на Моцарт и на Карл Мария фон Вебер, след което решава на напише ново произведение за такъв състав. В писмо до Клара Шуман от м. октомври 1891 г. Брамс споменава „Кларинетния квинтет“ с особено топло чувство, което би могло да се тълкува и като посвещение. „Ако трябва да съм честен, за тази творба бе важно да измисля най-красивите мелодии, които някога съм писал – даже по-красиви и от мелодиите на Клара! Защото, ако мисля само за себе си, нищо съдържателно не ми идва на ум, камо ли пък нещо красиво!“

На 24 ноември 1891 г. в частен концерт в Майнинген се състои премиерното изпълнение на „Трио за кларинет, виолончело и пиано“ (оп. 114), както и на „Квинтет за кларинет и струнен квартет“. На 12 декември същата година в Берлин е официалната премиера на двете камерни творби в изпълнение на Рихард Мюлфелд, самия Брамс на пианото и прочутия за времето си квартет на Йозеф Йоахим. Концертът преминава с изключителен успех и новите произведения са приветствани възторжено както от публиката, така и от критиката. Самият Йоахим описва Kларинетния квинтет като „едно от най-великите произведения, които Брамс някога е създавал“.

За второто произведение от програмата на 16-и ноември в зала „България“ към музикантите от струнен квартет „Филхармоника“ ще се присъедини и техният колега – първият кларинетист на Софийската филхармония Димитър Московски.

Коментирай »
Препоръчваме още
Етикет за всеки ден: Практичен наръчник за всяка житейска ситуация Етикет за всеки ден: Практичен наръчник за всяка житейска ситуация
Тайните, които крият сините очи Тайните, които крият сините очи
„Петте най-важни нужди на децата в наши дни“: Полезните съвети на Лиз Бурбо предложение за четене) „Петте най-важни нужди на децата в наши дни“: Полезните съвети на Лиз Бурбо предложение за четене)
Настинка, грип или COVID-19: Как да ги разпознаем и лекуваме Настинка, грип или COVID-19: Как да ги разпознаем и лекуваме
Защо ципът на куфара винаги се чупи, когато бързате и как да го избегнете Защо ципът на куфара винаги се чупи, когато бързате и как да го избегнете
ТЕСТ: Каква е твоята тайна за щастлива връзка? ❤️ ТЕСТ: Каква е твоята тайна за щастлива връзка? ❤️
Как правилно да мием ръцете си, за да сме здрави Как правилно да мием ръцете си, за да сме здрави
Любовни заклинания (с усмивка): какво да направиш на Хелоуин, за да привлечеш любовта Любовни заклинания (с усмивка): какво да направиш на Хелоуин, за да привлечеш любовта
Колко "струва" стресът на работното място? Колко "струва" стресът на работното място?
Ето как да разпознаем, че змия се готви да ни ухапе   Ето как да разпознаем, че змия се готви да ни ухапе  
Истинските мащаби на пандемията: COVID-19 коства 336 милиона години човешки живот Истинските мащаби на пандемията: COVID-19 коства 336 милиона години човешки живот
Мъжът е толкова секси, когато... Мъжът е толкова секси, когато...
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби