Честит празник! Днес е Световният ден на радиото!

Освен на 13 февруари радиото като медия се чества и на 7 май, когато е Денят на радиото и телевизията

13 февруари
Честит празник! Днес е Световният ден на радиото!

Photo credit: Matt Botsford/Unsplash

Световният ден на радиото се отбелязва всяка година на 13 февруари. Мотото на деня през 2024 г. е "Радиото: век, информиращ, забавляващ и образователен“.

Датата 13 февруари е приета за ден на радиото от Организацията на ООН по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО) след предложение от Испанската радиоакадемия. За първи път Световният ден на радиото се чества през 2012 г.

Тринадесети февруари е денят, в който за първи път излъчване е имало радиото на Организацията на обединените нации през 1946 г. Решението на ЮНЕСКО е одобрено с резолюция на Общото събрание на ООН от 18 декември 2012 г. Целта на деня е да се повиши информираността на международната общност за значимостта на радиото като медия, която достига до най-широка аудитория. 

Освен на 13 февруари радиото като медия се чества и на 7 май, когато е Денят на радиото и телевизията. На тази дата се отбелязва годишнина от откриването на радиото през 1895 г. от руския учен Александър С. Попов. На 7 май той демонстрира за първи път пред Руското физическо дружество изобретения от него уред за предаване и приемане на информация по електрически път на големи разстояния без проводник.

През 1899 г. той включва към уреда телефонна слушалка и създава възможност за слухово приемане на сигналите. Създава първата радиовръзка с практическо значение. В България денят се отбелязва от 1945 г. като Ден на радиото, а от 1968 г. - като Ден на радиото и телевизията.

Източник: БТА
Коментирай »
Препоръчваме още
Храненето след запой вреди на талията Храненето след запой вреди на талията
Селфито не винаги е проява на нарцисизъм Селфито не винаги е проява на нарцисизъм
10 неща, които не осъзнавате, че правите, защото сте самотни 10 неща, които не осъзнавате, че правите, защото сте самотни
„Жажда” на Амели Нотомб ѝ носи номинация за „Гонкур“ 2019 (предложение за четене) „Жажда” на Амели Нотомб ѝ носи номинация за „Гонкур“ 2019 (предложение за четене)
Откажете се от пижамата, лягайте си голи Откажете се от пижамата, лягайте си голи
Как да изненадате половинката си с незабравимо пътуване Как да изненадате половинката си с незабравимо пътуване
ТЕСТ: Балканец или джентълмен е избраникът на сърцето ти? ТЕСТ: Балканец или джентълмен е избраникът на сърцето ти?
Какви тайни крие неразказаната „История на СС“ (предложение за четене) Какви тайни крие неразказаната „История на СС“ (предложение за четене)
Как да разбереш дали си родена под щастлива звезда Как да разбереш дали си родена под щастлива звезда
„Кралицата мълчи“ - роман за цяло едно поколение (предложение за четене) „Кралицата мълчи“ - роман за цяло едно поколение (предложение за четене)
Столетниците по света и техните менюта Столетниците по света и техните менюта
Предразположена ли съм към разширени вени? Как да разпознаем заболяването     Предразположена ли съм към разширени вени? Как да разпознаем заболяването    
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби