„Броеница. Из гънките на паметта“ с проф. Милена Цанева (предложение за четене)

„Броеница. Из гънките на паметта“ е пъстра и неизбродима галерия от спомени, ценен дар за любознателния читател

„Броеница. Из гънките на паметта“ с проф. Милена Цанева (предложение за четене)

„Броеница. Из гънките на паметта“ , издателство "Колибри"

Дядо ми имаше кехлибарена броеница. Когато седеше на стола си, без да чете, държеше я в ръцете си и бавно отброяваше по нея зърно след зърно. Наблюдавах го и си мислех, че навярно всяко зърно отбелязва някакъв спомен“.

Така започва „Броеница. Из гънките на паметта“, находище на свидни отломки от паметта за рода и семейството на авторката, за детството и младостта ѝ, за исторически събития, пречупени от детските ѝ очи, за разнообразни случки от всекидневието на времето, в което е живяла, за жизнения облик на интересни хора, които е познавала.

Оживяват картини от някогашна София, чуват се гласовете на Дора Габе, Елисавета Багряна, Никола Фурнаджиев, Петър Динеков, Ангел Каралийчев, Тончо Жечев и други видни писатели и литературоведи. В хаотичната лента на спомените исторически-значимото и битово-всекидневното непринудено се преплитат, изграждайки облика на дадено време и многообразието на живота.

За автора

Чл.-кор. на БАН проф. д-р Милена Георгиева Цанева е родена през 1930 г. в София.

Дъщеря на литературния критик акад. Георги Цанев и поетесата Пенка Цанева-Бленѝка, Цанева е сред най-изтъкнатите литературни историци и критици в областта на българската литература след Освобождението.

Автор е на 14 книги и многобройни студии и статии, дълги години преподава в СУ „Св. Климент Охридски“, като в периода 1980–1993 г. тя е ръководител на Катедра по българската литература.

Две десетилетия работи в Института за литература – БАН. В периода 1976–1990 г. е зам. главен редактор на списание „Литературна мисъл“.

Коментирай »
Още по темата
„Симфонията на времето” - митична история, която не казва истината (предложение за четене) „Симфонията на времето” - митична история, която не казва истината (предложение за четене)
„Опитът“ от Русана Бърдарска (предложение за четене) „Опитът“ от Русана Бърдарска (предложение за четене)
„Пилат“ на Магда Сабо за пръв път на български език (предложение за четене) „Пилат“ на Магда Сабо за пръв път на български език (предложение за четене)
„Звуци и други истории“, том I от рускоезичните разкази на Владимир Набоков (предложение за четене) „Звуци и други истории“, том I от рускоезичните разкази на Владимир Набоков (предложение за четене)
„България и бъдещето на славяните”: Джузепе Менарини ни повежда към България от втората половина на XIX век (предложение за четене) „България и бъдещето на славяните”: Джузепе Менарини ни повежда към България от втората половина на XIX век (предложение за четене)
„Софийски разкази“ по случай 170 години от рождението на Иван Вазов (предложение за четене) „Софийски разкази“ по случай 170 години от рождението на Иван Вазов (предложение за четене)
„Тъмни алеи“ на Иван Бунин за пръв път на български език (предложение зза четене) „Тъмни алеи“ на Иван Бунин за пръв път на български език (предложение зза четене)
„Фигури“ от Мария Попова, създателката на енциклопедичния сайт Brain Pickings (предложение за четене) „Фигури“ от Мария Попова, създателката на енциклопедичния сайт Brain Pickings (предложение за четене)
Предложение за четене: „Аз обичам самата любов“, избрана лирика от Елисавета Багряна Предложение за четене: „Аз обичам самата любов“, избрана лирика от Елисавета Багряна
Препоръчваме още
Крехко и много вкусно: Пилешки медальони с пресни зеленчуци Крехко и много вкусно: Пилешки медальони с пресни зеленчуци
На пазар за студеното време На пазар за студеното време
За какво служат белите петна по крилата на пеперудите монарх? За какво служат белите петна по крилата на пеперудите монарх?
ТЕСТ: Каква приятелка си? ТЕСТ: Каква приятелка си?
ТЕСТ: Колко е голяма любовта ти? ТЕСТ: Колко е голяма любовта ти?
Легендарната сага „Ерагон“ продължава с „Първородният“ от Кристофър Паолини (предложение за четене) Легендарната сага „Ерагон“ продължава с „Първородният“ от Кристофър Паолини (предложение за четене)
Вана с кафе и кафето като лекарство Вана с кафе и кафето като лекарство
Туристически неволи при включване в обиколка на чужд език Туристически неволи при включване в обиколка на чужд език
„Дъщерите на прислужницата“ - най-продаваната книга в Испания през 2023 г. (предложение за четене) „Дъщерите на прислужницата“ - най-продаваната книга в Испания през 2023 г. (предложение за четене)
5 изключително лесни начина да направиш деня си (и на хората около теб) по-добър 5 изключително лесни начина да направиш деня си (и на хората около теб) по-добър
Туристически неволи: Спринт за влака, който всъщност още не тръгва Туристически неволи: Спринт за влака, който всъщност още не тръгва
Скритите симптоми на ендометриозата Скритите симптоми на ендометриозата
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби