„Тъмни алеи“ на Иван Бунин за пръв път на български език (предложение зза четене)

Изследователите описват „Тъмни алеи“ като безспорен шедьовър в руската и световната литература

„Тъмни алеи“ на Иван Бунин за пръв път на български език (предложение зза четене)

„Тъмни алеи“, издателство "Колибри"

Тъмни алеи“ е книга за любовта. За любовта в многообразните ѝ тайнствени проявления – красива, загадъчна, обречена, еротична, болезнено съхранена в паметта, но единствено като мигновение, придаващо смисъл на съществуването.

Разказани с фин психологизъм и изтънченост на стила, проникнати от елегантна чувственост, историите в сборника са варианти на мистериозния диалог между Тялото и Душата, деликатно изследване на границите в изобразяването на страстта.

Тъмни алеи“ е и книга за Русия. За онази неповторима буниновска Русия, опазена в спомена и в красотата на езика, но безмилостно разрушена в повратите на историята.

За автора

Иван Бунин (1870–1953) е световноизвестен поет и белетрист, почетен академик на Петербургската академия на науките в секцията за изящна словесност (1909), първият руски писател, носител на Нобеловата награда за литература (1933). След Октомврийската революция Бунин емигрира във Франция, където се включва в интелектуалния и обществения живот на руската емиграция. През този период издава повестта „Любовта на Митя“, разказа „Слънчев удар“, романа „Животът на Арсениев“, сборника с разкази „Тъмни алеи“ – произведения, които го нареждат сред най-големите прозаици на XX век.

Коментирай »
Още по темата
„Броеница. Из гънките на паметта“ с проф. Милена Цанева (предложение за четене) „Броеница. Из гънките на паметта“ с проф. Милена Цанева (предложение за четене)
„Софийски разкази“ по случай 170 години от рождението на Иван Вазов (предложение за четене) „Софийски разкази“ по случай 170 години от рождението на Иван Вазов (предложение за четене)
„Въображаема реалност“, в която властта на социалните медии расте безконтролно (предложение за четене) „Въображаема реалност“, в която властта на социалните медии расте безконтролно (предложение за четене)
Предложение за четене: „Как да бъдеш чужденец / Как да бъдеш упадъчен“ от Джордж Майкс Предложение за четене: „Как да бъдеш чужденец / Как да бъдеш упадъчен“ от Джордж Майкс
Предложение за четене: „Лек за депресията“ от Стивън С. Иларди Предложение за четене: „Лек за депресията“ от Стивън С. Иларди
Предложение за четене: "Характери" на Жан дьо Лабрюйер - последната значима творба на френския ХVІІ век Предложение за четене: "Характери" на Жан дьо Лабрюйер - последната значима творба на френския ХVІІ век
Предложение за четене: „Ти го каза“ от Кони Палмен Предложение за четене: „Ти го каза“ от Кони Палмен
Предложение за четене: „Червеният ангел“ от големия писател и общественик Недим Гюрсел Предложение за четене: „Червеният ангел“ от големия писател и общественик Недим Гюрсел
Предложение за четене: „Дилър на реалности” от Николас Димитров Предложение за четене: „Дилър на реалности” от Николас Димитров
Предложение за четене: „Липсващото досие“ - трилър от изрелския писател Дрор Мишани Предложение за четене: „Липсващото досие“ - трилър от изрелския писател Дрор Мишани
Препоръчваме още
Къде е ключът за щастливата връзка? Къде е ключът за щастливата връзка?
ТЕСТ: От какво се нуждаеш в живота си? ТЕСТ: От какво се нуждаеш в живота си?
ТЕСТ: Отговори на един въпрос и ще ти кажа какъв зеленчук си ТЕСТ: Отговори на един въпрос и ще ти кажа какъв зеленчук си
Пикник сред природата: Свежи и лесни идеи за хапване навън  Пикник сред природата: Свежи и лесни идеи за хапване навън 
Разкриваме мистериозни „Убийства в Грейт Дидлинг“ с Катерина Бивалд (предложение за четене) Разкриваме мистериозни „Убийства в Грейт Дидлинг“ с Катерина Бивалд (предложение за четене)
Вкусни и здравословни: Осем храни, които повишават нивата на "добрия холестерол" Вкусни и здравословни: Осем храни, които повишават нивата на "добрия холестерол"
 „Код 93“ на Оливие Норек – изкусен полицейски трилър по френски (предложение за четене)  „Код 93“ на Оливие Норек – изкусен полицейски трилър по френски (предложение за четене)
„Скандална“ интимна лирика: „Стихотворения“ от Константинос Кавафис (предложение за четене) „Скандална“ интимна лирика: „Стихотворения“ от Константинос Кавафис (предложение за четене)
Упражненията предотвратяват депресията в късна възраст Упражненията предотвратяват депресията в късна възраст
Грешката „Хайде да минем по прекия път“ – защо никога не завършва добре Грешката „Хайде да минем по прекия път“ – защо никога не завършва добре
Устните разкриват тайни за сексуалния ни живот Устните разкриват тайни за сексуалния ни живот
Битката на Гергана: „Ракът не е смъртна присъда... благодарна съм на болестта си“ Битката на Гергана: „Ракът не е смъртна присъда... благодарна съм на болестта си“
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби