15 техники да останем спокойни при конфликт (с близки и непознати) Така ще успееш по-лесно да преминеш през конфронтацията, без да нараняваш околните или да губиш контрол над поведението си
Надя Хамдан
Така ще успееш по-лесно да преминеш през конфронтацията, без да нараняваш околните или да губиш контрол над поведението си
Надя ХамданAnete Lusina from Pexels via Canva.com
Конфликтите са неизбежни в живота на всеки. Някои хора мразят конфронтациите, други пък ги определят като конфликтни личност. Истината е, че споровете не са приятни за никого.
Сега ще ти предложим няколко изпитани техники, с които да запазиш самообладание при подобни конфликтни ситуации. Така ще успееш по-лесно да преминеш през конфронтацията, без да нараняваш околните или да губиш контрол над поведението си.
И понеже има разлика дали се караш с близък или непознат, ще разделим техниките в три категории, за да са максимално ефективни.
Универсални техники да запазим спокойствие при конфликт
🟢Дишай дълбоко. Неслучайно срещаш този съвет редовно, когато става въпрос за душевното ти спокойствие и справянето с неприятни ситуации. Бавното, премерено и дълбоко дишане може да направи чудеса в поведението.
🟢Преброй до 5. Това е друга универсална техника, която задължително трябва да изпробваш, особено ако имаш проблеми с гнева. Ако ситуацията позволява, преброй до 10 или дори повече. Това ще ти помогне да се отдръпнеш от проблема поне за малко и така да успееш да го видиш трезво.
🟢Фокусирай се върху гласа си – треперещ ли е, повишаваш ли тон, викаш ли, изпадаш ли в истерия или по-скоро успяваш да държиш тона си добронамерен и равен? Винаги следи гласа си по време на спор, това ще ти помогне да избегнеш ескалирането.
🟢Забрави за агресията. Забрави я изобщо в живота си, не само конфронтациите. Агресията, както вербална, така и на физическо ниво, никога не води до нищо конструктивно. Направи така, че тя да няма никакво място в живота ти.
🟢Потърси вината в себе си. Понякога е възможно да грешиш. И в това няма нищо страшно, нито срамно. Особено ако съумееш да го видиш, да го признаеш и да се извиниш за объркването. На всеки се случва, но не всеки умее да се извинява.
🟢Вслушай се в думите на опонента си. Понякога човекът, с когото спорим, се опитва да ни каже нещо. Но ние отказваме да го чуем, защото сме погълнати от предишни случаи, в които ни е обидил или си мислим, че знаем по-добре какво има предвид той. Опитай да се спреш за момент и да чуеш какво ти казва. Може и да се изненадаш.
🟢Приемай несъгласието. Не е нужно всички винаги да сме на едно мнение. Научи се да цениш чуждото и да не налагаш своето. Остави хората да имат своя позиция и се научи да я цениш.
Техники да запазим спокойствие при конфликт с близък човек
Когато спорим с човек, който ни е близък и когото обичаме, изброените техники може и да не са достатъчни. Затова ти предлагаме още няколко, с които да запазиш самообладание и да избегнеш взаимното ви нараняване и обида.
💚Прояви добронамереност. Това, че имате някакво несъгласие, не означава, че не се обичате, нали? Опитай да си го припомниш, дори и в този момент да изпитваш гняв. Изключително ценно е да умееш да проявяваш добронамереност, дори и когато е трудно.
💚Помисли за компромис. Не всяка ситуация го позволява, но не пречи да провериш как стоят нещата за конкретния спор. Дали наистина ще си навредиш, ако направиш компромис с нещо, което е важно за човека до теб? Опитай да си зададеш този въпрос по време на конфликта и се вслушай в отговора. Той е дълбоко в теб.
💚Говори за себе си. Тази техника прави чудеса. И е лесна. Просто замени всяко „ти“ в изреченията си с „аз“. Ето и пример: Вместо да кажеш „Ти просто не ме разбираш“, пробвай с „Аз просто усещам неразбиране“. Така ще избегнеш обвиненията, а в същото време ще дадеш шанс на опонента си да се замисли за твоите чувства.
💚Избягвай обвиненията. Следвайки горната стратегия, впрегни всичките си усилия в това да не обвиняваш човека до теб. Каквото и да се е случило, за каквото и да спорите, обвиненията няма да ви помогнат да се разберете. Научи се да водиш спорове, без да търсиш вина. Животът ти ще е по-хубав и лек.
Техники да запазим спокойствие при конфликт с непознат
Споровете с непознати хора са по-рядко срещани, но мнозина не знаят как да се справят с тях. Затова освен универсалните съвети, добавяме още няколко техники, с които да запазиш спокойствие при конфликт с непознати.
🟩Покажи уважение. Това, че имаш разногласия с някого не бива да те променя като човек. Никога не забравяй да проявиш уважение, учтивост и вежливост към опонента си. Обратното по-скоро ще подкопае аргументите ти и ще те представи в една не много приятна светлина. Освен това, запазвайки маниерите си, ще съумееш да запазиш и спокойствието си.
🟩Предложи решение. Обикновено хората, когато спорят, виждат само своята позиция – сякаш ситуацията има само две страни – моята и твоята. А често има и трета, четвърта и пета. Опитай да овладееш гнева и потърси алтернативно решение на конфликта.
🟩Потърси помощ от трета страна. Ако видиш, че не успяваш да се справиш с конфронтацията, потърси подкрепа от някой обективен и независим човек. Възможно е той да ви даде решение или поне да помогне за прекратяване на конфликта.
🟩Отдалечи се от ситуацията. Споровете с непознати всъщност нямат абсолютно никакво значение за качеството на нашия живот. Припомни си това и се отдалечи от ситуацията – емоционално и физически. Просто си тръгни от тази конфронтация. Не е нужно да продължаваш спор с човек, когото повече няма да видиш.
И още за емоциите и душевния мир:
10 трика за успокоение на нервите за по-малко от 10 минути
6 случая, в които неволно нараняваме околните (и как да спрем)
Невинна шега или замаскирана обида – 9 знака, че си жертва на пасивна агресия
5 изключително лесни начина да направиш деня си (и на хората около теб) по-добър
5 житейски принципа за по-спокоен и щастлив живот
Изблиците на гняв: Защо се случват, можем ли да ги овладеем и как
Коментирай »