„Моритати и легенди“ от колоса на чешката литература Бохумил Храбал (предложение за четене) „Моритати и легенди“ от Бохумил Храбал - колос на чешката литература и един от най-великите писатели на XX век
4 ноември 2020
„Моритати и легенди“ от Бохумил Храбал - колос на чешката литература и един от най-великите писатели на XX век
„Моритати и легенди“/издателство "Колибри"
„Моритати и легенди“ излиза през знаковата 1968 година и включва по-ранни творби на писателя, обединени от възможността чрез два познати от древността повествователни жанра да бъдат пресъздадени радостите, страданията и страховете на ХХ век.
От измамно баналния делник на обикновения човек авторът съумява да извлече и смразяващи трагедии, и граничещи с лудостта психически състояния, и трогателна доброта и човечност. Дори на фона на самобитното писане на Храбал сборникът се откроява с изумителна образност, с разтърсващо въздействие върху ума, емоциите и съвестта на читателя, с неподражаема сплав от брутален натурализъм и крехка като стъкло нежност.
Освен моритати („кървави истории за убийства и страшни събития“ според речниковото значение на думата) и модерни легенди книгата съдържа размисли за естеството на писателството, за странните отношения между автор и читатели и така ни допуска до творческата лаборатория на един недостижим алхимик на словото.
За автора
Бохумил Храбал (1914-1997) е виртуозен разказвач, чиито произведения блестят със собствена светлина в прозата на двайсети век.
Завършва право в родината си, но никога не практикува по специалността - писането се оказва негова щастлива съдба. Храбал стилизира делника и плете фабули с привидно обикновени герои – войници, политически анархисти, антигерои и чудаци, чиито драми и възторзи са обрисувани с уникално чувство за хумор и ирония.
У нас са издадени комичният шедьовър „Обслужвал съм английския крал”, експерименталната новела „Уроци по танци за възрастни и напреднали” и „Прекалено шумна самота“ – забележително обяснение в любов към книгите и шеметен калейдоскоп на сложните и страховити перипетии на ХХ век.
Коментирай »