Активист, вдъхновител и любим певец: Хари Белафонте почина на 96 години

През годините Белафонте се превърна в ненадминат обществен активист, който успя да събере заедно в името на благородни каузи Холивуд, Вашингтон и движенията за граждански права

26 април 2023

Хари Белафонте - певец, актьор и борец за граждански права, почина на 96 години, предадоха световните агенции.

Белафонте е починал на 25 април 2023 г. от застойна сърдечна недостатъчност в дома си в Ню Йорк, а съпругата му Памела е била до него. Пръв за това съобщи в. „Ню Йорк таймс“, позовавайки се на  дългогодишният му говорител Кен Съншайн.

Със своето сияйно, красиво лице и копринено хрипкав глас Белафонте е един от първите чернокожи изпълнители, които печелят широка популярност в киното и продава милион плочи като певец. Мнозина го помнят с характерния му хит „Banana Boat Song“ и рефрена „Day-O! Daaaaay-O“. Но той създава по-голямо наследство, след като през 60-те години на миналия век ограничава изпълнителската си кариера и изпълнява заканата на своя герой Пол Робсън, че артистите са „пазачи на истината“. 

Бунтарството като начин на живот: Посланието, което Хари Белафонте ни завеща

Tой се отдава на расовата проблематика през 50-те години на ХХ в., а по-късно започва да работи със своя приятел Мартин Лутър Кинг-младши по време на движението за граждански права в САЩ в началото на 60-те години. Белафонте е инициатор и движеща сила зад изпълнения от екип от знаменитости хит за борба с глада "We are the World" („Ние сме светът“) през 80-те години.

През годините Белафонте се превърна в ненадминат обществен активист, който успя да събере заедно в името на благородни каузи Холивуд, Вашингтон и движенията за граждански права.

Източник: Христо Кьосев/БТА; Photo credit: monstersforsale/flickr
Коментирай »
Още по темата
 "Той отдаде целия си живот, за да руши бариери и да създава мостове": Светът скърби за Хари Белафонте "Той отдаде целия си живот, за да руши бариери и да създава мостове": Светът скърби за Хари Белафонте
Бунтарството като начин на живот: Посланието, което Хари Белафонте ни завеща Бунтарството като начин на живот: Посланието, което Хари Белафонте ни завеща
Препоръчваме още
10 истини за живота от Крис Прентис 10 истини за живота от Крис Прентис
5 неща, които ще те откажат от него 5 неща, които ще те откажат от него
Най-странните неща в дамската чанта Най-странните неща в дамската чанта
ТЕСТ: Прахосник, скъперник или някъде по средата: Как управляваш парите си? ТЕСТ: Прахосник, скъперник или някъде по средата: Как управляваш парите си?
Органичната диета: универсален хранителен режим или скъпо удоволствие Органичната диета: универсален хранителен режим или скъпо удоволствие
Без мръсни тигани! Бърза, лесна и вкусна рецепта за спагети Без мръсни тигани! Бърза, лесна и вкусна рецепта за спагети
Доза книжен уют с „Чаша, пълна с утеха“ от магьосницата Карън Хокинс (предложение за четене) Доза книжен уют с „Чаша, пълна с утеха“ от магьосницата Карън Хокинс (предложение за четене)
Първо българско издание с пиеси на Ларш Нурен (предложение за четене) Първо българско издание с пиеси на Ларш Нурен (предложение за четене)
Време е да укрепим връзката: 6 идеи за съвместни хобита, които да практикуваме с любимия човек Време е да укрепим връзката: 6 идеи за съвместни хобита, които да практикуваме с любимия човек
Да си тръгна или да остана? Как да изградим щастлива връзка Да си тръгна или да остана? Как да изградим щастлива връзка
„Камино – да намериш сърцето си“ – книга за смисъла да създаваш, обичаш и пускаш (предложение за четене) „Камино – да намериш сърцето си“ – книга за смисъла да създаваш, обичаш и пускаш (предложение за четене)
Столетниците по света и техните менюта Столетниците по света и техните менюта
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби