Почитаме пророк и патриарх свещеномъченик

И двамата отдали живота си на Христовата вяра

3 декември 2024
Почитаме пророк и патриарх свещеномъченик

Photo via Canva.com/AI generated image

 

На 3 декември Църквата почита свети пророк Софония и свети свещеномъченик Теодор, архиепископ Александрийски. 

Свети пророк Софония

Пророк Софония е третият по ред старозаветен пророк от "дванайсетте", когото честваме в тези последователни дни. Той живял във втората половина на VІІ век преди Христос в дните на юдейския цар Йосия, който положил много усилия за религиозната просвета на народа и в борбата срещу отклоненията в езическото многобожие. В тази дейност пророкът му бил в помощ в онова време, когато вече се задавали външни заплахи за еврейския народ от Египет и от Вавилон. Софония бил съвременник на пророк Йеремия. Двамата пророци вещаели нападения от другородци и плен за народа.

Като предсказал бедствията, които щели да постигнат Юдея и околните страни, пророк Софония съветвал хората: "Потърсете Господ, всички смирени на земята, които изпълнявате законите Му; потърсете правдата, потърсете смиреномъдрието!". И предвещал на юдейския народ светлите новозаветни времена, когато Господ ще посети Своя народ, ще си избере хора кротки и смирени, които ще се уповават на Бога, а не само на себе си, няма да вършат неправди и да говорят лъжа. Християнските писатели отнасят към Църквата думите на пророк Софония: "Ликувай, дъще Сионова! Тържествувай, Израилю! Весели се и радвай се от все сърце, дъще Йерусалимова!". 

Свещеномъченик Теодор Александрийски

Свети Теодор живял във втората половина на VI и началото на VII век в Египет. Понеже се отличил със свят живот и усърдна работа, той бил издигнат за Александрийски патриарх, но останал едва две години на този висок пост. Със своята жива вяра и голямо милосърдие към бедните, болните и изоставените патриарх Теодор привлякъл голямо множество езичници в Църквата. Затова определени среди се настроили срещу него и подбудили множество езичници да нападнат праведния Теодор. Заловили го и след различни мъчения го обезглавили в 609 г.

Източник: Проф. Иван Желев/БТА
Коментирай »
Препоръчваме още
ТЕСТ: Коя римска богиня си? ТЕСТ: Коя римска богиня си?
Какво привлича комарите и има ли как да се предпазим Какво привлича комарите и има ли как да се предпазим
Защо възрастните хора губят зрението си? Застрашени ли сме и как да се предпазим   Защо възрастните хора губят зрението си? Застрашени ли сме и как да се предпазим  
Шест качества, които той цени повече от външния ти вид Шест качества, които той цени повече от външния ти вид
Дами, засрамете се, мъжете спортуват два пъти повече Дами, засрамете се, мъжете спортуват два пъти повече
Шест причини да си все още необвързана Шест причини да си все още необвързана
Топ 5 на плодовете, топящи мазнини Топ 5 на плодовете, топящи мазнини
Роман, писан в продължение на цяло десетилетие: „Доктор Живаго“ от Борис Пастернак (предложение за четене) Роман, писан в продължение на цяло десетилетие: „Доктор Живаго“ от Борис Пастернак (предложение за четене)
„Замалек“ - роман за съдбата от непрежалимия Деян Тиаго-Станкович (предложение за четене) „Замалек“ - роман за съдбата от непрежалимия Деян Тиаго-Станкович (предложение за четене)
Липсва ли ти сексът с бившия Липсва ли ти сексът с бившия
15 забавни истини за живота, които научаваме по трудния начин 15 забавни истини за живота, които научаваме по трудния начин
„Нашето вечно утре“ – интимна възхвала за златния век на видеоигрите (предложение за четене) „Нашето вечно утре“ – интимна възхвала за златния век на видеоигрите (предложение за четене)
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби