Триумф за българското кино в Карлови Вари: „Уроците на блага“ спечели „Кристален глобус“, Ели Скорчева взе наградата за най-добра женска роля

Големият победител и носител на „Кристален глобус“ на 57-то издание на Международния филмов фестивал в Карлови Вари е новият филм на Стефан Командарев, „Уроците на Блага“, чиято световна премиера беше по време на чешкия фестивал

10 юли 2023
Триумф за българското кино в Карлови Вари: „Уроците на блага“ спечели „Кристален глобус“, Ели Скорчева взе наградата за най-добра женска роля

Кадър от „Уроците на блага“/Photo credit: Светослав Стоянов и екип 

Игралният филм „Уроците на Блага“ на режисьора Стефан Командарев триумфира на тазгодишното издание на Международния кинофестивал в Карлови Вари с Голямата награда „Кристален глобус“ за най-добър филм, наградата за най-добра женска роля, присъдена на актрисата Ели Скорчева, както и наградата от екуменическото жури за отстояване на християнските и морални ценности чрез киното. 

“В една внушителна драма с блестящо актьорско изпълнение на Ели Скорчева в ролята на Блага, режисьорът се фокусира върху поколението на възрастните хора. Една уязвима група, на която политиците толкова често обещават в речите си правото на достойни старини, но реалността не би могла да бъде по-далеч от обещанията”, са част от доводите на журито, а голямата награда връчи американската актрисата Робин Райт.

Ели Скорчева спечели наградата за най-добра женска роля.

Ели Скорчева спечели наградата за най-добра женска роля на филмовия фестивал в Карлови Вари

„Тя се превъплъщава в образа на учителка, жена със силни морални принципи, която наскоро е овдовяла. Когато по време с телефонно обаждане измамници ѝ отнемат спестяванията, предназначени за последния дом на съпруга ѝ, моралният ѝ компас започва да се променя поради тежките обстоятелства“, споделят от журито на фестивала и допълват, че това е било едно от най-бързите им решения и съжаляват, че по регламент могат да дадат само две награди на българския филм.

„Изключително сме щастливи от за този успех. Освен това тук определиха филма като социален трилър. Това е най-точното определение, което сме чували за „Уроците на Блага“. Сега продължаваме работа по следващия ни проект “Made in EU“, сподели от Чехия Стефан Командарев.

Екипът на „Уроците на блага“ на филмовия фестивал в Карлови Вари/Photo credit: Светослав Стоянов и екип 

„Уроците на Блага“ ще се срещне с българските зрители през есента. Филмът ще открие Киномания през ноември, след което тръгва по кината в цялата страна.

За филма:

„Уроците на Блага“ е най-новият филм на Стефан Командарев, който връща на екран голямата българска актриса Ели Скорчева, при това в главната роля. Това е първото ѝ филмово участие от 30 години. Освен нея, в лентата ще видим познати лица като Стефан Денолюбов, Асен Блатечки, Иван Бърнев, Ирини Жамбонас, Розалия Абгарян, Ивайло Христов, а Герасим Георгиев – Геро ще изиграе най-различната роля в своята кариера до момента.

Лентата, разказва за пенсионираната учителка Блага, която става жертва на телефонна измама и губи всичките си спестявания. Когато осъзнава, че няма шанс да си върне парите, тя получава примамливо, но подозрително предложение за работа. Някога стриктната и честна жена, бавно започва да погазва всичките си принципи.

Коментирай »
Още по темата
Стефан Командарев започва снимки на новия си филм „Made in EU” Стефан Командарев започва снимки на новия си филм „Made in EU”
„Уроците на Блага“ се бори за награда „Сателит“ в САЩ „Уроците на Блага“ се бори за награда „Сателит“ в САЩ
„Уроците на Блага“ връща на екран голямата българска актриса Ели Скорчева на декември (кино предложение) „Уроците на Блага“ връща на екран голямата българска актриса Ели Скорчева на декември (кино предложение)
"Уроците на Блага" е българското предложение за Оскар "Уроците на Блага" е българското предложение за Оскар
„Уроците на Блага“ открива Киномания на 16 ноември „Уроците на Блага“ открива Киномания на 16 ноември
„Уроците на Блага“ със световна премиера на филмовия фестивал в Карлови Вари „Уроците на Блага“ със световна премиера на филмовия фестивал в Карлови Вари
Препоръчваме още
Българката Геновева Димова впечатли света с роман, вдъхновен от славянския фолклор (предложение за четене) Българката Геновева Димова впечатли света с роман, вдъхновен от славянския фолклор (предложение за четене)
Всичко ще гори с „Писък 7” (филмово предложение) Всичко ще гори с „Писък 7” (филмово предложение)
 „Смехът и сълзите“ – новите „Философски закуски“ (предложение за четене) „Смехът и сълзите“ – новите „Философски закуски“ (предложение за четене)
„В България след Съединението“ от Джузепе Модрич (предложение за четене) „В България след Съединението“ от Джузепе Модрич (предложение за четене)
Разказ за „междинното българско време“: „Заговорът на мъртвите“ на Марин Георгиев (предложение за четене) Разказ за „междинното българско време“: „Заговорът на мъртвите“ на Марин Георгиев (предложение за четене)
Защо хората нямат опашки? Защо хората нямат опашки?
Захарта е най-популярният наркотик Захарта е най-популярният наркотик
Винаги се сприятелявайте с местната баба – тя знае всичко Винаги се сприятелявайте с местната баба – тя знае всичко
Кои цветове ти носят късмет според месеца на раждане Кои цветове ти носят късмет според месеца на раждане
Как да преживеете романтична разходка с гондола без неловко мълчание Как да преживеете романтична разходка с гондола без неловко мълчание
Съвети за успешно отслабване от Холивуд: Диетологът на Шарлийз Терон, Анджелина Джоли и Ума Търман Съвети за успешно отслабване от Холивуд: Диетологът на Шарлийз Терон, Анджелина Джоли и Ума Търман
Как да се предпазим от енергийните вампири Как да се предпазим от енергийните вампири
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби