„Звуци и други истории“, том I от рускоезичните разкази на Владимир Набоков (предложение за четене) „Звуци и други истории“ - първи том от рускоезичните разкази на Владимир Набоков, един от най-ярките стилисти в световната литература
„Звуци и други истории“ - първи том от рускоезичните разкази на Владимир Набоков, един от най-ярките стилисти в световната литература
„Звуци и други истории“, издателство "Колибри"
Различни са нишките, които свързват разказите, намерили място в „Звуци и други истории“. Едно е сигурно – тези разкази са пронизани от безкомпромисното наблюдение, че „една книга не може да се чете, тя може само да се препрочита“.
Музикалната тема дава тон на сборника, прозвучава и мелодията на дъжда, прекъсвана от музикални паузи. Следват темата за случайното, ролята на съдбата и измамното щастие и за писането, мистифицираното авторство, отношенията с критиката и читателя.
Своеобразна поанта на първата дузина в подбора се явява дванайсетият разказ, „Рождество“, след което игривата „Приказка“ превключва стрелката на релсите с темите за диктатора, насилието в следващата група разкази.
В съзвучие с Набоковото настояване, че човек не чете, а винаги препрочита, разказът „Кръг“ се явява финално обръщане към началото и същевременно циклично припомня фантазията на тринайсетото, което се оказва отново първото: „Моля, заповядайте: в един горещ летен ден в средата на юни…“
За автора:
Владимир Набоков е знаково име в модерната проза на XX век – редом с Джойс и Кафка.
Забележителен романист, поет, литературен критик и преводач, той е роден в аристократично семейство в Санкт Петербург, по-късно емигрира с родителите си в Владимир Набоков.
Известен като космополитна фигура с ярка индивидуалност, Набоков се отличава с богатството и дълбочината на лингвистичното си умение, с ерудитския си стил и необичайни творчески инвенции.
Произведения като „Вълшебникът“, „Лолита“, „Смях в тъмното“ и „Покана за екзекуция“ го утвърждават като един от най-авторитетните и влиятелни стилисти на нашето съвремие.
„Машенка“ е издаден през 1926 г. под псевдонима В. Сирин и екранизиран във Великобритания през 1987 г. от режисьора Джон Голдшмит.
Коментирай »