„Хроники на едно течно общество“, или лебедовата песен на Умберто Еко (предложение за четене)

Лебедова песен, достойна за непрежалимия ерудит, философ, прозорлив мислител и завладяващ разказвач на истории с неизчерпаемо чувство за хумор

„Хроники на едно течно общество“, или лебедовата песен на Умберто Еко (предложение за четене)

„Хроники на едно течно общество“, издателство "Колибри"

Хроники на едно течно общество“ съдържа над 170 есета, публикувани между 2000 и 2015 г. в емблематичната рубрика „Бустина ди Минерва“, която Умберто Еко списва във в. „Еспресо“ от 1985-а.

Върху злободневието и актуалността той гради своите размисли, понякога странни и стряскащи, друг път иронични и забавни, ала неизменно нестандартни и оригинални.

И така съставя същинска енциклопедия на историческите корени, настоящето и бъдното на съвременния свят във всичките му измерения – политическо, идеологическо, социално, технологично, медийно, конспиративно, митотворческо, културно, духовно, верско, екзистенциално

Неслучайно заглавието е Pape Satàn aleppe. Мнозина тълкуватели са се опитвали да разгадаят мистериозния смисъл на възклицанието на Плутос от Седма песен на ДантевияАд“, но никой не е успял докрай.

Какъв по-подходящ надслов за хрониките на днешното течно общество, менливо, неустойчиво, нерядко необяснимо и объркано, лутащо се в търсене на своята идентичност.

За автора

Умберто Еко (1932–2016) е искрящ белетрист, есеист, философ, семиотик и културолог и без съмнение един от най-влиятелните ерудити на нашето съвремие.

Автор е на литературните класики „Името на розата”, „Махалото на Фуко” и „Баудолино”. Романите и есетата му са преведени на над 30 езика и са продадени в обем над 10 милиона екземпляра.

От 1985 г. Умберто Еко е отличен с над 30 титли доктор хонорис кауза от различни академични институции по света като Университета в Одеса (1986), Нова Сорбона (1989), Лиежкия университет (1989), Софийския университет „Св. Климент Охридски” (1990).

Коментирай »
Още по темата
Един роман за битката между прагматизма и вярата - „Резиденцията“ на Георги Тенев (предложение за четене) Един роман за битката между прагматизма и вярата - „Резиденцията“ на Георги Тенев (предложение за четене)
„Моритати и легенди“ от колоса на чешката литература Бохумил Храбал (предложение за четене) „Моритати и легенди“ от колоса на чешката литература Бохумил Храбал (предложение за четене)
„Рафаело“ от Франческо Фиорети, автор на „Тайната библиотека на Леонардо“ (предложение за четене) „Рафаело“ от Франческо Фиорети, автор на „Тайната библиотека на Леонардо“ (предложение за четене)
„Транспорт отвъд вечността” - красив роман, макар и разказващ за концлагерите и смъртта (предложение за четене) „Транспорт отвъд вечността” - красив роман, макар и разказващ за концлагерите и смъртта (предложение за четене)
„История с призраци“ от Лаура Фройденталер (предложение за четене) „История с призраци“ от Лаура Фройденталер (предложение за четене)
„Звуци и други истории“, том I от рускоезичните разкази на Владимир Набоков (предложение за четене) „Звуци и други истории“, том I от рускоезичните разкази на Владимир Набоков (предложение за четене)
„Четирите кътчета на сърцето“ - последният неиздаван роман на Франсоаз Саган (предложение за четене) „Четирите кътчета на сърцето“ - последният неиздаван роман на Франсоаз Саган (предложение за четене)
„Афродита“ от Исабел Алиенде - една магична книга с приказки, рецепти и други афродизиаци (предложение за четене) „Афродита“ от Исабел Алиенде - една магична книга с приказки, рецепти и други афродизиаци (предложение за четене)
„Кът за мечти“ от култовия режисьор Дейвид Линч, в съавторство с Кристин Маккена (предложение за четене) „Кът за мечти“ от култовия режисьор Дейвид Линч, в съавторство с Кристин Маккена (предложение за четене)
„Въображаема реалност“, в която властта на социалните медии расте безконтролно (предложение за четене) „Въображаема реалност“, в която властта на социалните медии расте безконтролно (предложение за четене)
Препоръчваме още
„Един живот за киното“ с легендата Жан-Жак Ано (предложение за четене) „Един живот за киното“ с легендата Жан-Жак Ано (предложение за четене)
Нямате желание за секс? Ето пет храни, които ще променят това Нямате желание за секс? Ето пет храни, които ще променят това
Жените имаме нужда от съпернички Жените имаме нужда от съпернички
Шест начина, по които тялото ти подсказва, че си стресирана Шест начина, по които тялото ти подсказва, че си стресирана
15 вдъхновяващи цитата за щастието от известни личности 15 вдъхновяващи цитата за щастието от известни личности
Разкрий тайната на всеки мъж само по зодията му (ВИДЕО) Разкрий тайната на всеки мъж само по зодията му (ВИДЕО)
Вана с кафе и кафето като лекарство Вана с кафе и кафето като лекарство
Най-високоплатените актьори за 2019 година (СНИМКИ) Най-високоплатените актьори за 2019 година (СНИМКИ)
Защо никога не бива да пиете кафе в самолета - истините зад чашата Защо никога не бива да пиете кафе в самолета - истините зад чашата
Ориз + ябълки = перфектна комбинация за няколко килограма по-малко Ориз + ябълки = перфектна комбинация за няколко килограма по-малко
Дженифър Лорънс: „Без лоши чувства“ ме върна на снимачната площадка Дженифър Лорънс: „Без лоши чувства“ ме върна на снимачната площадка
Невероятно! Едноклетъчно водорасло съдържа 7 генома в единствената си клетка Невероятно! Едноклетъчно водорасло съдържа 7 генома в единствената си клетка
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби