„Трима на бумел“ от бляскавия хуморист Джером Джером (предложение за четене) „Трима на бумел“ излиза 11 години след главозамайващия успех на „Трима в лодка“
17 декември 2020
„Трима на бумел“ излиза 11 години след главозамайващия успех на „Трима в лодка“
„Трима на бумел“/издателство 'Колибри"
„Трима на бумел“ излиза от печат през 1900 г., единайсет години след главозамайващия успех на „Трима в лодка“.
Книгата незаслужено е критикувана като по-слабо продължение и може би в някои отношения тя действително не се издига на висотата на предшественика си.
Но коронните епизоди в нея не само че не отстъпват по експресивност на езиковия изказ, но я задминават със своята енергия и ярка образност!
Пътешествието из Германия не предоставя на един писател като Джером възможности да се развихри така, както го прави с лодка по Темза, която той познава в нейното течение до Оксфорд в най-големи подробности, но това с нищо не е навредило на качеството и популярността на описанието с излезлите на бумел англичани.
Реката в първия случай обединява комичните фрагменти и запазва целостта на повествованието, докато във втората книга Джером е принуден да се придържа към други правила. Тук той разчита на Германия и на отношението на англичаните към нейния народ.
За автора
Джером Клапка Джером е английски писател и драматург, най-популярен с хумористичните си романи и разкази.
Роден е през 1859 г. в Уолсол, Централна Англия. През 1873 г. напуска училище, след което работи като железопътен чиновник, учител, актьор и журналист.
Придобива известност с втората си книга „Празни мисли на един празен човек“ (1886). „Трима в лодка (без да броим кучето)“ днес може да се намери на всеки език, който разполага с писменост, и няма момент от появата й досега, в който да не е била налична на книжния пазар.
От 1892 до 1895 г. Джером издава, заедно с Робърт Бар и Джордж Браун Бърджин, списанието „The Idler“, в което публикуват автори като Идън Филипотс, Марк Твен и Брет Харт.
В имперска Германия „Трима на бумел“ е включвана дълги години в списъка за христоматийно четене.
И все пак да припомним, че причината за появата на тази книга е самият забележителен „бумел” и не по-малко забележителната дружба между трима приятели, които я правят шедьовър, неотстъпващ на „Трима в лодка”.
Коментирай »